Тернопільщина деградує

На території Тернопільської області впродовж поточного року відмічається негативна тенденція до погіршення криміногенної ситуації у молодіжному середовищі.

За вчинення злочинів упродовж поточного року затримано 135 підлітків. Водночас, особливе занепокоєння викликає той факт, що кожен третій з них учень загальноосвітніх навчальних закладів.
Разом з тим, як засвідчили прокурорські перевірки, органи управління освітою не налагодили роботи щодо проведення ранньої профілактики, запобігання дитячій бездоглядності у частині запровадження внутрішкільного обліку дітей, які не відвідують школу, схильні до вчинення правопорушень, жебракування, вживання алкоголю, наркотиків і психотропних речовин.

Зокрема, упродовж 9 місяців поточного року 48 учнів загальноосвітніх навчальних закладів області скоїли злочини, 323 підлітка притягнуто до адміністративної відповідальності за розпивання алкогольних напоїв та появу у громадських місцях у п’яному вигляді. Про кожен такий випадок повідомлено директорів навчальних закладів. Попри це, на внутрішкільному обліку у навчальних закладах області у зв’язку з вчиненням злочинів перебуває 24 учні, вживанням алкогольних напоїв – лише 9.
Зокрема, жодного підлітка, схильного до вживання спиртних напоїв, не поставлено на внутрішкільний облік у Бережанському, Бучацькому, Збаразькому, Зборівському, Козівському, Кременецькому, Лановецькому, Монастирському, Підволочиському, Підгаєцькому, Теребовлянському, Тернопільському, Чортківському районах та м. Тернополі. Як наслідок, посадовими особами навчальних закладів не проведено будь-якої виховної та профілактичної роботи із зазначеними підлітками.
Попри це, вищезазначені факти залишаються поза увагою управління освіти і науки обласної державної адміністрації, посадові особи якого обмежуються лише витребуванням інформації щодо кількості учнів, які перебувають на внутрішкільному обліку, не аналізуючи дану ситуацію.
Встановлено непоодинокі випадки укриття фактів безпричинної тривалої відсутності дітей на уроках у загальноосвітніх школах Збаразького, Зборівського, Козівського, Підволочиського та Теребовлянського районів. Адміністрації навчальних закладів ігнорують вимоги законодавства в частині складання актів про відсутність учнів на уроках понад 10 днів без поважних причин, скерування їх до відділів освіти та невідкладного інформування про це служб у справах дітей.
Зокрема, прокурором Збаразького району виявлено, що учень 8 класу більше місяця без поважних причин не відвідував заняття у школі. Разом з тим, акт про відсутність підлітка на уроках навчальним закладом не складено, будь-якої виховної роботи з учнем не проведено, що призвело до вчинення неповнолітнім злочину. Лише на виконання вимог прокурора району порушення усунуто, винну посадову особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Продовжують мати місце порушення вимог законодавства під час відрахування дітей з навчальних закладів.
Так, посадовими особами відділу освіти Шумської райдержадмінстрації, не забезпечено належного обліку дітей шкільного віку. Зокрема, у відділі відсутні всі довідки з місця навчання тих учнів, яких відраховано зі школи у зв’язку з переводом в інший навчальний заклад. Лише за втручанням прокурора району зазначене порушення усунуто.
Незважаючи на неодноразові зауваження з боку органів прокуратури області, органами державної виконавчої влади Зборівського, Підгаєцького та Теребовлянського районів до цього часу не вжито дієвих заходів щодо забезпечення у сільській місцевості регулярного безкоштовного підвезення до місця навчання і додому дітей дошкільного віку, учнів та педагогічних працівників.
Положеннями ст.ст. 21, 22, 51, 56 Закону України «Про освіту» на педагогічних працівників покладено обов’язок щодо захисту дітей від будь-яких форм фізичного або психологічного насильства. Водночас, надалі виявляються випадки бездіяльності посадових осіб навчальних закладів щодо поновлення прав учнів, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Прокурорськими перевірками виявлено численні порушення зазначених норм у навчальних закладах Зборівського, Борщівського, Підволочиського, Монастириського та Чортківського районів, дирекції котрих не забезпечують належне дотримання санітарно-гігієнічних норм і правил, що ставить під загрозу життя та здоров’я їх вихованців, може призвести до масових отруєнь.
За результатами перевірок додержання законодавства про освіту органами прокуратури області внесено 51 припис та подання, опротестовано 165 незаконних нормативних актів, до відповідальності притягнуто 57 посадових осіб, порушено 1 кримінальну справу, – повідомляє помічник прокурора області Ірина Вигонна.

Коментарі вимкнені.