Вікові Черниховецькі липи зберігають історію краю

На Збаражчині з’явився новий заповідний об’єкт«Черниховецькі липи». Відповідне рішення прийнялаТернопільська обласна рада,збільшивши кількість об’єктівприродно-заповідного фонду краю. Майже на 11 гектарів розширено межі «Котюжинської ділянки» – ботанічної пам’ятки природи місцевого значення.

Черниховецькі липи розташовані біля церкви Пресвятої Трійці, яка збудована у 1768 році. Хоча є історичні дані, що храм існував ще раніше – з 1340 року. Власне історія віднесення вікових лип до природно-заповідного фонду Тернопільщини  розпочалася у 2009 році. З ініціативи керівника гуртка «Юний еколог», вчителя біології та хімії ЗОШ І-ІІІ ступенів села Чернихівці Віталія Гураковського юні екологи почали дослідження зелених атлантів і довели, що їм понад 200 років. Цю роботу виконали учні Олег Худик, Соломія Ірик та Ірина Кривокульська. Досліджуючи вікові дерева, члени гуртка «Юний еколог», серед іншого, збирали спогади старожилів села. Так, Наталія Гураль , 1916 року народження, зокрема, пригадувала, що  дерева були посаженні ще до її народження.  «Коли малою ходила до церкви, то люди входили на подвір’я через липову браму, яка зустрічала духмяним ароматом», – згадувала жінка. Історія лип-старожилів пов’язана з іменами Івана Яковича Франка, який відвідував Чернихівці у 1897 році, напередодні виборів до австрійського парламенту, та у 1898, коли приїжджав в село до Антона Грищуняка, а також Митрополита Андрея Шептицького, який був тут з візитацією у 1906 році. Старожил села Наталія Гураль розповідала, що її батьки згадували, як у 1897 році під липами відпочивав Іван Франко.

У цьому році на сесії сільської ради було прийнято рішення  про те, щоб територія, де ростуть липи стала ботанічною пам’яткою місцевого значення. А нещодавно три дерева липи серцелистої (Tilia cordata Mill.), що зростають у селі Чернихівці біля церкви Пресвятої Трійці та кладовища, в кінці вул. Княжа віднесені облрадою до природо-заповідного фонду Тернопільщини. Як розповіли в Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області, дві липи зростають на території церковного подвір’я, одна – на території кладовища. Висота першого дерева 34 м. Обхват стовбура на висоті 1,3 м – 380 см. На висоті 2 м стовбур розгалужується на три. Перші скелетні гілки розгалужуються на висоті 2,5 м. Висота крони 30 м, ширина з заходу на схід 15 м, з півночі на південь 9 м. Крона овальна. Вік дерева – біля 240 років. Липа зростає біля брами з правого боку при вході на церковне подвір’я. Висота другого дерева 30 м. Обхват стовбура на висоті 1,3 м становить 400 см. Стовбур на висоті 3 м розгалужується на два. Перші скелетні гілки розгалужуються на висоті 2,5 м. Висота крони 27 м, ширина з заходу на схід 10 м, з півночі на південь 18 м. Крона овальна. Вік дерева – біля 240 років. Дерево зростає біля огорожі на відстані 8,5 м справа від церкви. Висота третього дерева 30 м. Обхват стовбура на висоті 1,3 м становить 415 см. Перші скелетні гілки розгалужуються на висоті 3 м. Висота крони 27 м, ширина з заходу на схід 12 м, з півночі на південь 14 м. Крона овальна. Біля землі стовбур має молоді гілки. Вік дерева – біля 240 років. Липа зростає на кладовищі біля паркану, яким огороджено церкву на відстані 50 м  від церкви. Жодна липа не пошкоджена стовбурною гниллю.

Зважаючи на велику історико-культурну, еколого-освітню та естетичну цінність лип, їх взято під охорону держави на правах ботанічної пам’ятки природи місцевого значення. Заповідному об’єкту присвоєно назву “Черниховецькі липи”. Пропонована для заповідання площа становить 0,045 га. Земельна ділянка розташована в межах Черниховецької сільської ради на землях загального користування, в т.ч. на землях громадського призначення. Згідно фізико-географічного районування (Географічна енциклопедія України, т.2, Київ, 1990р.), вказана ділянка розташована в межах Збаразько-Смотрицького (Товтрового) фізико-географічного району, Західно-Подільської височинної області, Західно-Української лісостепової провінції, Лісостепової зони, Східно-Європейської рівнини. З метою охорони та збереження дерев липи серцелистої в межах заповідної території заборонено будь-яке будівництво, не пов’язане з охороною території пам’ятки; ущільнення ґрунту, забруднення території, влаштування сміттєзвалищ та смітників; знесення дерев при втраті біологічної стійкості та природоохоронної  цінності, формування крони дерев без погодження Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області; організацію місць відпочинку, стоянок автотранспорту та розведення вогнищ; проведення будь-яких робіт, що можуть призвести до зміни умов зростання дерев.

Загалом облрада віднесла до природно-заповідного фонду Тернопільщини чотири нові об’єкти загальною площею понад 14,5 гектарів. Окрім «Черниховецьких лип» у Збаразькому районі, це – «Кривченська травертинова скеля» в урочищі «Заболотівка» на Борщівщині, «Шпакове вікно» у Бучацькому районі та «Рожиська липа» у Підволочиському.

Світлана Боднар, Народне Слово

 

Коментарі вимкнені.