У 1996 році депутати працювали над прийняттям Конституції усю ніч: факти про Основний Закон
28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила Конституцію України. Відтоді цей день в Україні відзначається як державне свято. Історичним є і той факт, що над проектом парламентарії в сесійній залі працювали всю ніч з 27 на 28 червня – в цілому безперервно 23 години. Під час голосування “за” висловилися 315 депутатів. Цьогоріч Основному Закону українців виповнилося 20 років.
Що таке конституція?
Конституція – це Основний Закон, що закріплює суспільний і державний устрій країни, функції органів державної влади, основні права та обов’язки громадян.
Слово “конституція” латинського походження, як значна частина слів, пов’язаних зі сферою державного управління. У стародавньому Римі це слово означало акти імператора, які слід було неухильно виконувати.
В основі цих всіх значень лежить латинське слово “constitution” – устрій, будова. До його складу входить префікс “con-”, що має значення разом і дієслово “statuero” – постановляти, вирішувати (початково – ставити, споруджувати).
Цікаво, що слово “конституція” в українській мові має своїх родичів: споріднені слова “константа” – стала, незмінна величина, “констатація” – встановлення незаперечним існування якогось факту, явища, а також чоловіче ім’я Костянтин.
Основні розділи Конституції визначають загальні засади функціонування української держави, основні права, свободи та обов’язки людини і громадянина, завдання та функції діяльності Верховної Ради України, Президента, Кабінету Міністрів та інших органів виконавчої влади, засади здійснення правосуддя, територіальний устрій держави.
Згідно з Конституцією:
Україна – суверенна і незалежна, соціальна і правова держава (ст.1).
Україна – унітарна держава, її територія в рамках існуючого кордону є цілісною і недоторканною (ст.2).
Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ст.3).
Державною мовою в Україні є українська (ст.10).
Президент України є главою держави і виступає від її імені. Президент виступає гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина (ст.102).
Прийняття Конституції, яка увібрала в себе світовий досвід державотворення, зафіксувала основи міжнародного співробітництва і є першим та серйозним кроком на цьому шляху. Тому цілком зрозумілим є те, що міжнародне співтовариство визнало важливість прийняття Основного Закону нашої держави.
Цікавий факт з історії. Першою вітчизняною конституцією вважається Конституція гетьмана Пилипа Орлика. Тому ми можемо пишатися тим, що ця Конституція, прийнята 5 квітня 1710 року, була однією з перших в Європі та світі. Адже конституцію Сполучених Штатів Америки було схвалено лише 1787 року, конституцію Франції та Польщі – 1791 року, конституцію Російської імперії – 1905 року.
Коментарі вимкнені.