XVIII – побудова магістрату до 1890 – перша в місті польська загальноосвітня школа на першому поверсі 1900 – перша дерев’яна вежа 1917 – російські війська спалили магістрат і вежу. 1939 – вежу відновлено, встановлено флюгер 1970 – на вежі встановлено годинник 1990 – на ратуші піднято прапор України 1995-1996 – демонтовано флюгер 2016 – ремонт фасаду будівлі 2018 – реконструкція вежі???
Перше фотографічне зображення магістрату датоване 1885 роком. Оригінал фото зберігається в Національній бібліотеці в Варшаві. Підпис до фото «Теребовля. Ринок». Тоді тут був плац Адама Міцкевича, який використовувався як ринок. Сама ж будівля магістрату мала трохи іншу оздобу аніж зараз. Ось кілька відмінних рис: рустована стіна центральної частини; інші карнизи фронтону та під фронтоном; широкий балкон; герб міста на огорожі балкону; і звичайно ж відсутність вежі.
Далі поштівка кінця позаминулого століття, підписана та надіслана 1899 року. Вид з замкової брами на місто. Магістрат ще без вежі. А також ще старий міст, дерев’яний, з великими биками-льодоломами.
А ось уже поштівка підписана у липні 1901 року. Чудова дерев’яна вежа з годинниками. Дах з черепиці двох кольорів з візерунком. На вежі оглядовий майданчик та дзвін. Цікаві також будинки з крамничками на роздоріжжі вулиць Хшановської та Міцкевича (Князя Василька та Шевченка). Ліворуч крамниця залізних виробів і склад січкарень Маркуса Плойна. Праворуч типові еврейські крамнички з колонами.
А це вже фото 1918 року . Вогонь, розпалений відступаючими російськими військами не оминув і таку гарну ратушу. Залишились одні стіни и комини.
В 1919-1920 роках магістрат відновили. Але без вежі. Ось фото 1937 року (на світлині є будівля нового ринку 1937 року побудови). Як бачимо, вежі ще й досі нема.
Далі фото 1939 року (так було вказано на польському сайті). Нарешті бачимо відбудовану в іншому стилі вежу. На верхівці змонтовано флюгер у вигляді герба міста, з короною та пір’ям. Герб також помістили на фронтоні. Балкон став значно коротшим. На кожному вікні ящики з квітами. Перед магістратом нові ліхтарі.
Флюгер простояв на ратуші з 1939 по 1995-96. Пережив він навіть радянську владу. За переказами Ігора Іліча Зінчишина, знайшов він цей флюгер на подвір’ї міської ради десь у 1995-96 роках, куди його з ратуші просто скинули. З того часу ця деталь ратуші можна побачити в музеї, де я його і сфотографував.
Коментарі вимкнені.