Для чого Янукович розбудив дух націоналізму в Україні?

Якщо брати за основу «російські сценарії», то, очевидно, щоб потім легше вчинити над ним розправу. Справа Бандери та підрив пам’ятника Сталіну стали в пригоді чинному президенту – тепер він зможе виставляти себе «гарантом миру» та «захисником від націоналістичної чуми», пише Роман Кабачій у статті, яку опублікувало британське інтернет-видання openDemocracy.

Перемога ВО «Свобода» на останніх місцевих виборах спонукала аналітиків до різних думок, ідеться в статті. Чи є шанси у націоналістичної партії мати вплив на сході країни? Чи, можливо, влада «дозволила» «Свободі» виграти, щоб замкнути її у західноукраїнському гетто? На думку автора, «Янукович намагається наслідувати російську форму урядування, допускаючи існування кількох дозволених “гарячих точок”, з якими він зможе потім демонстративно розправитися». До того ж, як слушно зауважив польський євродепутат Павел Коваль, «реальна влада перебуває не в руках виборних місцевих рад, а в обласних адміністраціях, які призначає президент».

У реалізації свого наміру чинний президент мав підтримку двох «помічників» – Степана Бандери та Йосифа Сталіна, ідеться у статті. Зокрема, надання звання Героя України Степанові Бандері відлякало потенційних ліберальних виборців від Юлії Тимошенко. А суди, підконтрольні Януковичу, розглядали справу Бандери так довго, що тим самим тримали в напрузі як прихильників Бандери, так і противників, – пише автор статті.

9 травня, до Дня Перемоги, було відкрито пам’ятник Сталіну у Запоріжжі як у місті «майже неприступному для українських націоналістів». Зважаючи на імідж Сталіна в Україні, на нього «не могла чекати легка доля». Незадовго до новорічних святкувань пам’ятник вимастили фарбою, обезголовили, а за два дні підірвали. Відповідальність за «обезголовлення» взяла на себе організація «Тризуб», відповідно і вина за вибух упала на неї, а також на ВО «Свобода», почалися арешти – ідеться у статті. Однак подейкують, що «влада підлаштувала вибухи сама в путінському стилі для того, щоб паралізувати націоналістів напередодні остаточного рішення у справі Бандери», зазначає Кабачій.

У Києві та інших обласних центрах відбулися мітинги на підтримку заарештованих. Арешти націоналістів збіглися у часі із оголошенням вироку Вищого адміністративного суду, який скасував указ колишнього президента Віктора Ющенка про присвоєння Степанові Бандері звання Героя України.

Рішення негайно спричинило хвилювання на Галичині. Львівська обласна рада скликала виїзну сесію біля пам’ятника Бандері. У статті автор цитує депутатів, які закликали львів’ян не здаватися, як це вже зробили кияни, а «обороняти все українське» навіть за допомогою «збройного повстання». Невдовзі цю сесію пропрезидентські ЗМІ охрестили «львівським шабашем».

На думку Романа Кабачія, Януковичу блискуче вдалося чужими руками досягти трьох цілей: «покласти в довгу шухляду план Ющенка про реабілітацію Бандери», позбутися пам’ятника Сталіну, спровокувати «свободівців» на слова, які налякали решту країни. Тепер президент України може сміло діяти як «гарант миру», «захисник проти націоналістичної чуми». Але так здається тільки на перший погляд – продовжує автор. «Навряд чи ми побачимо “армію Бандери” на схід від Дніпра найближчим часом, але відповідне поєднання національної образи та урядових економічних санкцій означає, що для опонентів режиму ще не все втрачено. У листопаді підприємці-пікетувальники в Хмельницькому змусили голову обласної адміністрації тікати через чорний хід. Тож некритична віра у безвідмовну природу “російських стратегій” вочевидь не завжди доцільна. Навіть Леонід Кучма це знав», висновує автор.

Главред

Коментарі вимкнені.