Комунальний «гороскоп» для тернополян

Днями, переглядаючи новини на одному із телеканалів, почула бадьоре повідомлення діючого прем’єр-міністра Миколи Азарова про те, що останніми місяцями рівень життя українців суттєво підвищився. Ми можемо тільки гадати, як змінився рівень життя у оточення шановного Миколи Яновича. Та для пересічних тернополян наразі  підвищились лише ціни. При чому – фактично на все.  Цікаво, можна вже зітхнути із полегшенням, мовляв «гірше вже не буде», чи … буде?

“Якщо скласти усі заплановані підвищення цін на житлово-комунальні послуги, то виходить, що в середньому витрати на них виростуть для кожної родини на 1700 грн”, – відзначив голова НФПУ Мирослав Якібчук.

Комунальний «гороскоп»

З 1 січня 2011 року вступило в дію підвищення тарифів на теплову енергію року на 35%, відповідно до рішення Національної комісії регулювання електроенергетики України та після відповідного розпорядження місцевої влади. З 1 лютого вартість електроенергії вже зросла, однак не для всіх (в разі обсягу споживання до 150 кВт/год у місяць включно тариф на електроенергію залишається без змін – 24,36 коп. за кВт/год з ПДВ; за обсяг електроенергії, спожитий понад 150 кВт/год у місяць, споживачі платитимуть за тарифом 31,68 коп. за кВт/год з ПДВ). Вже з квітня 2011 року уряд України розглядає можливість збільшення цін на електроенергію для населення на 50%, а надалі на 39% – із серпня 2011 року. Згідно із розрахунками Міністерства палива та енергетики вже є прогноз, якою ж буде середньозважена ринкова ціна на електроенергію. Вона зросте до 55, 07 коп за кВт/год. У цей розрахунок вже закладені підвищені тарифи для населення (у квітні на 100% і в серпні на 39%).

З 1 серпня 2010 року урядом вже було підвищено ціну на природний газ на 50%.  Та з 1 квітня 2011 року знову очікується 50%-е збільшення ціни на газ для населення, що є обов’язковою умовою Міжнародного валютного фонду (МВФ) для одержання Україною третього траншу. Відповідно, за тепло у наших оселях ми платитимемо також на 25% більше. Як, зрештою, і користування гарячою водою – згідно з постановою Національної комісії регулювання електроенергетики від 14 грудня 2010 року №1760 “Про затвердження тарифу на теплову енергію КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго».  Причому у меморандумі уряду з МВФ сказано, що ціна на газ буде підвищуватися і надалі – кожні півроку. Тобто у жовтні 2011 року паливо може знову подорожчати.

Стосовно водопостачання та водовідведення:  здорожчання послуг електропостачання (та ряд інших причин) зумовили подорожчання і цієї послуги для тернополян.  Наразі це тільки 3,8 %, в «перекладі» на гроші – 18 копійок.  Однак у КП «Тернпопільводоканал» повідомили: це було не здорожчання, а лише коригування тарифу, пов’язане із згадуваним вже збільшенням ціни на електроенергію. Збільшення ціни на воду неминуче, однак чи вимірюватиметься воно копійками, чи гривнями, наразі ще не відомо.  Точних розрахунків  немає, адже над ними зараз працюють. Згідно з даними КП «Тернопільводоканал», підвищення цін на водопостачання можна очікувати вже в другому півріччі 2011-го року.

В Управлінні житлово-комунального господарства м. Тернопіль нам повідомили ще одну нерадісну звістку: там також планують з квітня збільшити вартість послуг ЖЕКів. На скільки відсотків – сказати не можуть, оскільки для кожного дому буде своя ціна. Розвели руками і в фірмі, як займаєтсья сміттєвивезенням у Тернополі і співпрацює з нашими ЖКГ. Цілком ймовірно, ціни на їхні послуги також збільшаться, адже їм подають готові тарифи, економічно обумовлені  інспекцією цін. А оскільки ціни збільшуються на все… то можна з впевненістю чекати, що, у зв’язку з здорожчанням сміттєвивезення, збільшення цін на послуги ЖКГ – неминуче.

Крім всього вищесказаного у 2011 році на 15% зростуть і тарифи на місцевий телефонний зв’язок. Щоправда десь в середині поточного року. Не виключено, що здорожчання буде проведено в два етапи – спочатку тарифи будуть збільшені на 10%, потім, через кілька місяців, ще на 5%” . Обумовлене воно тим, що місцевий телефонний зв’язок є збитковим для операторів, однак вони не можуть відмовитись від цієї соціальної послуги.

Черговий удар по кишені пересічного тернополянина –  ціна на проїзд у громадському транспортіі. Перевізники домагаються, аби його збільшили на цілих 60%, тобто з 1 грн 50 коп до 2грн 50 коп за проїзд у маршрутці.  Натомість за 1 грн50 коп, схоже, ми вже будемо їздити у тролейбусах – саме такий тариф планує затвердити «Тернопільелектротранс».

Харчування стає дорогим задоволенням

Не надто  радують прогнозовані ціни нашого споживчого кошика.  Зазначимо, що окрім неврожаю рису цього року зафіксовано неврожай одного з основних продуктів українців – гречки. Разюче здорожчання гречки, рису  та олії дехто вважає спробою викликати ажіотаж серед населення, щоб воно активніше скуповувало вказані продукти. І, дійсно, люди в паніці скуповують ці товари в величезних кількостях, «бо дрожчає». Та цими вихідними ціна на гречку приємно здивувала. Ще в п’ятницю кілограм крупи у супермаркетах міста перевищував позначку 20 грн, а вже в суботу ціна знизилась: від 14 до 17 грн просять тепер за кілограм гречки. В тому, що ціна на гречку підвищувалась мало не щодня кабмін звинувачує виробників.  За даними Держстату, у виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів продукція подорожчала на 0,8%, в тому числі у виробництві цукру – на 5,5%, борошномельно-круп’яних продуктів – на 4,%, соняшникової олії та рослинних жирів – на 1,4%, виробництва хліба та хлібобулочних виробів – на 0,6%  – це дані лише за січень 2011 року.

Одночасно у виробництві м’яса і м’ясопродуктів ціни знизилися на 2,5%.

За прогнозами аналітиків та учасників ринку, в початку 2011 р. молоко може стати дефіцитом. Обсяги його виробництва зменшаться через нову систему дотацій, кажуть виробники. При цьому ціни на молокопродукти в магазинах можуть знову збільшитися. Тримати корів українським фермерам просто невигідно – поголів’я буде зменшуватися.

Стосовно ціни на масло можна не хвилюватись – вона не збільшиться. Та секрет ось в чому: просто значно скоротився його вжиток, адже люди масово переходять на спреди (суміш рослинного і тваринного жирів), які вдвічі дешевші. Дорожчатимуть і соціальні сорти хліба (попри зростання  в  2010-му, ціни на нього залишаються нижчими за собівартість).

Дорожчатимуть фрукти, овочі – останні тому, що у виробників бракує якісних сховищ. Відповідно левова частка товару псується. М’ясо також додаватиме у ціні.

З початком 2011-го дорожчає і цукор. Як не дивно, без допомоги уряду. Експерти ринку підрахували: українські цукровики норму не виконали, виробили майже на півмільйона тонн менше аніж споживають українці за рік.

Цигарки,  алкоголь, бензин також подорожчають…

Акцизний збір на сигарети з фільтром підвищено на 6 гривень, а на цигарки без фільтру – на 3 гривні.   На 3 гривні зросте й акцизний збір для виробників алкоголю – до 42 гривень за літр 100% етилового спирту. Збори на міцні вина, вермути та шампанське також підняли. На думку урядовців та депутатів, такий підхід має врятувати українців від шкідливих звичок.

Ціни на пальне також зростатимуть. Цифр чиновники не називають – однак фахівці переконані реалізація відчутно вдарить по кишеням автовласників. Та навряд чи в цьому році стане більше власників автомобілів: вони в Україні дешевшати не будуть. Більше того, в 2011 році майже всі бренди планують підняти ціни на свої машини. За словами українських дилерів, подорожчання буде пов’язано з традиційним оновленням модельного ряду, курсовими змінами, подорожчанням сировини, технічним удосконаленням нових моделей, а також зростанням витрат на логістику.

Експерти стверджують, що в 2011 році не зупиняться ціни і на нерухомість.

Виробники одягу нарікають на дорожнечу бавовни, отже й у цій сфері подорожчання неминуче. Тому радять запасатись джинсами, поки на складах вони  ще зберігаються за старими цінами.

І, насамкінець: матимемо ще й здорожчання церковних послуг. Оскільки з лютого в Україні підвищили тарифи на електроенергію для релігійних установ на 30%, можна очікувати, що за хрещення, вінчання чи похорон доведеться заплатити вже більше. Також незабаром зросте вартість свічок, ікон, церковних.

Ольга Терещук

Коментарі вимкнені.