росіяни поширюють фейк, що ломбард в Тернополі приймає біонічні протези

В мережі шириться інформація, що нібито в одному з ломбардів на Тернопільщині почали приймати біонічні протези. Чи дійсно це так – далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

20 лютого проросійські Telegram-канали  поширили новину про те, що в одному із ломбардів у Тернополі почали приймати протези під заставу.

Як доказ, автори дописів додали фотографію рекламного банеру на будівлі, де можна помітити перелічені предмети, які приймаються ломбардом, один із – біонічні протези.

«Поки діти українських депутатів відпочивають у Монако, звичайні українці виживають як можуть. Ломбард у Тернополі почав приймати протези в захисників. Кажуть, послуга користується попитом», – зазначають фейкороби.

Аналіз

Проаналізувавши фото, на яке посилаються пропагандисти, можна помітити, що на рекламному банері немає назви ломбарду. Проте, є наступні примітні елементи на зображені:

  • «комісійна техніка»;
  • «приймаємо майже все»;
  • «0,5% на добу при заставі від 5 000 грн»;
  • «оцінюємо брендові речі»;
  • «біонічні протези»;
  • «висока оцінка годинників»;
  • «приймаємо та продаємо різноманітну техніку» ;
  • вивіска «24».

Так, за цими наявними елементами на рекламі ми провели пошук ідентифікації ломбарду та його місцезнаходження.

За допомогою сервісу Google Maps з ключовими словами пошуку «ломбард Тернопіль» та «комісійна техніка Тернопіль» ми перевірили усі наявні ломбарди у місті Тернопіль, і не знайшли жодного, щоб мав такий ж банер.

Тож, ми вирішили обрати інше місто для пошуку ломбарду, а саме Київ.

Так, нам вдалось зʼясувати, що на Голосіївському проспекті 106/2 знаходиться ломбард «Парус». 

У розділі «Огляд» сервісу Google Maps ми перевірили усі фотографії цього відділення і знайшли ідентичне зображення до того, що поширюють пропагандисти.

Однак насправді замість зображення біонічного протеза руки в оригінальній фотографії зображений дриль і підпис «приймаємо інструмент».

Зазначимо, що оригінальне зображення було додано у Google Maps ще у січні 2022 року.

Ми також вирішили звернутися за офіційним коментарем до ломбарду «Парус», написавши запит на їхню Instagram-сторінку. Компанія спростувала інформацію щодо надання позики під заставу протезів, а також надала оригінальне зображення їхньої рекламної вивіски. 

Тож, російська пропаганда вкотре використовує український бізнес задля створення фейків з наративом дискредитації військових ЗСУ.

Висновок: фейк

Гвара

Коментарі вимкнені.