У Тернополі вибухнув кавун

Тернополянка  Ганна придбала кавун  на стихійному ринку. Принесла додому, але скуштувати, на щастя, не встигла. Збиралася розрізати пізніше, а наступного дня  ягода луснула, до того ж, без сторонньої допомоги. З кавуна  пішла рожева  піна.

“Можливо, в кавуні була непомітна тріщина, через яку потрапили мікроорганізми і смугастий  просто забродив.  Або він був перенасичений  нітратами. Де в Тернополі  можна перевірити вміст нітратів в продуктах? І як уникнути отруєнь?” – запитує тернополянка.

Відповісти попросили фахівців. А заодно поцікавилася, яка нині ситуація з завізною і місцевою вітамінною продукцією? Що показують результати перевірок?

– Вміст нітратів  визначають у ветсанлабораторіях, які  діють на всіх облаштованих і офіційно визнаних ринках. Їх у Тернополі п’ять: центральний ринок, ринки  “Новий”, “Східний новий плюс”, “Привокзальний”  і “Оріон”, – розповіла заступник начальника обласної державної лабораторії ветсанекспертизи Наталя Остапів.

Ми зустрілися  в лабораторії на центральному ринку.

– Кожна партія  продукції, яку завозять, проходить контроль. Якщо вміст нітратів перевищує допустимий рівень – експертиза це виявить і торгове місце на ринку продавець не отримає. Тому  основна порада  – не купувати харчову продукцію на стихійних  ринках, де немає нагляду за їх  якістю.

В останні тижні  фахівці лабораторії ветсанекспертизи центрального ринку проводять сто і  більше досліджень щодня. Спека пришвидшила збір урожаю, – пише Свобода. Нині на прилавках  – і перець, і баклажани, і інша вітамінна продукція, що зазвичай масово дозріває в серпні. Баштанні культури не виняток. Великі  партії кавунів і динь надійшли з Херсонщини. У відібраних на ринку пробах надмірної кількості  нітратів не виявлено. Тиждень-два тому вміст нітратів в баштанних становив 60-70 міліграмів на кілограм, далі цей показник пішов на спад і нині становить 25-40 мг/кг. А допустимо гранична концентрація – 90 міліграмів на кілограм.

Успішно пройшли експертизи помідори з Криму і наші, заліщицькі, огірки з Борщова. Можу офіційно повідомити: продукція чиста.

– У розпалі  чорничний сезон…

– Привозять чорницю  до нас  з Волині,  Львівщини, Рівненщини, Закарпаття. Чорничним краєм  є Шумщина.  У взятих пробах вміст радіоактивного цезію 137  дещо вищий, ніж в попередні роки, але в межах  гранично допустимої концентрації. Допускається  показник 500 бекерелів  на кілограм. Два-три тижні тому взяті на аналіз проби містити 430-450  бекерелів на кілограм, минулого тижня – 120-80.

– Тож  чорницю можна спокійно купувати. А  з присмаком  нітратів  щось виявляли?

– У травні і червні забракували партії капусти з Закарпаття і з Борщівського району, бо вміст нітратів перевищував гранично допустимий  рівень. З тієї ж причини не дозволили продавати  партію ранніх кабачків.

Корисно знати, що норми вмісту нітратів  в овочах  ранніх і зібраних пізніше різняться. Приміром, в ранній капусті допустимий вміст нітратів – 900 міліграмів на кілограм, для пізніших сортів – 500. В ранніх помідорах цей показник  становить 300 мг/кг, а для  помідорів, які нині на прилавках, – не більше 150. Тож  куштувати ранні овочі можна, а їсти досхочу – ні.

– А якщо порівняти доставлені з-за кордону овочі та фрукти і наші, українські?

– Результати аналізів показують, що особливої різниці, якщо йдеться  про вміст нітратів, нема.

– На око визначити надлишок “хімії” практично неможливо. Чи звертаються  покупці, маючи сумніви, в лабораторію особисто з проханням протестувати  придбаний  продукт?

– Постійно звертаються.

– Ця послуга платна?

– Ні, безкоштовна.

При мені Наталя Миколаївна перевірила вміст нітратів в дині. Для цього їй знадобилося кілька хвилин. Від розрізаного навпіл плоду Наталя Миколаївна відділила шматочок м’якоті, потерла її на тертці, зважила  і до 10 грамів однорідної кашки долила реактиви – алюмокалієві квасці.  Потім суміш помістила в спеціальний  прилад –   аналізатор іонів – і за секунду на невеличкому екрані  висвітлилась цифра – показник вмісту нітратів. І справді – в межах допустимого.

Та хоч би якою була державна  система контролю за  харчовими продуктами, без власної обачності покупцям не  обійтись. Пригадую, раніше в кожному  магазині висів “куточок споживача”, де, зокрема, записували вміст нітратів в  овочах і фруктах, що надійшли в продаж. Були й плакати: “те не їж”, “того не роби”.  Своєрідний  санітарний лікбез, далеко не зайвий. Треба вчити людей  правильно харчуватися, переконана завідуюча відділенням гігієни харчування міської СЕС Ірина Поліщук.

– То що слід  знати про нітрати? – запитала я у Ірини Володимирівни.

– Це одне з найважливіших  джерел азоту для рослин, однак людина може  отруїтися,  коли в організм потрапляє завелика їх кількість. Основним джерелом нітратів для людини є овочі: буряки, картопля, морква, капуста, ревінь, листовий салат та ін. Нагромаджуються нітрати в основному  в коренях, стеблах і черешках, в прожилках листя. У буряках, редьці, редисі найбільше їх в серцевині коренеплодів, в огірках і кабачках – в шкірці.

У молоці нітрати теж є, як і в м’ясі, якщо корми виростили на тих же нітратах, а потім згодували корові. Але порівняно з продуктами рослинного походження дози їх в молоці порівняно дуже малі. Так, в літрі молока може міститися до 4 міліграмів нітратів, тоді як в моркві в період зрілості  від 85 до 299 мг/кг. Допустима добова  доза нітратів – 5 міліграмів на 1 кг ваги людини. Якщо випити навіть літру молока в день, можна отримати всього 1 відсоток від допустимої дози.

Надлишок  нітратів у спожитих продуктах може викликати отруєння. При цьому порушується  нормальна робота кровоносної системи і шлунково-кишкового тракту. До дії нітратів найчутливіші діти віком до 6 місяців, а також люди похилого віку, хворі на гастрити, дисбактеріоз, анемію.

Клінічні ознаки отруєння нітратами – нудота, посилене слиновиділення, біль в надчеревній  ділянці живота, блювання та пронос.

Щоб вберегти своє здоров’я слід  утримуватися від споживання ранніх овочів (особливо людям похилого віку, дітям, вагітним).

Шкірку з огірків і кабачків  треба зрізати.

Зменшує майже наполовину  кількість нітратів замочування овочів  в холодній воді на 1-2 години, а також варіння у великій кількості води (відвар злити). Значно зменшує кількість нітратів також промислова переробка овочів – засолка, квашення, маринування;

Дуже важливо, коли збирати урожай. В салаті, щавлі, багаторічних видах цибулі  кількість  нітратів найбільша вранці, а ось до полудня вона істотно знижується, досягаючи мінімуму до 17 години. Увечері вміст їх в листових овочах – на 30-40% відсотків менший, ніж уранці.

Фахівці  радять не купувати овочі і фрукти на стихійних ринках, де вони не проходять  жодних перевірок  і вміст нітратів може перевищувати будь-які норми, – пишек 0352.com.ua.

Коментарі вимкнені.