Українські письменниці розповідали словенцям про події в Україні

Троє письменниць з України Марія Гуменюк (м.Тернопіль), Леся Кара (м.Тернопіль) та Галина Фесюк (м.Жовква) на запрошення керівника українського товариства «Берегиня» Галини Маловшек відвідали чарівну балканську країну Словенія.

Поети з України мали можливість виступити перед українськими громадськими активістами в Словенії. Літературна зустріч відбулася у Спілці письменників, що знаходиться у Любляні (столиця Словенії).

IMG 2504
Леся Кара, авторка 8 збірок «Сонце в долонях», «Моя Голгофа», «Автограф», «Орлині крила», «Мед і дьоготь», «Сила борщівської сорочки», «Притулюсь до сонечка», «Слова-зернини» з Тернополя представила девяту свою книгу «Україно моя», в якій є твори про Україну та про останні події на Майдані.

А письменниця та журналіст із Жовкви, учасниця Майданівських подій, презентувала книгу «Небесна сотня», яку видало видавництво «Букрек», м.Чернівці . Вона також подарувала книги цього видавництва голові товариства «Берегиня» Галині Маловшек, серед яких, буквар і підручники для дітей української діаспори, книги з пісенними творами про Івасюка і Тараса Шевченка, приурочені 200-ій річниці від дня народження Тараса Шевченка. І прочитала свої твори, приурочені «Майданівській сотні», представила свої книги «До Тебе, Господи, іду» та «Слова душі моєї».

Дитячі книги та патріотичну лірику презентувала поетка Марія Гуменюк. Цьогоріч авторка стала дипломантом конкурсу «Коронація слова» у номінації «Дитяча казка». Вона також авторка книг «Співає тихо колискову мати», «Дорога додому», «Мандрівка павучка», «Чарівні промінці», «Осіння вишиванка», «Відсію з пам’яті кукіль», «І рани пам’яті ячать», «Мандрівничок у кожну пору року», «Кругорік», «Барвистий світ».

Спочатку гості з України побували біля чарівних вершин Савіньських Альп, відвідали Гай Мозирє – парк квітів, що розташований на семи гектарах. В парку є дуже багато квітників, декоративних кущів, водних потічків, облаштовані клітки з птахами, домашніми тваринами, а також є дуже багато етнографічних будиночків із старовинними знаряддями праці, речами побуту. Тут можна оглянути старовинну кузню, млин, винарню і все це, до речі, діюче, а також зробити багато цікавих фотографій, ну просто відпочинок до кружіння голови.

А на завершення екскурсії можна випити кави чи чаю в кафе, що розміщене на березі великого ставу, наповненого різного роду рибинами.

Наступного дня у Спілці письменників відбулася літературна зустріч з активними українцями у Словенії, серед яких уродженці Східної , Центральної, Південної та Західної України.До зустрічі доєдналася й директор української культурно-освітньої організації “Рукавичка” Ольга Мороз, й секретар українського товариства “Карпати” Андрій Хевка.

На зустріч з письменницями з України прийшли й співробітники Посольства України в Республіці Словенії – пані Фіялка Наталія Миколаївна — перший секретар (політичні питання) і Бойко Тетяна Миколаївна — третій секретар (консульські питання.

Як наголосила пані Наталія Фіялко, такі зустрічі потрібні і в ширшому колі, щоб українську творчість тут чули і знали, а також розуміли події в Україні з уст українців, які проживають в Україні, в тому числі й учасників подій.

Кожна письменниця подарувала свої книг та буклети про край, звідки приїхала, та дали відповіді на багато запитань, які стосувалися сьогоднішньої ситуації в Україні. Та головне мова йшла про єднання усіх українців в Словенії задля проведення спільної справи – визнання українців у світі, як миролюбивий та інтенсивний у праці народ.

Галина Маловшек – організатор літературної зустрічі пообіцяла, що такі зустрічі будуть мати продовження. Але наступним заходом стане Фестиваль української культури у республіці Словенія у вересні цього року. Вона також вручила подяки поеткам з України за вагомий внесок у культурне та літературне життя міста Жалєц та м.Любляна, збереження та популяризацію української літературної творчості за межами України та з нагоди відзначення 200-ої річниці Тараса Шевченка у Словенії.

Наступного дня письменниці відвідали чудові краєвиди адміністративного центру м.Жалець – міста з однойменною назвою регіону Савінька в Словенії і побували на екскурсії в одному із словенських сіл, побачивши із середини життя сільських господарів.

Познайомилися із словенською родиною і побачили їх побут та рівень проживання. Цікаво, що кожний населений пункт у Словенії має достатньо своїх сільськогосподарських чи виробничих підприємств. Наприклад, дехто вирощує яблука, інший – кукурудзу, а хтось займається ремонтом машин. Та найбільше тут займаються вирощуванням хмелю. І саме Жалєц – місто хмелю.

Муніципалітет займає частину долини річки Савинья, а навколо – горбиста, подібна до Карпатського регіону, місцевість. Висота над рівнем моря – 257 м.
Цікаво, що жителі Словенії мають високий рівень культурного життя. Проте, дехто з них вважає, що грошова одиниця у місцевій валюті була вигіднішою аніж сьогоднішній євро. Навколо – чистота, як у селах, так і в містах, вода для пиття дуже смачна, і , звичайно, привітні словенці. Як діти, так дорослі вітаються один до одного «Добрий день», а за все кажуть «хвала», що означає дякую.

До подій в Україні відносяться співчутливо, але якось не виразно. Так виглядає, що російські ЗМІ своєю брехнею також просікли серця словенців. Української преси не читають, літератури також, а новини, які показує телебачення не дуже переконливі. Великий недолік того, що Українська влада своїх журналістів працювати в інші держави не посилає, тому їх, окрім фрілансерів та активних українських блогерів, просто не має, на відміну від російських.

10496988 755603124490765 7643671545798847623 o

Міжнародна літературно-культурна поїздка відбулася. Вона стала вартісною для обох сторін, адже дехто більше дізнався про ситуацію в Україні і почув твори українських письменників про сьогоднішні події, а поети з України поповнили свої знання про Словенію і розпочали співробітництво із культурним товариством «Берегиня», з яким будуть ще презентації книг та інші проекти.

Стожари

Коментарі вимкнені.