Якби вибори до Верховної Ради України відбувалися тепер

Згідно з результатами дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг», якби вибори до Верховної Ради України відбувалися у лютому 2012 року, то 42% опитаних однозначно взяли б у них участь, ще 33% скоріше взяли б участь.

Порівняно з попередніми місяцями, рівень мобілізації виборців дещо зріз. Як і у грудні минулого року, найбільш мобілізованими є виборці партій Батьківщина, Свобода та КПУ.  Також найвищий рівень мобілізації на Заході, Півночі і Сході, найнижчий – в Центрі та на Півдні.

РЕЗУЛЬТАТИ:

Якби вибори до Верховної Ради України відбувалися у лютому 2012 року, 19,6% опитаних (серед тих, хто взяв би учать у виборах) проголосували б за Батьківщину, 18,2% – за Партію регіонів, 11,2% – за Фронт змін, 7% – за Комуністичну партію, 6,5% – за партію УДАР В.Кличка, 4,3% – за Свободу. Ще 2,9% виборців підтримали б Сильну Україну, 2,1% – Громадянську позицію, 1,6% – Народну партію. Решту партій підтримують менше 1% виборців, таких загалом – близько 5%.

Не підтримали б жодну з партій («проти всіх») – 7,9%, не визначились з вибором – 13,9%.

 

Серед всіх опитаних

Серед тих, хто має намір взяти участь у виборах

Батькiвщина

15,8

19,6

Партiя регiонiв

14,3

18,2

Фронт змiн

9,3

11,2

КПУ

5,5

7,0

УДАР

5,4

6,5

Свобода

3,5

4,3

Сильна Україна

2,3

2,9

Громадянська позицiя

1,6

2,1

Народна партiя

1,3

1,6

ПСПУ

0,8

0,8

СПУ

0,6

0,8

Наша Україна

0,6

0,7

УСДП

0,5

0,6

Європейська партiя

0,4

0,5

УНП

0,1

0,2

КУН

0,1

0,1

Iнша партiя

1,1

1,2

Не пiдтримаю жодну

9,5

7,9

Не братиму участi

13,1

Важко вiдповiсти

14,2

13,9

 

У зв’язку зі змінами законодавства про вибори, категорії «проти всіх» було задано додаткове питання: «Відповідно до нового Закону, на парламентських виборах 2012 року виборці не матимуть можливості голосувати «проти всіх». Як Ви тоді проголосуєте?»

Згідно з результатами, відповіді розподілилися наступним чином: 16% «проти всіх» проголосують за конкретні партії (відносно більше за УДАР, Фронт змін та Батьківщину), 48% – не визначилися, 36% – не братимуть участі у виборах.

Таким чином відповіді «проти всіх» були перерозподілені, уточнено в бік зменшення ймовірну явку виборців, та виведені остаточні партійні рейтинги.

Відповідно, Батьківщину підтримують 20,3%, Партію регіонів – 18,8%, Фронт змін – 11,7%, КПУ – 7,2%, УДАР – 6,9%, Свободу – 4,5%, Сильну Україну – 3,1%, Громадянську позицію – 2,2%, Народну партію – 1,6%. Решту партій – понад 5%. Не визначились з вибором 18,2% виборців. Таким чином істотно зросла лише кількість невизначених (з 14 до 18%), а показники партій та їх місце у рейтингу практично не змінилися.

Якби вибори Президента України відбувалися у лютому 2012 року, 19,7% опитаних (серед тих, хто взяв би учать у виборах) проголосували б за В.Януковича, 19,4% – за Ю.Тимошенко, 12,8% – за А.Яценюка, 6,5% – за В.Кличка, 5,6% – за П.Симоненка, 3,7% – за С.Тігіпка, 3% – за О.Тягнибока, 2,7% – за А.Гриценка, 1,5% – за В.Литвина, 0,7% – за Н.Королевську, 0,6% – за В.Ющенка.  Інших кандидатів підтримали майже 4%, не підтримали б жодного – 6%, не визначились – 14,1%.

 

Серед всіх опитаних

Серед тих, хто має намір взяти участь у виборах

Янукович Вiктор

15,8

19,7

Тимошенко Юлiя

15,7

19,4

Яценюк Арсенiй

10,5

12,8

Кличко Вiталiй

5,3

6,5

Симоненко Петро

4,6

5,6

Тiгiпко Сергiй

3,1

3,7

Тягнибок Олег

2,4

3,0

Гриценко Анатолiй

2,1

2,7

Литвин Володимир

1,2

1,5

Королевська Наталiя

0,6

0,7

Ющенко Вiктор

0,6

0,6

Iнший кандидат

3,1

3,6

Не пiдтримаю жодного

7,3

6,0

Не братиму участi

13,1

Важко вiдповiсти

14,8

14,1

 

 

ТЕНДЕНЦІЇ:

Порівняно з груднем минулого року найбільший ріст демонструє УДАР, позиції якого покращилися з 5 до 6,5%. В результаті УДАР впритул наблизився  у рейтингу до КПУ (7%), а В.Кличко повернув собі четверту позицію у президентському рейтингу.

Рейтинги лідерів майже не зазнали змін: Батьківщина, які і у грудні, мінімально випереджає Партію регіонів (19,6% проти 18,2%), водночас у президентському рейтингу мінімальне лідерство за В.Януковичем (19,7% – В.Януковича проти 19,4% – Ю.Тимошенко). При цьому, якщо позиції В.Януковича дещо покращилися порівняно з груднем, то Партії регіонів – погіршилися.

Повністю стабільні рейтинги Фронту змін (11,2%) та А.Яценюка (12,8%).

А от комуністи не змогли підтвердити динамічне зростання, яке фіксувалося у грудні (понад 8%), однак і цього результату достатньо для проходження до парламенту.

Позиції Свободи не змінилися (4,4%): партія і надалі близька до подолання 5% бар’єру на виборах.

Водночас Сильна Україна (2,9%) та Громадянська позиція (2,1%) мають значно менші шанси до подолання прохідного бар’єру при чинній редакції Закону про вибори.

ЄДИНІ СПИСКИ

Жоден з досліджуваних варіантів об’єднаних списків не дає, наразі, кумулятивного ефекту – відповідно похід партій на вибори «по одному» дає у підсумку кращі результати, ніж в об’єднанні.

Єдиний варіант об’єднання, за якого майже досягається кумулятивний ефект – це ЄДИНИЙ СПИСОК ПАРТІЙ БАТЬКІВЩИНА ТА ФРОНТ ЗМІН. Таке об’єднання, наразі, готові підтримати 30% виборців, при цьому «по одному» партії можуть отримати 31%.

Лише на Заході таке об’єднання дає приріст: 51% – «по одному», проти 53% – «разом».

Основна проблема в тому, що прихильники Фронту змін таке об’єднання сприймають гірше (лише 75% прихильників готові вже підтримати єдиний список), ніж прихильники Батьківщини (90%).

Водночас втрати по лінії Фронту змін компенсуються за рахунок перетоків від Свободи, Громадянської позиції, Європейської партії, Нашої України. Також таке об’єднання готові підтримати до 10% «невизначених» та «проти всіх».

Цікаво, що приєднання до цього об’єднання (Батьківщина + Фронт змін) Свободи не додає йому електоральної ваги. ЄДИНИЙ СПИСОК ПАРТІЙ  БАТЬКІВЩИНА, ФРОНТ ЗМІН ТА СВОБОДА наразі готові підтримати теж 30%, при цьому «по одному» партії можуть отримати  до 35%.

Лише близько 80% існуючих прихильників  Батьківщини, 70% – Фронту змін та Свободи вже готові підтримати таке об’єднання. Важливо, що як прихильники Батьківщини, так і Фронту змін більш обережніше ставляться до об’єднання «трьох», ніж «двох». Водночас втрати компенсуються за рахунок  незначних перетоків від Нашої України та УСДП (до 15%), Громадянської позиції та Європейської партії (10%). Також таке об’єднання готові підтримати до 10% «невизначених» та 6% «проти всіх».

Лише на Заході за об’єднання «трьох» готові проголосувати більше (56%), ніж за об’єднання «двох» (53%). На Півночі їх потенційний рейтинг однаковий (37%), а вже в Центрі є значні втрати: об’єднання Батьківщина + Фронт змін підтримують 31%, а Батьківщина + Фронт змін + Свобода – лише 25%.

Таким чином приєднання Свободи найбільш болісно сприймається саме в Центрі і градус неприйняття буде прямо пропорційним підвищенню градусу радикальності Свободи.

Слід зазначити, що прихильники Батьківщини сприймають будь-яке об’єднання краще, ніж  прихильники партій – ймовірних союзників. Відчувається певна незахищеність, спровокована відсутністю лідера, відповідно об’єднання може сприйматися і через призму шляху до захисту.

Не досягається кумулятивного ефекту і при об’єднанні провладних партій. За ЄДИНИЙ СПИСОК Партії регіонів, Народної партії та Сильної України готові вже проголосувати 21%, при цьому «по одному» партії можуть отримати 23%.

Найбільш впевненими за такого формату почуваються прихильники Партії регіонів (майже 90% прихильників готові вже підтримати єдиний список).  Водночас цього не можна сказати щодо інших можливих учасників: Народної партії (лише 52%) та Сильної України (лише 64%). Додає цьому об’єднанню те, що за нього вже готові проголосувати до 10% «невизначених». Зовсім пасивними є прихильники КПУ – лише 5% з них можуть проголосувати за такий об’єднаний список. Найбільш перспективне таке об’єднання для Сходу та Донбасу.

Варто наголосити, що за усіх зазначених форматів більшість виборців, які наразі не підтримують приєднання їхніх партій, не змінюють симпатій, а переходять швидше у «невизначені».

ВІРА В ОБ’ЄДНАВЧІ ПРОЦЕСИ НА ВИБОРАХ 2012

Приймаючи вибір, за яку партію голосувати на виборах 2012 року, 52% опитаних будуть голосувати швидше проти курсу Президента В.Януковича, 22% – на підтримку курсу Президента В.Януковича. Ще 26% не визначилися з відповіддю.

Так, на Донбасі понад третина будуть голосувати на підтримку курсу Президента В.Януковича, майже 30% – проти. У решті регіонів, кількість опитаних, які швидше голосуватимуть проти  курсу Президента В.Януковича, перевищує тих, які голосуватимуть на підтримку курсу Президента. Найбільш радикально налаштовані мешканці Заходу (74%), Півночі (69%) та Центру (56%) України.

Понад 90% прихильників Партії регіонів, майже половина – Сильної України та чверть – КПУ голосуватимуть на виборах 2012 швидше на підтримку курсу Президента В.Януковича.

При цьому близько 90% прихильників Батьківщини, Свободи та Фронту змін – голосуватимуть проти курсу чинного глави держави. Важливо, що аналогічної позиції дотримується половина «проти всіх» та понад третина «невизначених».

Попри значний запит у суспільстві на об’єднання опозиції віра в те, що такі процеси відбудуться, незначна. Виборці вірять у те, що на виборах 2012 зможуть об’єднатися швидше провладні партії (53% – зможуть об’єднатися проти 24% – ні), ніж опозиційні (44% – зможуть об’єднатися проти 36% – ні).

Лише половина мешканців Заходу і Півночі країни вірять в об’єднання опозиції на виборах. Натомість майже 60% мешканців Заходу вірять в об’єднання провладних партій. А найбільше в це вірять на Сході (майже 70%). Цікаво, що на Півдні переважно не вірять ані в об’єднання опозиції, ані провладних партій. В об’єднання опозиції найбільше вірять прихильники Батьківщини, а щодо партій влади – прихильники Партії регіонів. Решта виборців більш стримані в оцінках. Серед опозиційних партій найменше вірять в об’єднання опозиції прихильники УДАРу, серед провладних – КПУ.

Попри слабку віру в об’єднання, готовність підтримати єдиних кандидатів від опозиції значно вища, ніж від влади.

Так, 43% швидше голосуватимуть на мажоритарному окрузі  за єдиного кандидата від опозиції, 34% – ні, 23% – не визначилися.

Майже 90% прихильників Батьківщини, понад 70% – Фронту змін та Свободи, майже 60% – УДАРу та Громадянської позиції можуть підтримати єдиних кандидатів на мажоритарних округах від опозиції. Найбільше на Заході (64%), Півночі (56%) та в Центрі (46%), а також від третини на Сході до чверті на Донбасі.

32% швидше голосуватимуть на мажоритарному окрузі  за єдиного кандидата від влади, 46% – ні, 23% – не визначилися.

Єдиних кандидатів від влади можуть підтримати близько 40% на Сході і Донбасі, близько третини – на Півдні та в Центрі, близько чверті – на Півночі та Заході. Відповідно понад 90% прихильників Партії регіонів, близько 70% – Сильної України та Народної партії і лише третина – КПУ, які, швидше за все, не ототожнюють себе ані з владою, ані з опозицією.

 

 

Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші

Вибіркова сукупність: 4000 респондентів

Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face)

Помилка репрезентативності дослідження (з ймовірністю 0,95): для значень близьких до 50% похибка становить не більше 1,5%, для значень близьких до 30% – не більше 1,3%, для значень близьких до 10% – не більше 0,9%.

Терміни проведення дослідження: 10 – 24 лютого 2012 р.

Розподіл областей:

Захід: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька

Центр: Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька, Черкаська

Північ: м. Київ, Київська, Житомирська, Сумська, Чернігівська

Південь: АР Крим, Одеська, Херсонська, Миколаївська, м. Севастополь

Схід: Дніпропетровська, Запорізька, Харківська

Донбас: Донецька, Луганська

Коментарі вимкнені.