Щороку українців стає на 600 тисяч менше, або Чому ми живемо не 160, а лише 60 рокiв
Вiд чого найчастiше помирають українцi та чому не варто пити дешевого шампанського, розповiв відомий судмедексперт, доктор наук, заслужений лiкар України Вiктор Бачинський.
– Вiд чого в Українi йдуть на той свiт люди переважно середнього вiку?
— Найпоширенiша причина — зловживання алкоголем. Причому люди помирають не вiд сурогату, а вiд передозування. На другому мiсцi — смерть через травми. Якщо взяти до уваги статистичнi данi, то за рiк народжується 900 тисяч людей, а помирає 1,5 мiльйона. Фактично щороку вимирає два мiста, що мають таку кiлькiсть населення, як Чернiвцi чи Iвано-Франкiвськ.
— Чи правда, що розтин тiла показує, якою їжею людина зловживала i який спосiб життя провадила?
— Так. Наприклад, вiд солодких вод в органiзмi накопичується токсична фарба, що призводить до дистрофiї внутрiшнiх органiв. Судини, в яких є надлишок холестерину, бiльше схожi на скло…
А любителям шампанського раджу споживати цей напiй лише за однiєї умови — якщо його вартiсть не нижча за 200 гривень. Дешевше — сильнодiюча отрута для органiзму. Ви нiколи не помiчали, що краплини шампанського, якi залишилися на стiнi, неможливо нiчим змити чи замастити? Тож уявiть, що воно робить з нашими внутрiшнiми органами…
За розтином тiла можна також визначити, яким видом спорту займався покiйник. Наприклад, усi штангiсти мають на хребтi грижi Шморля у виглядi мiшечкiв.
— Що в людському органiзмi найшвидше зношується?
— Науковцi стверджують, що в iдеалi людина мала б жити 160 рокiв. Натомiсть в Українi середнiй вiк чоловiкiв становить 61 рiк, а жiнок — 65. На тривалiсть життя впливають чотири фактори: харчування, стресовi ситуацiї, вода i повiтря. Тому, наприклад, у Кривому Розi, який вважають найзабрудненiшим мiстом України, зареєстрований найвищий рiвень смертностi та найбiльший вiдсоток хворих на рак легенiв. Адже тамтешнi жителi фактично позбавленi чистого повiтря та води.
Тож говорити про те, що якийсь орган зношується швидше, а якийсь повiльнiше, недоцiльно. Це iндивiдуальний процес, на який впливають перелiченi фактори.
— А який iз людських органiв вiдмирає найперше?
— Мозок. Вiн є найбiльш вразливим. Тому так важливо пiд час асфiксiї чи клiнiчної смертi впродовж кiлькох хвилин привести людину до тями, аби вона не перетворилася на “рослину”. Пiсля фiзичної смертi серце може скорочуватися ще 15 — 30 хвилин…
Вiкторiя ДОСКОЧ, Експрес
Коментарі вимкнені.