“Праймеріз” по-українськи

Найближчої суботи, 12 травня, опозиційні партії обіцяють на Форумі опозиційних сил оголосити принципи співпраці на парламентських виборах. Лідери “Батьківщини” та “Фронту змін” обіцяли також до цього часу узгодити кандидатів у мажоритарних округах із іншими опозиційними силами.

Проте, як виглядає, до вказаної дати досягти остаточних домовленостей опозиції не вдасться, і перш за все, через неузгодженість позицій “об’єднаної опозиції” із УДАРом Віталія Кличка. Переговори ще тривають, і, як повідомив ВВС Україна заступник голови партії УДАР Віталій Ковальчук, поки що обговорюються принципи, на яких визначатиметься єдиний кандидат від опозиції.

“Праймеріз” і “тушки”

Лідер партії УДАР Віталій Кличко вживає слово “праймеріз”, тобто, попередні вибори з метою визначити найрейтинговішого кандидата від опозиції.

Політолог і політтехнолог Олег Медведєв, який співпрацює із партією “Батьківщина”, вважає, що “розмови про праймеріз – це суцільний популізм”.

“Це неможливо провести ані технологічно, ані фінансово. У США є усталена процедура – люди реєструються як прихильники Демократичної чи Республіканської партій і голосують. В Україні провести такі “вибори” нереально”, – сказав Олег Медведєв в інтерв’ю ВВС Україна.

Проте Віталій Кличко насправді має на увазі проведення соціологічних досліджень, оскільки переконаний, що партійні лідери не можуть ухвалювати рішення про єдиного кандидата, не опираючись на думку людей.

Лідери об’єднаної опозиції, однак, закидають УДАРові не надто велике бажання йти на компроміси і домовлятися. У команді Кличка такі твердження відкидають.

“Якщо ми хочемо досягти домовленостей, то ми зможемо їх досягти. Для цього кожна політична сила має бути готова йти на компроміси. Для нас наприклад, не принципово, 30 чи 40 кандидатів у депутати пройде до парламенту у мажоритарних округах від нашої партії, бо головне для нас – отримати мінімум 226 мандатів для опозиційних сил. А також якість кандидатів. Щодо цього ми і хочемо принципових домовленостей із “Батьківщиною” і “Фронтом змін”, аби серед кандидатів не виявилося потенційних “тушок”, – сказав ВВС Україна заступник голови партії УДАР Віталій Ковальчук.

500 гривень за голос

У той же час, великі сподівання політиків на соціологічні дослідження вгамовують самі ж соціологи.

Директор центру “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна каже, що соціологи готові провести дослідження, але його результат може не задовольнити політиків.

“Може виявитися, що різниця між рейтинговими кандидатами дуже незначна, а тому хто переможе, ніхто не спрогнозує напевне. Плюс до того, 30% людей ще взагалі не визначилися, за кого голосувати”, – каже соціолог.

Ірина Бекешкіна також твердить, що згідно із останніми дослідженнями, в середньому по Україні близько 10% людей готові продати свій голос і проголосувати так, як скаже той, хто платить. Соціолог каже, що така позиція людей не залежить від їхнього соціального статусу чи віку, а пов’язана із ступенем зневіри.

“Найбільше серед тих, хто готовий продати голос, тих хто не збирається йти на вибори. Тобто, вони підуть, лише якщо їм заплатять. Ціна голосу – від 500 гривень і вище”, – сказала Ірина Бекешкіна в інтерв’ю ВВС Україна.

Водночас, експерт переконана, що визначальною на виборах у мажоритарних округах буде зовсім не торгівля голосами.

“Незалежні” господарники проти опозиціонерів

Найбільшою проблемою для опозиції у мажоритарних округах експерти називають протистояння із кандидатами, які матимуть статус “незалежних”. Це визнають і в таборі опозиції.

“У багатьох округах кандидати від влади добиратимуться до перемоги манівцями: під виглядом бізнесменів, незалежних кандидатів, під гаслами любові до округу, непричетності ані до влади, ані до опозиції”, – вважає Олег Медведєв.

“Але вони матимуть позалаштункові домовленості із владою про те, що адмінресурс або працюватиме на них, або не заважатиме, а за це вони зобов’язані будуть вступити до парламентської більшості імені Януковича”, – сказав Олег Медведєв в інтерв’ю ВВС Україна.

Соціолог Ірина Бекешкіна вказує, що виборці схильні голосувати за кандидатів, які обіцяють розв’язувати конкретні проблеми округу.

“Основна мотивація при голосуванні за мажоритарного кандидата – щоб він вирішував проблеми конкретного округу. А кому це під силу? Cильній людині, людині із грішми і головне – якій дозволять вирішувати проблеми округу. Я не кажу, що знакові фігури опозиції не будуть обрані, але все ж таки у багатьох регіонах обиратимуть саме таких – господарників”, – сказала в інтерв’ю ВВС Україна Ірина Бекешкіна.

Перекроєні округи

Опозиція, пояснюючи відсутність остаточних домовленостей щодо кандидатів в одномандатних округах, також чекала, коли Центральна виборча комісія затверДля нас не принциповодить межі 225-ти виборчих округів. Це сталося минулого тижня. Як кажуть тепер в опозиції, розподіл відбувся у спосіб, який свідчить про спроби влади “розмити” округи, де потенційно могли виграти представники опозиції.

Як заявив віце-спікер парламенту Микола Томенко, попередній аналіз розподілу виборчих округів свідчить, що із 225-ти щонайменше 70 було сформовано з порушенням принципу компактності та єдності адміністративно-територіальних одиниць.

“Йдеться про те, що там, де популярність кандидата від опозиції є великою, округ знищувався шляхом розрізання його на окремі шматки під інші округи”, – заявив один із лідерів партії “Батьківщина”.

Микола Томенко, втім, вважає, що “перекроювання” виборчих округів не буде критичним для опозиції, особливо зважаючи на досягнення домовленостей про єдиного кандидата.

Проте, соціолог Ірина Бекешкіна вважає, що в опозиції немає шансів виграти боротьбу за мандати в одномандатних округах.

“На мою думку, мажоритарку виграють так звані “незалежні” кандидати, які насправді будуть лояльними до влади”, – робить прогноз директор центру “Демократичні ініціативи”.

-1 thoughts on ““Праймеріз” по-українськи

Коментарі вимкнені.