Роман Заставний: «Кажу не те, що хочуть почути, а що слід зробити, аби було краще»

Погляд про співрозмовникаРоман Заставний народився 1 травня 1972 р. у с. Ласківці Теребовлянського району. Український політик. Тернопільський міський голова у 2006–2010 роках. Народний депутат України від 2014 року. Голова Міжфракційного депутатського об’єднання «Тернопільщина».

Нотатки з розмови із Романом Заставним та журналістом “Погляду”.

Як підсумок: Україна без уряду стає колонією Російської Федерації

Зважаючи досвід, можу гарантувати, що в найближчий рік жодних парламентських виборів не буде. Хоча “історію перевиборів”, починаючи з минулої осені, активно “розкручували” на телебаченні. Згідно зі сценарієм, планувалося спочатку відправити у відставку прем’єр-міністра і не обрати нового. Далі автоматично – розпуск Кабінету Міністрів в купі з неспроможністю обрання нового. На формування уряду в такому випадку передбачено 30 днів, не вдалося – розпуск парламенту, який на тлі відсутності прем’єр-міністра, Кабінету Міністрів, плюс – війни був би сильним ударом по державі загалом. Наступний крок – зірвати парламентські вибори. Як підсумок: Україна без уряду стає колонією Російської Федерації. Такий сценарій був добре продуманий, відпрацьований і профінансований.

Основним технічним поводирем цього проекту був телеканал “Інтер” – “дітище” тої самої РФ, фактично ФСБ, яке диктує, що робити. Це підтверджує розсекречена переписка головного редактора з випусковими редакторами каналу, де вони розповідають про впровадження проектів Капліна, Добродомова, Берези, тобто про закидання популістських меседжів, які мали дискредитувати Кабінет Міністрів України, Президента, Верховну Раду перед суспільством. Оскільки це вже відкрита інформація, у них більше немає шансів втілити план щодо перевиборів в Україні.

Додам, упродовж останнього року, “Інтер” активно нищив рейтинг “Народного фронту” – політичну силу з різкою позицією щодо Російської Федерації. Там знали, якщо з політичного поля прибрати “Народний фронт”, залишаться беззубі, тож добитися на дипломатичному рівні певного зиску буде значно легше.

Право мати право: газета “Свобода”

Якби не так звана корпоративна етика журналістів, газеті “Свобода” була б дана належна і правильна оцінка. Важливо, щоб вона була об’єктивною. Газета “Свобода”, яка існує за бюджетні кошти, на жаль, дуже серйозно втратила в рейтингу. Вона перебуває за межами конкурентних умов, порівняно з приватними ЗМІ Тернопільщини. У зміні керівника газети жодної проблеми не бачу. До того ж був лише виконуючий обов’язки головного редактора, “поставлений” попередньою владою. Теперішня вчинила абсолютно адекватно і правильно: будучи засновником газети, призначила головного редактора, якого не було чотири попередні роки, аби нормально завершити процес реформування комунальних ЗМІ. Нехай тепер колектив доведе у загальному конкурентному середовищі своє право на життя. Чи вийде у них, маю великий сумнів.

zastavnyj1

Тернопільщина може стати районним центром

Розраховуємо, що найближчі 2 роки мають стати проривом у плані транспортного сполучення. Вважаю це найбільш пріоритетним завданням зараз. Тернопільщина має хороше географічне розташування, але, не маючи транспортних мереж, це розташування може стати великим тягарем. Якщо втратимо контакт із сусідніми областями, нас почнуть об’їжджати. Відтак Тернопільщина перетвориться у звичайний районний центр. Можемо скільки завгодно хвалитися, які перлини є в області, як багато у нас замків, але це все не матиме сенсу, якщо не буде по чому приїхати в область.

Зараз є розуміння з місцевими органами влади, обласною держадміністрацією, обласною радою, і найважливіше – серйозне лоббі в вигляді групи народних депутатів від Тернопільщини в Верховній Раді.

Щодо ремонту дороги “Львів-Тернопіль”, то тендер на виконання робіт відбувся, фінансування вже є. Триває ремонт траси і з Дубно до Кременця, де дорога практично відремонтована, хоч і не автобан, але їхати значно легше. Прийнято рішення ремонтувати шлях “Львів-Вінниця”, частина якої проходить через Тернопільську область. Є домовленість із народними депутатами із Івано-Франківщини про спільне лобіювання інтересів наших міст щодо ремонту дороги “Тернопіль-Монастириська-Івано-Франківськ”. Також йде ремонт доріг і місцевого значення, що у компетенції повноцінних об’єднаних територіальних громад області.

Виключно як пасажирський аеропорт функціонувати не може

Позицію щодо роботи Тернопільського аеропорту я сформував ще у 2007 році, вважаючи летовище, яке знаходиться на балансі обласної ради, перспективним інфраструктурним проектом. Бачу його роботу у кількох напрямках. Насамперед, виключно як пасажирський аеропорт функціонувати не може, занадто затратно. Він має використовуватися комбіновано: для пасажирських і вантажних перевезень. Щоб це відбулося, треба створити на території області умови для імпорту та експорту. Треба подбати про виробництво, яке гіпотетично може експортувати свій продукт з Тернопільщини. Наразі ідеального рішення щодо цього нема.

Злітна смуга Тернопільського аеропорту в хорошому стані і могла б претендувати на входження у 10-ку кращих в Україні. Під час засідання транспортного комітету на теренах Тернопільської області, ми виїжджали на цю смугу, усі переконалися в її якісному стані.

Ще аеропорт можна розділити на два сегменти – на аеровокзал і логістичний центр. Нещодавно у Києві зустрічався з потужним імпортером, пропонував йому розглянути Тернопіль як окрему свою базу. Питання вивчають.

Якби в Тернопіль зайшли лоукости, тернополяни користувалися б їх послугами бодай на внутрішніх рейсах. Це набагато комфортніше, ніж, скажімо, 6 годин їхати на авто з Тернополя в Київ, бо і пальне недешеве.

Зараз аеропорт очікує на підтвердження сертифікату. Ми заручилися підтримкою львівських народних депутатів, відповідного комітету Верховної Ради, що Львівський міжнародний аеропорт розглядатиме Тернопільський як резервний аеропорт. Це означає, що Тернопіль буде у каталозі перельотів. Очікується більше 1 мільйона гривень доходу.

Бюджет-2017: все буде добре

Я – оптиміст. Щороку кажу, що все буде добре. Мені не завжди вірять, критикують, але врешті, переконуються в правильності моїх передбачень. Пригадуємо, як критикували бюджет 2016 року, щодо прийняття якого була ціла істерія. Два тижні тому спілкувався з головою державної фіскальної служби, за словами якого цьогорічний бюджет за основними позиціями буде виконаний і навіть перевиконаний. Місцеві бюджети сьогодні мають перевиконання майже на 63 млрд. грн. Бюджет Тернополя, за результатами виконання бюджету в 2016 році, ймовірно буде перевиконаний на орієнтовно 200 млн. грн. Для порівняння, коли я став Тернопільським міським головою (2006 рік. – ред.), весь бюджет міста становив 200 мільйонів гривень, цьогоріч – 1 млрд. 700 млн.

Щодо бюджету-2017. Рухаємося правильно, бюджет наступного року теж буде виконано, очікую ріст ВВП більше 3%. По податках фундаментальних змін не буде.

zastavnyj3

Конфіскація награбованого – злочин?

Ще 2 роки тому уряд Яценюка арештував 1,7 млрд. доларів Януковича та компанії, які до цього часу так і не потрапили в державний бюджет, бо дехто називає злочином конфіскацію награбованого в злочинців (!). Вп’яте переписують відповідний закон, за який вперто не голосують ті, хто найбільше розказує, як тяжко українському народу живеться. З цих грошей можна дати одноразову допомогу по 2 тис. грн. вчителям, лікарям, соціальним робітникам, або розрахуватися за зброю перед військовими заводами. У межах 20 млрд. грн. з цих грошей передбачалися у бюджеті-2016 на оборону. Вважаю, ті, хто не голосує за повернення грошей Януковича, мають вигідні домовленості з попереднім урядом.

А де послуга?

Тернопіль отримує медичну субвенцію з державного бюджету. Всі галасують – мало! Мало грошей, коли їх нераціонально використовувати. Субвенція в результаті витрачається не на лікування, а на комунальні платежі. А де медична послуга? У місті є лікарня №1, №2, №3, обласна лікарня, обласна і міська дитяча лікарні, два пологові будинки, центральна поліклініка… – утримуємо величезну мережу закладів (не фахівців). Пацієнт зацікавлений прийти у спеціалізований заклад і отримати якісну послугу. Стверджую, в місті Тернополі достатньо однієї базової лікарні, можливо на базі лікарні №2, лікарні для профоглядів, яка б працювала на випередження, і однієї для реабілітації — у лікарні №3 є для цього умови. Я пропонував це ще у 2008 році. Минуло 8 років, віз і нині там.

Залишилися рік або два, щоб спрацювати. Перспектива спізнитися дуже реальна.

Кажу не те, що хочуть почути, а що слід зробити, аби було краще.

Об’єднуватися чи ні селу з містом?

Тернопіль зараз має величезний фінансовий ресурс. Села, які знаходяться у радіусі 20 кілометрів від міста, мають шанс увійти в Тернопільську об’єднану територіальну громаду. Аби не потерпати за своє майбутнє, слід підписувати соціальні угоди з конкретними зобов’язаннями міської ради.

Селам бути ближчими до обласного центру апріорі вигідніше – це практика всіх європейських країн. Вважаю ті, хто ще не об’єднався, лицемірно бояться перевиборів, які обов’язково будуть.

Бліц-інтерв’ю

Романе Йосиповичу, Ви щаслива людина?

– 100-відсотково щасливим не буває ніхто, але я себе відношу до щасливих.

Що таке щастя?

– Це, коли можеш себе реалізувати, коли оточений людьми, які тебе люблять, коли щасливий в шлюбі, щасливий від того, чим займаються твої діти.

Легко можете відмовити іншим?

– Не легко, але роблю це.

До чого ставитеся з презирством?

– До фальшивства.

Улюблені імена?

– Андрій, Петро, Оксана (імена членів сім’ї Романа Заставногоред.). Моє ім’я теж подобається (усміхається – ред.).

Який історичний персонаж Вам приємний?

– Наприклад, Ян Тарновський.

Коли зазвичай засинаєте?

– На жаль, пізно – не раніше півночі, часто через соціальні мережі і стрічки новин.

Любите прокидатися рано?

– Ні, але доводиться.

Зарядку робите?

– Тепер вимушено так.

Під яким сузір’ям Ви народилися?

– Телець.

Що цінуєте у жінках?

– Жіночу мудрість.

А в чоловіках?

– Розум. Крім м’язів корисно “качати” і мізки.

Ким хотіли стати в дитинстві?

– Вчителем історії.

Хобі є?

– Більше 5 років працюю над новими айтішними продуктами. Це не тільки програмування, а й пошук комплексних рішень для складних завдань. Маю вже кілька патентів на винаходи. Приміром, в сільському господарстві – електронна система посіву насіння, яка контролює посіви дистанційно.

Улюблена пора року?

– Не подобаються лише рання весна і пізня осінь.

IPhone 7 плануєте купувати?

– Ні, ціна нової версії не виправдовує функціональність, це марнотратство. Я і шосту версію не хотів, але це подарунок дружини.

Улюблена страва?

– Стейк, борщ, смачний хліб.

Чи вмієте вчасно зупинитися, коли відчуваєте, що програєте?

– Зупинятися не слід. Важливо адекватно оцінити ситуацію, зайняти очікувальну позицію і за нагоди спробувати ще раз. Виграшний шлях є завжди.

 

Ірина Юрко.

Фото автора.

Коментарі вимкнені.