Села Тернопільщини в облозі

“— Я 38 років працював лісником у місцевому лісомисливському господарстві, але нічого подібного не пригадаю, — обурюється пенсіонер Ярослав Когут із Конюхів. – Раніше люди вільно в лісі збирали гриби, ягоди, пасли худобу, косили сіно, заготовляли хмиз…” — У лісі я заготовляв прутики для віників (берези були зрізані, бо прочищали квартал), коли підійшли невідомі: «Ваші документи». Запитую, хто ви? Назвалися єгерями. Сказав, що з документами до лісу не ходжу. Тоді почали допитуватися, де рушниця. Її, кажу, взагалі не маю. А бензопила? Навіщо, пояснюю, якщо ножичком обстругую гілки з повалених дерев. Бачу, не вірять, налаштовані войовниче, — пригадує ту напружену «бесіду» Василь Урманець із села Конюхи Козівського району.

ВИПАЛО торік зустрітися з «єгерями» і його сусідові Андрієві Глуху, котрий пас у лісі корову. Спілкування закінчилося тим, що «охоронці фауни» без причини пристрелили маленького песика, що крутився біля господаря. А йому пригрозили: якщо рипнеться, то… Сільський голова Конюхів Микола Цідило мовчки дістає з шухляди журнал звернень громадян, доповнює цю хроніку. Минулої осені Галина Коваль збирала в лісі опале листя. Надійшли якісь люди: «Не маєш права, забирайся геть!» Раптово перегородили шлях незнайомці і Василеві Матвієву, котрий підвозив до автобуса родича, — заходилися обшукувати підводу. Були скарги і від інших односельців, – пише “Український лісовод

— Людям вірю, бо й сам стикнувся з цим, — відкладає вбік журнал Микола Петрович. – Минулої осені виїхав на свій город, який кілометрів за чотири од лісу. Мав забрати із кагатів викопані буряки. Коли це під’їжджає четверо осіб і без зайвих церемоній заглядають у багажник, нишпорять у салоні машини. Запитую, яке мають на те право? У відповідь – злий погляд: «Тут ділянки відтворення дичини». На городі? Цього ніхто не пояснив.

Так в особі тих опричників керівникові органу місцевого самоврядування «представилося» ТзОВ «Мислив-тур-сервіс», яке, згодом довідався сільський голова, «наводить порядок» у довколишніх лісах (і на приватизованих селянських городах?), бо уклало договір «про співпрацю» із державним підприємством «Бережанське лісомисливське господарство». Щоправда, в тому документі йдеться про «охорону мисливських угідь, біотехнічні заходи та підгодівлю диких тварин, сприяння їх відтворенню», а не про заборону місцевому населенню заходити у ліс. Не дає та угода права «єгерям» обшукувати людей у лісі, на городах чи дорогах, не дозволяє «охоронцям» гасати на джипах по озимині, відстрілювати собак, погрожувати громадянам розправою. Тривожаться і в сусідньому з Конюхами селі Бишки – тамтешніх жителів теж обшукували, «не радили» ходити до лісу.

— Я 38 років працював лісником у місцевому лісомисливському господарстві, але нічого подібного не пригадаю, — обурюється пенсіонер Ярослав Когут із Конюхів. – Раніше люди вільно в лісі збирали гриби, ягоди, пасли худобу, косили сіно, заготовляли хмиз. Щовесни 50-60 селян допомагали нам садити лісові культури і доглядати за ними. А дичини в угіддях було стільки, що вепри і козулі часом до обійсть підходили. А тепер звідкілясь «господарі» об’явилися… Може, ліси теж приватизують?

Свої тривоги жителі сіл Конюхи і Бишки висловили у відкритому листі (1140 підписів) до голови Тернопільської ОДА В. Хоптяна, голови облради О. Кайди, прокурора області І. Мельничука, а також керівництва Козівського району. Побоюючись, аби «співпраця» між ДП «Бережанське лісомисливське господарство» і ТзОВ «Мислив-тур-сервіс» не призвела до повторення сумновідомої голованівської трагедії, селяни просять скасувати ту сумнівну угоду. І нагадують, щоб надалі при укладенні будь-яких договорів обов’язково враховувалися й інтереси територіальних громад.

Автор: Зенон МИХЛИК, кор. «Сільських вістей». Тернопільська область.

Коментарі вимкнені.