Тернопілля відгородять від Європи
Буферну зону проти поширення сказу у Європі створять на кордонах Тернопілля. Щоб запобігти поширенню цієї хвороби, Євросоюз виділив понад мільярд гривень.
Третє місце за темпами поширення сказу і кількістю його спалахів посідає в Україні Тернопільська область. Профілактикою цієї небезпечної недуги є вакцинація. На неї цього року виділил 20 тисяч гривень, повідомляють у міській санепідстанції.
– У 2012-му кількість людей на Тернопіллі, яких покусали тварини, порівняно з минулими роками, зросла, – розповідає заввідділом епідеміологічного відділу міської санстанції Богдана Козяр. – Якщо минулого року зафіксували понад 700 покусаних тваринами, то за чотири місяці цього року вже є понад 300 таких випадків. У місті зареєстрували п’ять випадків сказу серед тварин, від яких потерпіло 12 осіб. Нападають на людей як домашні, так і безпритульні тварини. Із 149-ти випадків укусів на Тернопіллі 34 завдані бродячими тваринами, які постійно проживають у дворах будинків. Із них вісім — тварини, яких стерилізували.
Сказ – навіть у зоомагазинах. Загалом станом на 1 жовтня цього року на Тернопіллі на сказ захворіли 109 тварин, серед них — 52 лисиці, 28 собак, 24 коти, дві куниці, а також вовк, дикий кабан, хом’як. Потрібно знати, що сказ передається через слину тварин, каже пані Козяр.
– Із хворою на сказ твариною не можна мати жодних контактів, – продовжує фахівець. – Домашніх улюбленців потрібно щепити. Також не варто довіряти зоомагазинам чи продавцям на ринках. Були випадки, коли тварини кусали людей у зоомагазинах, а потім у них виявляли сказ. Відомий випадок у Тернополі, коли виявили цю хворобу у хом’яка, якого придбали на стихійному ринку.
Найбільший відсоток поширення сказу – серед диких тварин. Так, Богдана Козяр розповіла, що на початку жовтня на подвір’я мешканців будинку на вул. Гагаріна зайшла лисиця. Її загриз собака, а потім у нього виявили сказ. Цю вулицю міська рада визнала неблагополучною, тож на ній провели щеплення всім собакам.
Стерилізували тільки 17 собак. Найбільшими розповсюджувачами сказу на Тернопіллі є безпритульні собаки. Читачі звертаються у редакцію газети зі скаргами, що стали жертвами вуличних псів. Так, у вересні собака вкусив ученицю школи №4 на стадіоні біля навчального закладу. Сказу у тварини не виявили. А нещодавно безпритульні стерилізовані собаки ледь не покусали чотирирічну дівчинку на вул. Монастирській. Проте в управлінні ЖКГ повідомили, що стерилізованих собак виловлювати не мають права, а проблема поширення сказу виникла через міграцію тварин.
– Відстрілювати бродячих собак заборонено. Їх відловлюють, стерилізують і випускають на попереднє місце. Але за цей рік кількість відловлених і стерилізованих псів зменшилась. Минулого року відловили 442 собак, а цього року – 328, торік стерилізували 421 собаку, а цього року – лише 17, – додає Богдана Козяр. – Також зменшився відстріл диких тварин, які є носіями захворювання.
Вилікувати сказ у тварини неможливо. Єдине, що може вберегти від захворювання, – профілактика. У Тернополі для профілактики використовують антирабічну вакцину та імуноглобулін, кажуть у санепідемстанції.
Інкубаційний період – до 20 років. – Кошти на вакцинацію виділяють з місцевого бюджету, – продовжує пані Козяр. – У першому півріччі було недостатньо імуноглобуліну. Також були випадки, коли звертались потерпілі, а щепити їх не було чим. За рік на вакцинацію виділили майже 20 тисяч гривень. За минулий рік витратили таку ж суму, хоча випадків виявлення сказу в цьому році побільшало на 15%.
Щодо профілактики сказу на Тернопільщині, то це здебільшого вакцинація. Щеплять переважно собак, а у випадках спалахів захворювання — і дрібну та велику рогату худобу, коней та інших домашніх тварин. Проте найефективнішим методом є застосування приманок. Проковтнувши її, тварина отримує імунітет до хвороби. Таким шляхом пішли країни Західної Європи. Це або повністю позбавило їх сказу, або на їхній території зустрічаються поодинокі випадки цього захворювання.
– В окремих областях нашої держави застосовують оральну вакцину, тобто приманку, в якій є вакцина проти сказу. Таким чином проводять вакцинацію у дикій фауні, – каже начальник відділу протиепізоотичної роботи головного управління ветеринарної медицини в Тернопільській області Володимир Марків.
Медики застерігають — у випадку укусів чи контактів із тваринами треба негайно звернутися до лікаря, а тварину — здати на перевірку у ветеринарну службу.
– Сказ – це дуже небезпечне захворювання, яке не лікується, – наголошує головний спеціаліст управління ветеринарної медицини Тернополя Ярослав Остапів. – Хвороба відразу не проявляється. Інкубаційний період може тривати навіть двадцять років.
Шановний автор! Азвідки у Вас така інформація саме про кордони Тернопілля? Інформація не є правдивою!