Цікаві місця у Тернополі. Новий погляд на красу

Існує багато версій походження назви міста. За однією з версій ця місцевість мала назву Тарнополля, що з польського означає “терен”. З часом в письмових джерелах з’являється український варіант (за транскрипцією) – “Тернове поле”. Можливо звідси і пішла сучасна назва міста, тим паче що дуже багато часу ця місцевість була поросла Терновим полем.

За іншою версією назва міста завдячує найбільшим магнатам Тарнавським, що тут жили. А з грецького скороченого закінчення -поль від слова “поліс” означає “місто”. До 1944 року місто називалося Тарнопіль.

Уперше Тернопіль згадується 15 квітня 1540 р.. Саме тоді коронному гетьману з кракова Янові Амору Тарновському  польський король Сигізмунд I видав грамоту на заснування міста та володіння землею навколо нього. Тоді і почали зводити замок, який хоч і перебудований, але все ж залищився до нашого часу,

Але люди тут жили ще й до заснування міста. На околицях виявлено сліди стоянок первісних людей. За припущеннями територія міста була заселена вже в Х тисячолітті до нашої ери.

Тернопіль — єдине місто в Україні, в якому перебували уряди цілих трьох держав в часи національно-визвольних змагань.

У Тернополі встановлено біля 25 пам’ятників та пам’ятних знаків. Багато з них можна побачити і в центрі міста: це пам’ятники Тарасу Шевченку, Івану Франку, Степану Бандері, Андрію Шептицькому, пам’ятник «Випадкова зустріч», а також Данилу Галицькому,  Йосипу Сліпому, Івану Горбачевському і Ярославу Стецьку.

Українська Трансильванія, як деякі її називають.

Тернопільський замок Палац
Почали будувати замок у 1540 році і будували близько 8 років. Замок був охоплений глибоким сухим рвом та додатково обнесений земляним насипом з дерев’яним частоколом. Були тут і мури з вежами, які, як і всі замки того часу, мали бійниці. Увійти до замку можна було через підйомний міст і кам‘яну браму. Фортеця була потрібна Тарновським та їх наступникам – Острозьким, Замойським, Конецпольським, королеві Марїї-Казимірі, Собєським, королевичу Якубу-Костянтину, нарешті, Потоцьким для захисту володінь від турків і татар.

Турецьке нашестя 1671-1672 року перетворило замок у руїни. Щось було спалено, дещо обвалилось, вежі були підірвані, а брами взагалі залишились без даху.
Лиш у середині ХІХ ст. граф Ф. Коритовський відбудував замок, правда переробивши його під палац

ДОМІНІКАНСЬКИЙ КОСТEЛ

У 1749-1779 рр. відомий на той час архітектор Ян де Вітте, спроектувавший фортецю в Кам‘янці-Подільському, розробив проект ще однієї архітектурної краси і одразу ж його виконавший –  Домініканський костел. Хоча й деякі дані вказують, що автором проекту був Авґуст Мошиньский. Ця краса виконана в стилі пізнього бароко. Її велич одразу ж помітна чіткістю об’ємів та гармонією пропорцій. Фасад будівлі витончено прикрашено двома трьохступінчастими  вежами з трохи видовженими верхівками. А масивний великий купол з ліхтарями на завершеннях підсилює мнументальність всієї будівлі..

Фото в середині Домініканського Костелу у Тернополі
Фото в середині Домініканського Костелу у Тернополі

ВОЗДВИЖЕНСЬКА ЦЕРКВА
До споруди входять власне сама церква і масивна дзвіниця, що була прибудована 1627 року. Матеріалом будівлі став природний камінь-пісковик. Цю церква ще називають “церква над ставом”. Ще з моменту побудови вона мала оборонне значення. 1831 р. сталась величезна пожежа, під час якої згоріла покрівля церкви. Службові приміщення були добудовані пізніше з цегли, а в ХІХ столітті – збудували окрему кам‘яну дзвіницю. На жаль ці споруди не збереглися., як і розпис стін. Місцевий краєзнавчий музей зберігає частину ікон з іконостасу. Над входом до церкви гарним слов’янським написом висічено дату відкриття дзвіниці – 28 липня 1627 р.


ЦЕРКВА РІЗДВА
Цілком на сучасній вулиці, що поруч зі ставком, знаходиться справжня реліквія давнього міста.
Що цікаво – точно відомо час побудови зрама у місті. Зводили церкву Різдва від 15 червня 1602 р. до 4 серпня 1608 р. під наглядом муляра Леонтія. Це була невеличка одноярусна будівля і вже пізніше до неї надбудували другий ярус та дві півкруглі вежі. Десь у ХХ столітті було добудовано ще й службові приміщення.

Воздвиженська Церква у Тернополі
Церква Різдва Христового у Тернополі

Церква зазнала ушкоджень піді час війн і змогла відтворитися лише 1956 році. Звісно церкву трохи перебудували, але вікна-бійниці, двометрові стіни як і раніше можуть віднести її до храмів оборонного типу.

TripUA.INFO

Коментарі вимкнені.