Львів’яни про «Ї-2016»: «Це – подія, якою може пишатись Тернопіль»
Спеціально для “Погляду” враженнями про фестиваль “Ї-2016” поділився львів’янин Олексій Дікун, який з цієї нагоди минулих вихідних побував у Тернополі.
У календарях шанувальників сучасного українського мистецтва дати з шостого до восьмого травня були виділені маркером вже давно. А все тому, що таку подію як мистецький фестиваль «Ї», пропускати для них просто неприпустимо.
Цьогоріч фестиваль проходив у Тернополі вже учетверте. Серед учасників – як визнані майстри, так і молоді, поки що маловідомі митці. Насичена програма фестивалю була складена за принципом «все включено»: презентації книжок, поетичні марафони, дискусії, виступи музичних гуртів, а між тим – автограф-сесії та просто можливість провести час у товаристві улюблених авторів та виконавців. Сергій Жадан, Юрко Іздрик, Василь Шкляр, Катерина Бабкіна, Юрій Винничук – здається, для багатьох відвідувачів, достатньо було лише цього короткого переліку імен, щоб без вагань придбати квиток на «Ї», який, до речі, цього року коштував від 300 до 400 гривень. Для когось вирішальним аргументом могла стати музична програма, адже в рамках фестивалю виступали «Epolets», «Vivienne Mort», «Жадан і Собаки», «Kozak System», Женя Галич та інші. Словом, минулими вихідними нудьгувати у Тернополі було ніколи, а додатковий вихідний у понеділок багатьом дозволив насолодитися фестивалем «до останньої краплі».
Незважаючи на досить мінливу погоду в місті, всі учасники та відвідувачі випромінювали чудовий настрій. Короткочасні дощі не заважали швидко пересуватися між усіма локаціями фестивалю, адже вони були розташовані дуже компактно, на відстані лише кількох хвилин ходьби одна від одної. Щоправда, інколи приміщення виявлялися замалими, щоб вільно розмістити всіх охочих наживо побачити своїх кумирів. Особливо це стосувалося подій за участі найвідоміших авторів. Організатори пообіцяли подбати про більш просторі приміщення вже наступного року.
«Мистецтво об’єднує». Ця лаконічна фраза стала гаслом події, і не даремно. Адже протягом усього фестивалю під одним дахом комфортно себе почували люди із різними світоглядами та переконаннями, молодь та старше покоління, місцеві жителі та гості міста. Попри яскраво виражені патріотичні настрої більшості учасників, про жодного роду напруженість не могло були й мови. Навпаки, відвідувачі радо вітали учасників з Білорусі, Польщі та Латвії часто слухаючи їх твори мовою оригіналу, не потребуючи перекладу. Усі особливості творчих особистостей лише викликали додаткову зацікавленість у глядачів, без натяку на засудження чи упередженість. Мистецький фестиваль «Ї» вразив атмосферою єдності та доброзичливості, що протягом усіх трьох днів панувала у центрі Тернополя.
Варто відзначити і чудову роботу організаторів. Зовсім молоді хлопці та дівчата, за підтримки спонсорів та волонтерів, доклали надзвичайних зусиль, щоб фестиваль «Ї» вкотре відбувся. І треба визнати, їм усе вдалось. Безумовно, були дрібні недоліки, розклад подій зазнавав змін із різних причин, але ж «мистецтво не можна загнати у рамки», як жартома казали деякі учасники.
Поступово мистецький фестиваль «Ї» набирає популярності. Звісно, щоб досягти рівня київського «Книжкового Арсеналу» чи львівського «Форуму видавців» ще потрібен час, але вже сьогодні із впевненістю можна стверджувати, що майбутнє у «Ї» є. Родзинкою фестивалю є його унікальний формат, коли один захід охоплює різні напрямки мистецтва та види відпочинку: можна і послухати поезію, і потанцювати під енергійні ритми рок-гуртів. Фестиваль «Ї» підтверджує, що сучасна література та мистецтво потрібне українцям, а інтерес до таких подій швидко зростає. Вже цього року близько третини відвідувачів мистецького фестивалю «Ї» приїхали до Тернополя з інших міст. Без сумніву, більшість із них розповість про незабутній вікенд своїм друзям та обов’язково повернеться наступного року.
Коментарі вимкнені.