Повстанці збудували криївку у мене на кухні — Хмурак Марія

unnamed-6

Стаття підготовлена на основі матеріалів архівних кримінальних справ, які зберігаються в Управлінні СБУ Тернопільської області.

unnamed-5 unnamed-7

“6 вересня 1948 року по агентурній лінії з села Заруддя поступила інформація, що в одному із житлових будинків є схрон, де перебуває два бандити. По даному виклику відбулося швидке реагування і при проведенні військової операції в селі Заруддя Вишнівецького району у будинку обвинуваченої Хмурак Ганни Франківної було виявлено сховище, в якому знаходилися бандити ОУН. При вимозі військовий здатися, бандити вчинили стрілянину. Там, в цей час перебували: Осабчук Теодор Іванович – “Обрій” і Осабчук Стефанія Іванівна псевдо “Маруся”. Бандити були вбиті при виконанні військової операції.”

Це підтвердили заарештований бандит УПА Комар і свідки, жителі села Заруддя: Мотичак Г.Б., Сита М.П., Робак Д.А., Партика А.Т. Конега М.П.

Я. Хмурак Ганна Франківна, жителька села Заруддя Вишнівецького району Тернопільської області, на початку травня 1947 року побачила в себе на дворі вже пізнім вечором, двох невідомих мені повстанців, озброєних автоматами. Вони зі мною порозмовляли про сусідів, які проживали на вулиці коло мене і сказали щоб я нікому не розповідала про їхній візит до мене. А через три тижні вони знову завітали до мене та сказали що вирішили в мої хаті зробити криївку. В одного з них була кличка “Лис”. Я стала просити їх щоб не робили, але вони мені пригрозили і я змушена була дозволити, хоча і дозволу в мене ніхто не питав. Вони сказали, що війна з більшовиками і треба боротися за Самостійну Україну. І я також повинна боротися і внести свою долю у цю боротьбу. Вони у ночі зробили в печі вхід в криївку. Я також їм помагала. Носила глину, яку брала за своїм городом. На другий день я все побілили, щоб приховати виконану роботу. Коли повстанці обладнали сховище, то наказали мені мовчати і як треба буде то вони прийдуть. А зараз тут ніхто жити не буде. Пройшло два місяці і я вже думала що вони забули або перейшли десь в друге місце, бо ніяких відомостей про себе не подавали. Але через три місяці до мене прийшла пара, чоловік і молода жінка. Чоловіка я не запам’ятали як звати і як його була кличка, а жінку звали Маруся. Вони постійно почали переховуватися, а до них навідувалися часом два або три повстанці на годину або дві. Довго ніколи не затримувалися і то завжди серед ночі. Хто приходив я не знаю. Я завжди їх повідомляла про те коли в село прибували військові солдати з Вишнівця або з Збаража. Так вони перебували у мене до 6 вересня 1948 року. Це трішки більше року. А 6 вересня енкаведисти увірвались у будівлю і вбили їх”.

Протокол допиту 7 вересня 1948 року свідка Мотика Григорія Васильовича, жителя села Заруддя.

“Я був при викритті схрону у житловому будинку Хмурак Ганни 6 вересня 1948 року. Мене запросили військові які там були, щоб я був свідком при обшуку у квартирі громадянки Хмурак Ганни Франківної. Мені сказали щоб я зайшов в потаємне сховище кого плити і коли я заліз туди то побачив двох убитих, чоловіка і жінку. Вини знаходились у добре замаскованій криївці коло плити. У вбитих я побачив два автомати і пістолет, яким вони стріляли по солдатах і напевне самі себе постріляли.”

Допит проводив уповноважений Збаразького РВ МВС лейтенант Бурбукін.

Протокол допиту 7 вересня 1948 року свідка Конеги Михайла Петровича,жителя села Заруддя.

“Я, Конега Михайло Петрович, житель села Заруддя, 1903 року народження, був запрошений до квартири Хмурак Ганни Франківни пісдя військових дій солдатів з бандитами. У квартирі громадянки Хмурак Ганни Франківни я у криївці, що була розміщена на кухні коло плити побачив два трупи, чоловіка і жінки і коло них була зброя, два автомати і пістолет, якими вони напевне застрілились”.

Допит проводив уповноважений Збаразького РВ МВС лейтенант Бурбукін.

20 жовтня 1948 року воєнним трибуналом військ МВС Тернопільської області засуджена по ст 20-54 — 1”а” КК УРСР до позбавлення волі терміном на 25 років в ІСР та позбавлення в правах на 5 років і конфіскація всієї власності. Згідно суду признана винною в тому, що з травня 1947 року по вересень 1948 року утримувала в себе на квартирі членів ОУН у спеціально обладнаному схроні і давала їм продукти харчування.

ОЛЕГ КРИВОКУЛЬСЬКИЙ

Коментарі вимкнені.