Африка поглядом з Бережан
У листопаді у Бережанському краєзнавчому музеї презентували виставку «Дорогами Південної Африки». Автор виставки – 29-річний бережанець, студент Вищої технічної школи Каринтії (Австрія) Ростислав Бортник.
Дорогами «чорного континенту»
Ідея виставки у її автора, студента архітектурного факультету, народилася під час будівництва школи в Південно-Африканській Республіці. Ростислав разом зі ще шістнадцятьма студентами споруджував приміщення, де мали вчитися африканські діти. З 2007 по 2011 роки він побував у Африці двічі, перший проект тривав два, другий – чотири місяці. За цей час об’їздив Мозамбік, Свазіленд, Південно-Африканську республіку, зробив більше 6 тисяч фотографій. Побачене на «чорному континенті» втілив у виставку.
На фотографіях Ростислава Бортника немає нічого надзвичайного. Це природа, тварини, будівлі, діти, обличчя людей, побут, у якому вони живуть. Однак усе це разом – вражає. «Виставка оформлена так, щоб відтворити атмосферу типового африканського селища, – розповідає Ростислав Бортник. – Це і бляшані «хижі», у яких мешкають люди, і тісна відстань між ними. Фотографії наклеєні на їхні стіни, щоб глядачі могли краще відчути життя там».
Допомога з України
За словами Ростислава, під час навчання в університеті він побував в Італії, Німеччині, Голландії, Швеції, Росії, однак найсильніші враження залишилися саме після поїздки у Південно-Африканську Республіку.
«Це надзвичайно красива країна, наприклад, земля там незвичного червоного кольору. Місцевість, де я був, ландшафтами нагадує Прикарпаття, така ж горбиста, – розповідає Ростислав. – Рівень життя низький, наприклад, на «чайові» в ресторані може жити ціла сім`я. Однак багато людей намагаються використати будь-яку можливість, щоб покращити своє життя. Один хлопець, аби навчатися, щодня ходив до школи чотирнадцять кілометрів».
Школа «Ithuba Skills College», яку разом з іншими студентами допомагав будувати Ростислав, розташована за п’ятдесят кілометрів від Йоганнесбурга. Мета закладу – покращити ситуацію з освітою. У школі дітей навчають трудової справи, обробки деревини, металу, швейної справи, іноземним мовам, танцям та співам.
Під час перебування у ПАР з хлопцем стався випадок, коли він теж надавав допомогу місцевим жителям. «Під час будівництва ми познайомилися з однією сім’єю, – згадує Ростислав. – Матір з п’ятьма дітьми жила у хижі, збудованій з бляхи, в одній кімнаті, де протікала стеля. На подвір’ї у них стояла недобудована хата. Ми вирішили допомогти цій сім`ї добудувати житло. Працювали у вихідні, коли всі відпочивали. За кілька днів завершили будинок. Жінка з дітьми були дуже раді. До речі, коли через два роки я знову приїхав у ПАР і відвідав цю сім`ю, то побачив, що за цей час вони добудували ще чотири кімнати».
Виставка-провокація
Виставку «Дорогами Південної Африки» представили у рамках відкриття Музею сучасного мистецтва, який почав працювати у Бережанах у вересні цього року. В той же час, за словами автора, виставка є своєрідною провокацією. «Бережанський краєзнавчий музей, який розташований в одній з архітектурних пам’яток – міській ратуші, в аварійному стані. Виставкою ми хотіли привернути увагу людей до цієї проблеми», – зауважує Ростислав Бортник.
На відкритті виставки побувало більше сімдесяти людей. Свої відгуки кожен міг висловити у спеціальній книзі. За словами Ростислава, те здивування, захоплення, про яке писали глядачі, він вважає найкращим результатом роботи. Подібну виставку автор планує відкрити і в Австрії, у вузі, де він навчається.
Денис ЗАХАРЧУК, “Свобода”
Коментарі вимкнені.