Влада збирається перед виборами задобрити українців підвищенням пенсій та зарплат, але грошей на це ще не знайшла

Чим ближче до виборів, тим частіше влада згадує про пересічних українців і театрально переймається їх зубожілістю. Президент Янукович під час поїздок у регіони «випадково» прохоплюється про низькі зарплати лікарів та вчителів, анонсує суттєве підвищення пенсій «мало не сьогодні». Усе це ми вже проходили: небачену передвиборчу щедрість у вигляді доплат–подачок до пенсії вже використовував як Прем’єр Віктор Янукович, лідер Партії регіонів, у 2004 році. Добре пам’ятається і тодішня парадоксальна ситуація, коли через бажання влади задобрити пенсіонерів перед виборами мінімальна пенсія ураз стала перевищувати мінімальну зарплату.

Цього разу бажання влади продемонструвати «атракціон небаченої щедрості» суттєво обмежують надто скромні спроможності державної казни. Експерти кажуть: аби докинути українцям сотню–другу гривень до зарплат і пенсій, уряд неодмінно має запустити «друкарський верстат». А тоді вгору полізуть і ціни на все. Зате чимало пенсіонерів на дешеву наживку може «клюнути».

«Ширше наставляйте кишеню»

Глава держави запевняє українців, що вже до кінця цього року вони розбагатіють. Прес–служба Президента цитує керманича: розмір мінімальних пенсій цього року має бути підвищений до рівня прожиткового мінімуму. А соціальні стандарти та зарплати бюджетників, мовляв, можуть зрости більше, ніж закладено в бюджеті. При цьому Віктор Янукович мріє про зростання національної економіки, ввижається главі держави й активний поступ начебто розпочатих реформ. «Ми маємо створювати умови для покращення рівня життя людей — це наша головна мета, — запевняє українців Янукович. — Лише відновивши довіру лікарів, учителів, працівників комунального господарства до держави, ми можемо розраховувати на підтримку розпочатих реформ у різних напрямах життєдіяльності, перш за все в галузі охорони здоров’я та житлово–комунального господарства».

У прес–службі Мінсоцполітики уточнюють: у бюджеті на 2012 рік заплановано мінімальні підвищення зарплат лікарів та освітян. За рік розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду зросте на 19% і в грудні 2012 року складатиме 839 гривень проти 704. При тому фонд оплати праці у цілому по галузях економіки зросте на 11%, а мінімальна заробітна плата — майже на 13%.

Мінімальна пенсія, згідно з бюджетом, теж зростатиме, але смішними темпами: якщо з 1 січня 2012 року вона становить 822 гривні, то в грудні буде 884. Але якщо обіцянку Януковича втілять і мінімальну пенсію прирівняють до прожиткового мінімуму в розрахунку на одну людину, то мінімальна пенсія зросте гривень на 200. Підкинуть щось і бю­джетникам.

Політолог Володимир Фесенко впевнений: підвищувати соціальні виплати на меншу суму немає сенсу — інакше це не матиме жодного значення для виборців, для впливу на рейтинг влади.

«У держави немає грошей»

Інше питання, що брати гроші на таке суттєве підвищення соціальних гарантій — нізвідки. Експерт Центру Разумкова, колишній перший заступник міністра праці та соціальної політики Павло Розенко зауважує: «Економіка України сьогодні перебуває у дуже важкому стані. Сподівання на кошти МВФ теж виявилися марними — Міжнародний валютний фонд, як відомо, не збирається далі продовжувати роботу з Україною і кредитувати соціально–економічну політику нашого уряду. Отож держава зараз не має коштів навіть на те, щоб покрити всі соціальні видатки, зафіксовані у бюджеті на 2012 рік. І очевидно, що немає ніяких додаткових коштів, щоб ці видатки збільшувати».

Єдиний вихід для уряду, каже Павло Розенко, — запустити «друкарський верстат». Але це неодмінно за собою потягне скажену інфляцію. «До чого це все призведе? — пояснює експерт. — Ми маємо досвід 2004 року, коли також у ручному режимі підвищували пенсії. До соціальних виплат додадуть 150—200 гривень. При цьому інфляція, яка вибухне внаслідок такого неконтрольованого підняття пенсій, через два–три місяці з кишень звичайних громадян «з’їсть» удвічі більшу суму, ніж виділив уряд. Тому всім громадянам треба усвідомлювати: отакі передвиборчі подачки від влади вдарять боляче не по ній, а насамперед по звичайних громадянах — після підвищень пенсій і зарплат одразу на всі товари та послуги зростуть ціни».

Наміри та заяви влади, каже Павло Розенко, також свідчать і про те, що тема проведення реформ, у тому числі й соціальних, відходить на другий план: «Ми вступили в рік виборчої кампанії. І всі непопулярні кроки, які влада мала б зробити протягом останніх років і не спромоглася, вона відкладає у довгий ящик. Але владі потрібно засвідчити результат реформ. І отаке підняття пенсій у ручному режимі демонструватиме суспільству: гляньте, ми провели пенсійну реформу — і ви бачите її результат. Але насправді це дуже оманлива картина. Адже якщо подивитися на цифри в державному бю­джеті на 2012 рік, то можна переконатися: дефіцит бюджету Пенсійного фонду разом із державними дотаціями становить 58 мільярдів гривень. Це рівно стільки ж, як і було в 2011 році. Тобто жодного результату пенсійна реформа не дала. І коштів для підвищення пенсій в уряду немає. Уряд може забезпечити додаткову пенсійну виплату винятково за рахунок ще більшого зростання дефіциту бюджету Пенсійного фонду».

Водночас для влади, кажуть експерти, гра варта свічок. Політолог Володимир Фесенко зауважує: якщо вдасться підвищити соціальні виплати суттєво, рейтинг влади почне зростати. А це означає, що нині починається нова битва за бюджетні кошти: не виключене ще більше закручування гайок бізнесу та заморожування інших соціально важливих витрат.

Марина Ткачук, Україна Молода

Коментарі вимкнені.