Чому гинуть фіалки з тернопільських квіткових магазинів, знають в єдиному клубі Західної України

22-25 листопада у Краєзнавчому музеї м.Тернополя пройшла виставка фалок. Її зорганізував молодий тернопільський клуб любителів фіалок «Сенполія-Захід».

Два дні тут проводилися майстер-класи з показом, як вирощувати та пересаджувати ці вазони. Адже завданням клубу «Сенполія-Захід» є не лише популяризація вирощування фіалок серед населення, а й просвітницька робота, показ розмаїття сортів, і допомога у придбанні посадкового матеріалу. Колекції учасниць виставки налічують по 200-500 сортів сенполій. Хтось займається колекціонуванням понад 10 років, дехто – порівняно недавно. Деякі жінки, інших вазонів, крім фіалок, вдома не мають. Крім того, кажуть, що «магазинних» вазонів їм не дарують – не приживаються.

До наших фіалколюбів на виставку за досвідом приїжджали навіть «колеги» з інших міст.

– На нашу виставку цього разу приїжджали фіалководи з Рівного, Івано- Франківська, що хотіли б  організовувати такі ж клуби, –розповідає голова клубу «Сенполія-Захід» Наталія Ткач. – Розпитували про організацію клубу і виставок, поповнили свої колеціїї новими сортами.  Коли ми збиралися організовувати клуб, то радились з досвідченими фіалководами Києва, де такі клуби існують вже давно і часто проводяться виставки, їздили у Вінницю, де клуб “Сенполія-Центр” щойно провів уже п’яту  виставку.

Вазони з магазину можуть загинути

Учасниця виставки Галина Смачило розповіла «Погляду», що одного разу, на ювілей, їй подарували фіалку, придбану в квітковому магазині Тернополя. Вазон моментально пропав. Жінка пояснює, що це – промислові сорти, їх на продаж вирощують в теплицях, тому вони дуже важко приживаються.

– Рослини з магазину вирощені промисловим способом в теплицях, тому існує вірогідність занести шкідників і хвороби. Фіалки, що продаються в магазині, це теж сортові рослини. Для промислового вирощування вибирають найбільш витривалі, швидкоростучі, тобто економічно-вигідні для виробника сорти. В Європі до них ставляться як до квітів “на зріз”, для прикрашання інтер’єру. Відцвівші рослини просто викидають. Такі сорти вирощують на бідному субстраті, з використання добрив і стимуляторів росту і цвітіння. Без серйозних  “реанімаційних”  заходів одомашнити промислову фіалку важко, проте можливо. Але одним поливом тут не обійтись.
Тернопільські колекціонери розповідають, що колекційними сортами захоплюється весь світ. Вирощують їх, переважно, в домашніх умовах. Тому вони більш адаптовані до умов квартири. Це предмет захоплюючого колекціонування для багатьох тисяч сенполістів – як жінок, так і чоловіків,  для обговорення і обміну досвідом на сотнях фіалкових сайтів.
Щоб придбати якийсь бажаний сорт, замовляють його в інтернеті, буває, навіть, в іншій країні, купляють у селекціонера, купляють листок з рослини на виставці, де вживу видно  сортність і здоров’я фіалки.

Рослини потребують відпочинку

На столику колекціонера Людмили Магеги була фіалка ЕК-Дикая Орхидея, квіти якої дійсно були схожі на орхідею. Від спокуси забрати її із собою додому було дуже важко втриматися.
– Якщо ви придбали квітучу фіалку, – розказує Людмила Магега, – дайте їй можливість процвісти, відпочити після цвітіння  десь з місяць часу. Потім треба рослину пересадити в свіжу землю і поливати дуже обережно, поки не відновиться коренева система.  Якщо це було осіннє цвітіння, при віконному утриманні треба дати рослині відпочити. Тобто,  поливати помірно, не застосовувати добрив для росту і цвітіння.

Взимку, каже жінка, короткий світловий день, фіалка активно не росте, відпочиває, набирається сил до весни. Навесні довжина світлового дня збільшується до 10-12 годин, фіалка починає закладати бутони і в березні-травні порадує господарів пишним цвітінням.

Люба Вовк, новини Тернополя “Погляд”

 

Коментарі вимкнені.