Поради тернопільському виборцю: Що робити, якщо на Вас тиснуть на виборах?

Наталія Лінник, заступник голови Комітету виборців України, правозахисник:

Будь-який тиск на громадянина щодо його волевиявлення є порушенням закону і може тягнути кримінальну відповідальність. Останнім часом найчастіше виборці звертаються зі скаргами щодо тиску на них з вимогою змінити свою виборчу адресу, аби голосувати в одному конкретному окрузі за певного кандидата.

У таких випадках виборець можеподати скаргу до окружної комісії, або адміністративний позов. Однак, без юридичної допомоги йому зробити це буде складно. КВУ має відповідні зразки заяв, які має написати людина та правозахист. Подавати адміністративний позов краще за допомогою юристів, бо сама процедура адміністративного судочинства досить непроста для пересічного громадянина.

Цю скаргу подати у виборчу комісію простіше. Поки не сформовані дільничі комісії, її треба подавати до окружної комісії.

Окружна комісія має подати позов до органів внутрішніх справ. Вони мають розслідувати ці факти тиску і, відповідно, вжити заходів. Насправді, якщо казати про центральну владу, їй вигідно викривати певних осіб, які діють неправомірно і тиснуть на виборців. Адже часто тиск на людей використовують в якості технології саме самостійним кандидатом у депутати.

Краще людині звертатися до відповідних громадських організацій, щоби правозахисники та спостерігачі частіше говорили про випадки зловживань. Тоді це має реальний результат загалом для виборчого процесу. Наприклад, було звернення до ЦВК з приводу тиску на виборців щодо зміни адреси на певному окрузі, і Центрвиборчком прийняв постанову, яка змінила умови отримання іншої виборчої адреси. Яку вже зміг, але все таки прийняв. І ця постанова має вже знизити ризики тиску та маніпуляцій.

 

Кримінальний кодекс України, стаття 157.

1. Перешкоджання насильством, обманом, погрозами, підкупом або іншим чином вільному здійсненню громадянином права обирати і бути обраним Президентом України, народним депутатом України, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатом місцевої ради або сільським, селищним, міським головою, вести передвиборну агітацію – карається обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років.

2. Ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи іншою службовою особою з використанням влади або службового становища, – караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

3. Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, що вплинули на результати голосування або виборів, – караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років

Коментарі вимкнені.