Найцікавіше про Тернопіль
Тернопіль — затишне ошатне містечко, побудоване на річці Серет, лівій притоці Дністра. Місто цікаве не тільки його історичними визначними пам’ятками. Завдяки гармонійному поєднанню новобудов з будинками, побудованими ще в часи, коли Тернопіль був під пануванням Австрії, існує особливий шарм в його архітектурі. Безліч парків, скверів і квітучих алей додають Тернополю особливої свіжості і є чи не основною причиною, чому місто так запам’ятовується гостям. А якщо Ви хоч раз прийдете на набережну Тернопільського ставка провести або зустріти сонце, романтика міста назавжди захопить Вас в полон.
Вперше місто згадується в 1540 році в грамоті короля Сігізмунда І наданій великому коронному гетьманові Яну Тарновському на право володіння територією в урочищі Сопільче Теребовлянського повіту, а також спорудження замку над Серетом, що мав охороняти південно-східні кордони Польщі від нападів кримських татар. Нове поселення дістало назву Тарнопіль. Із XVII століття місто багато разів змінювало своїх власників, найвідомішими з них були князі Острозькі.
Як і годиться справжньому місту у Тернополі є замок. Він був споруджений в 1540–48 роках. Розташування замку над ставом спричинило його різноповерховість. Із заходу він мав два додаткові поверхи казематів та підвалів, у підмурівках у бік ставу дивились бійниці. Ці кам’яні льохи ставали не раз місцем ув’язнення для непокірних. Поруч із замком були зведені інші споруди — пекарня, кухня, стайні. Замковий арсенал розміщувався в оборонних вежах. Впродовж своєї історії замок піддавався частим нападам завойовників. Особливо серйозних руйнувань зазнав замок під час нападів турків і татар у 1675 році . Ординці спалили замок, повністю зруйнували фортифікаційні споруди, висадили в повітря вежі, спустили воду зі ставу. Після переходу міста у власність Собєських, замку, в значній мірі, повернули первісний вигляд, і в такому стані він залишався до кінця XVIII століття. На початку XIX століття тодішній власник міста Франциск Коритовський перебудовує Старий замок в палац, знісши рештки фортифікаційних споруд. Обводить його звичайним муром, а вхідну браму прикрашає. У 1810–15 роках, коли Тернопільський край перебував у складі царської Росії, у замку відкрили казино, тут відбувались бали. Після викупу міста від останнього власника у 1843 році замок віддали під казарми. З середини XIX століття і до 1939 року замок слугував, в основному, як казарми. Його не оминуло лихоліття Першої та Другої світових воєн. Він горів у 1917 році, але найбільших руйнувань зазнав весною 1944 року. Після дев’ятиденного бою замок був взятий. Навколишні будівлі підірвали сапери. У 1957 році старий замок відбудували і пристосування під спортивну школу. Відновлена стародавня споруда стала своєрідним символом міста.
Церква Різдва Христового належить до найдавніших споруд Тернополя. У давні часи до неї прилягали міські вали, поряд була Кам’янецька брама. Уперше про дерев’яну церкву згадується у королівській грамоті від 6 липня 1566 року. У грамоті Князя Острозького згадується, що він, як власник Тернополя, надав у 1570 році два лани поля на витрати церкви і шпиталю. Історія кам’яної оборонної споруди починається з 1602-го. Храм будували до вересня 1608 року, під орудою відомого муляра Леонтія. Кам’яна церква неподалік валу була одночасно оборонною спорудою і входила у загальний комплекс захисту міста. Спочатку споруда була невелика і одноярусна, згодом був добудований другий ярус. Церква прямокутна в плані, трьохапсидна, з високо розташованими вікнами-бійницями товщиною стін до двох метрів. За переказами, у Середній церкві молився під час визвольної війни Богдан Хмельницький. Під час Першої Світової війни у храм Різдва Христового із Хрестовоздвиженської церкви перенесли чудотворну Ікону Тернопільської Божої Матері.
Церква Воздвиження Чесного Хреста (звана Надставною) побудована в ренесансному стилі. Перші відомості про неї знаходимо в грамоті Костянтина Острозького від 1570 року, хоч народні перекази пов’язують існування церкви з князюванням Данила Галицького.
Також окрасою міста є Кафедральний Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, що в минулому був Домініканським костелом. Його було збудовано у 1749–79 роках з тесаного каменю в стилі бароко, оздоблено різьбою та кам’яними статуями. Вінчають храм центральна баня і дві оригінальні шатрові вежі.
Тернопіль чарує своїх гостей прекрасним ставом і впорядкованою набережною. Цю водойму колись зробили для того, щоб захищати місто від ворогів. Для закоханих тут створений справжнісінький Острівець Кохання. Місцеві ковалі викували Дерево щастя, на яке пари можуть прикріпити колодки на знак міцності своїх почуттів. А поїздка на катері«Герой Танцоров», який курсує Тернопільським озером у теплу погоду, подарує гостям міста море незабутніх вражень.
У місті є 12 фонтанів, шість з яких — діючі. Фонтан «Кульбаба», що біля «Головпоштамту», створений в 1973 році, а реконструйований — в серпні 2008. Фонтан «Каскад», а по-народному «Сльози Гронського», з’явився 1972-му, а був реконструйований в жовтні 2008 року. Музичний фонтан парку ім.Тараса Шевченка споруджений в 1985 році. Ці водяні дива створюють святкову атмосферу в місті і дарують хороший настрій.
У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї знаходиться найбільше зібрання пам’яток і матеріалів з природи, історії, етнографії і побуту Тернопільщини. Найдавніший заклад культури і просвітництва в області знаходиться за адресою майдан Мистецтв, 3. У фондах музею — понад 274 тисячі експонатів. Особливо цікавими є взірці українського народного одягу з різних регіонів Тернопільщини, образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, нумізматики, філателії, документів і світлин, речей побуту. Унікальне значення мають археологічні артефакти (40 тисяч одиниць), 270 предметів зброї, цінна колекція ікон ХVІІ – початку ХІХ століття, стародруки Почаївської Лаври ХVІІ – ХVІІІ століття, килими з вікнянських ткацьких майстерень ХІХ століття, золототкацтво з бучацьких мануфактур, західноєвропейське мистецтво ХVІІ – початку ХІХ століття.
У Тернопільському історико-меморіальному музеї політичних в’язнів ви зможете здійснити мандрівку в минуле. Він розташований в приміщенні колишнього слідчого ізолятора КДБ. Експозиція відтворює режим утримання політичних в’язнів, методи проведення допитів, перебування ув’язнених в таборах.
У Тернопільському обласному художньому музеї, що розташований на вулиці Соломії Крушельницької, зібрано понад 8 тисяч експонатів. Постійна експозиція представляє мистецтво України та Західної Європи. Серед визначних експонатів українського мистецтва — ікони ХVІІ – ХVІІІ століття, різьба І.Пінзеля та Осинського, парсунні портрети, стародруки з гравюрами ХVІІІ століття. В 1993–95 роках тут працював митець і реставратор з Нью-Йорка, уродженець Тернополя Діонізій Шолдра, який передав для музею 50 картин і заклав основи реставраційної справи. У вересні 1998 році відкрито меморіальний зал Д.Шолдри.
Для цінителів художнього мистецтва рекомендуємо відвідати приватну Арт-Галерею, що знаходиться на вулиці митрополита Андрея Шептицького, 4а, на 3-му поверсі, де можна оглянути і придбати роботи більш ніж 40 українських художників. Загалом виставлено близько 450 робіт різних жанрів. Арт-Галерея займається організацією пленерів та виставок. Тут можна придбати художні матеріали, обрамити картини, замовити авторські копії творів.
Ще у Тернополі є багато місць для культурного відпочинку. Тут побудоване перше в Україні Співоче поле за зразком прибалтійських амфітеатрів в 1986 році. Його сцена розрахована на 1200 артистів. П’ять тисяч глядачів вміщуються в амфітеатрі, стільки ж — на видових майданчиках. Всім поціновувачам театру обов’язково потрібно завітати вТернопільський академічний обласний драматичний театр імені Тараса Шевченка, щоб насолодитися прекрасною грою акторів та нетиповим репертуаром. Тернопільський академічний обласний театр актора і ляльки запрошує всіх юних глядачів помандрувати в казку. У приміщенні театру діє музей ляльок, подарунків і сувенірів.
У цьому містечку надзвичайно багато парків. У парку імені Тараса Шевченка відбуваються різні фестивалі, виступи цирків. Тут можна покататися на катамаранах. Тихі тінисті алеї, невелика штучна водойма, острівці, легкі арочні мости, плесо Тернопільського ставу надають парку особливої чарівності та неповторності. Парк національного відродження, закладений в 1978 році відрізняється прекрасним рельєфом, чудовими краєвидами, особливим поєднанням простору і світла. Гідропарк «Топільче» — наймолодший і найкрасивіший парк Тернополя. Тут створено зоокуток, розміщені дерев’яні скульптури на теми відомих казок, штучні пороги, дамби з водоспадами…
Приїздіть в Тернопіль, щоб на власні очі побачити чарівність і принадність цього файного міста!!!
Юлія Томчишин (Львів–Тернопіль)
Коментарі вимкнені.