Делегати з Тернополя відправили на “детектор брехні” місцевих керівників поліції

Дружнє селфі тернопільських активістів.
Дружнє селфі тернопільських активістів.

Громадська спілка «Рада бізнесу Тернопілля», як інститут громадянського суспільства, зацікавлена у проведенні в Україні якісних реформ правової, судової, правоохоронної системи. Саме тому, як тільки оголосили набір кандидатів для участі у роботі атестаційних комісій, що перевіряють співробітників колишнього МВС (зараз – ГУ НП в області), Спілка подала список своїх делегатів.

Журналіст «Ради бізнесу Тернопілля» Любов Вовк потрапила до комісії, що перевіряє усю місцеву «верхівку»: заступників начальника облуправління, начальників самостійних підрозділів області, начальників районних і міських відділів поліції.

Інші члени “РБТ”, ймовірно, увійдуть у комісії які перевірятимуть решту полісменів на місцях. Причина участі Спілки в цьому процесі проста: підприємці зацікавлені у проведенні в Україні якісних реформ правової, судової, правоохоронної системи.

Міліціонерів хотіли перевіряти їхні друзі

Наприкінці травня представників громадськості, яких попередньо делегували для роботи в комісіях, запросили на співбесіду. Її у Тернополі проводила спецделегація із Києва.

В комісії зголосились дві сотні охочих. На півбесіди з’явилося лише півсотні.

– Я не планувала входити до атестаційних комісій, а лише прийшла на організаційну зустріч з київською делегацією, аби підтримати кандидатів «Ради бізнесу», – розповідає Люба Вовк. – Була вражена, коли побачила у залі колишніх працівників органів внутрішніх справ та дружніх до правоохоронців активістів. Переглянула список громадських організацій: більша половина з них – так звані «ручні», недієві, або фальшиво створені «клони» для витіснення справді активної громадськості Тернополя. Приміром, за назвою громадської організації «Самооборона Тернопільщини» маскуються колишні працівники міліції. У той час, коли справжні революціонери з Майдану – це «Самооборона Майдану Тернопільщини», або офіційно «Всеукраїнська організація Самооборона Майдану». Вирішила своєю кандидатурою витіснити когось із підставних «громадських активістів».

Результати співбесіди непередбачувані

Співбесіду із представниками громади, яких делегували громадські організації та об’єднання Тернополя та області, проводили радники міністра внутрішніх справ та Нацполіції Іван Варченко та Віктор Чалаван, представник центру рекрутингу Олена Дятлова, працівник департаменту кадрового забезпечення Нацполіції Сергій Комісаренко, тимчасово в. о. начальника ГУНП в області Олександр Богомол та керівник управління кадрового забезпечення Василь Крайник.

– Запитання стосувалися в першу чергу мотивації громадян брати участь у роботі атестаційних комісій, – говорить журналіст ГС РБТ. – Також запитували, скільки на нашу думку міліціонерів варто звільнити з роботи в органах, скільки з працівників колишнього МВС на нашу думку брали хабарі або знали про хабарництво в лавах керівництва. Чи відомі нам факти хабарництва в навчальних закладах чи на місці роботи, і що ми зробили для того, аби дані факти задокументувати чи попередити. Хто ж із поданих кандидатур пройшов співбесіду для роботи в атестаційних комісіях у Тернополі, досі невідомо.

Шестеро отримали запрошення атестувати керівну ланку ГУНП в Тернопільській області.

Можуть оскаржувати не всі

У столиці сформували дві комісії. До їх складу входили активісти з Тернополя, представники Департаменту Патрульної поліції НПУ, Головного слідчого управління, Департаменту карного розшуку. Очолювали комісії радники міністра МВС.

Перевіряти мали близько трьох десятків полісменів. Проте, частина з них за власним бажанням поспішила на пенсію «від гріха подалі». В результаті, до перевірки у Києві запросили 22 співробітників ГУ НП в області. Восьмого червня усі вони пройшли комп’ютерні тести кожен по своєму профілю, в тому числі й ізраїльський тест Midot (який оцінює вірогідність службових зловживань на робочому місці, шляхом оцінки суджень і вчинків кандидата у минулому). Сумарна оцінка даних тестів визначає, хто з атестованих матиме право подавати на апеляцію в разі незгоди із рішенням комісії. Зокрема, атестованим варто було набрати мінімум 60 балів. Проте, чи то через хвилювання, чи невміння правильно користуватися комп’ютером, чи через надто складні запитання у тесті, набрала достатню для апеляції кількість балів лише третина атестантів.

Керівники хвилювалися, комісія заспокоювала

На співбесіді у комісії, в складі якої працювали тернополяни, хвилювалися усі кандидати.

– Ще б пак, їх запрошували сідати на стілець посеред кабінету, та «бомбили» питаннями на знання законів і наказів, якими регламентується їхня робота, запитаннями щодо статків, декларацій, щодо громадської позиції та компрометуючих публікацій у ЗМІ, – пригадує делегат «Ради бізнесу Тернопілля». Було помітно, що деякі правоохоронці добре орієнтуються у законодавстві, проте через значне хвилювання впадають у ступор. Тому членам нашої комісії доводилося періодично заспокоювати атестатів, просити їх глибше дихати. Адже від відповідей залежала їхня кар’єра.

Мали об’ємне досьє на кожного

Член комісії знали кого й про що питати.

– Відколи у Тернополі заговорили про атестацію працівників колишнього МВС, громадська спілка «Рада бізнесу Тернопілля», ВО «Автомайдан», «Самооборона Майдану» та редакція «RIA плюс», оголосили збір інформації про кожного співробітника органів, – розповідає Любов Вовк. – Тому ми приїхали атестувати правоохоронців із чималим багажем зібраної як позитивної так і негативної інформації про їхній спосіб життя, методи роботи, співпрацю з криміналітетом області та чиновниками органів місцевого самоврядування, про факти вимагання чи фінансову вигоду, про відгуки співробітників чи мешканців району.

Також, членам комісії надавали інформацію із послужного списку кандидата. У ньому яскраво можна було прослідкувати рух кар’єрною драбиною. Якщо комісія виявляла підозрілі стрибки з лав рядового на керівну посаду, чи навпаки, то запитувала причини. Цікавили членів комісії також результати тестів на фізичну підготовку та вогневу підтримку, про дисциплінарні стягнення та заохочення, відомості про особу що надійшли із відкритих джерел.

Були й характеристики керівництва, але комісія не надіялася на об’єктивність цієї інформації.

Як оцінювали

Оцінку кожного кандидата проводили за критеріями його ділових, професійних, особистих якостей поліцейського та патріота. Також брали до уваги освітній та кваліфікаційний рівень, перспективи службової кар’єри.

Розпочинали співбесіду, зазвичай, із запитань представників апарату нацполіції. Вони конкретно запитували щодо законів, наказів, інших документів, якими керується конкретна особа при здійсненні своїх повноважень. Були кандидати, які відповідали на ці запитання «на зубок», проте були такі, які на жодне з 30 не дали розгорнутої чи правильної відповіді.

– Далі до запитань підключалися ми, представники громадськості, які мали завдання оцінювати мотивацію, чесність та довіру, а також готовність правоохоронця до змін, – каже учасниця комісії. – За вербальною та невербальною поведінкою легко можна було спостерігати, чи людина каже правду, чи лукавить. Тих, хто заплутав членів комісії у своїх відповідях, або тих, хто не захотів відкритися і поводив себе як на допиті у суді («нічого не знаю», «проти себе не свідчу»), направляли на процедуру перевірки на поліграфі (у народі – «детектор брехні»). Після проходження кандидатами поліграфа, комісії знову зберуться у Києві для голосування та прийняття рішення.

Члени атестаційних комісій ГУНП в Тернопільські області:

Голови: Стойко Іван та Варченко Іван (радники міністра МВС).

Секретарі: Фалько Ірина та Лишневська Катерина (представники Департаменту Патрульної поліції).

Члени комісій: Рогачов Євген, Грицай Олександр, Ковтун Олександр, Редька Сергій (Представники апарату НП). Сороколіт Іван, Зелінка Назар, Вовк Любов, Василів Ігор, Малишевський Володимир, Зеновій Гладчук (Представники громадського сектора Тернопільщини).

Результати атестації керівників ГУНП в Тернопільській області першої категорії:

Атестувалися заступник начальника обласного управління, начальники самостійних підрозділів та правлінь області, начальники районних і міських відділів поліції по області.

22 особи були запрошені на співбесіду з атестаційними комісіями. Проте двоє за станом здоров’я не з’явилися.

4 – проходитимуть перевірку на поліграфі.

2 – рекомендували підвищити на посаді.

4 – звільнити зі служби в поліції.

1 – понизити на посаді.

9 працівників колишнього МВС залишаться на своїх посадах.

Розголошувати результати по прізвищах, наразі, заборонено. Ті поліцейські, які набрали понад 60 балів у електронному тестуванні, мають право подати на апеляцію.

На черзі також «друга хвиля» атестації, яка накриє решту правоохоронців.

Джерело: Рада бізнесу Тернопілля

Коментарі вимкнені.