Суїцидальні випадки серед підлітків: тривожна тенденція у TikTok
В соціальній мережі шириться тенденція, ймовірно пов’язана із останніми підлітковими самогуствами. Романтизація дитячих суїцидів відбувається у ТікТок під пісню російської виконавиці та зі згадкою про пару підлітків, які вчинили самогубство на початку жовтня.
Підлітки викладають фотографії та відео з багатоповерхівок, пишуть дописи «30.10.23. Чекайте», або ж погрожують «політати». Діти діляться фотографіями тих, хто вже скоїв самогуства цієї осені та романтизують їх у коментарях. Подібні відео набирають сотні тисяч переглядів.
За словами члена правління БФ «Голоси дітей» та правозахисника Андрія Черноусова: «Під час війни та інших соціальних потрясінь, коли послаблюються традиційні соціальні норми виникає явище, яке називають аномією. Коли це відбувається, то трапляється сплеск самогубств та злочинності. Повернення до унормованості і звичного порядку речей, коли ролі і функції кожного чітко окреслені і виконуються – цей сплеск прибирає. Самогубство – це реакція на непрацюючі норми». На думку правозахисника, не варто звинувачувати соцмережі, батьків чи вчителів. Але необхідно діяти превентивно, на випередження.
Якщо ви побачите у вашої дитини подібні дописи – поговоріть із нею. Не варто одразу панікувати, або звинувачувати дитину, але важливо зрозуміти, чому вона обирає саме такий спосіб привернення уваги.
Психологи «Голосів дітей» наголошують –необхідно працювати з підлітками, школами та батьками, щоб попередити подібні випадки.
Що робити батькам, якщо помітили у поведінці дитини «червоні прапорці», розповідає психологиня фонду Антоніна Сорочинська
Першочергово потрібно констатувати факт: «Ми побачили пост на твоїй сторінці, це нас дуже стурбувало, ми переживаємо за твою безпеку. Давай поговоримо про те, що тебе хвилює». Тобто спробувати побудувати діалог – не агресивно, без маніпуляцій, тиску, з любов’ю та підтримкою, щоб дитина була готова поговорити.
Важливо не порушувати кордони підлітка і бути з ним в емоційному контакті. Якщо батьки дізналися про суїцидальні тенденції в дитини, думки, наміри або навіть спроби, то перший крок – спробувати обговорити це з самою дитиною. Якщо ж розмова заходить у глухий кут, і ці думки в дитини нікуди не зникають, батькам важливо звернутися по підтримку до фахівця. Щоб в дитини не виникало відчуття тиску, примусу, запропонувати: «Я хвилююся за тебе, хочу допомогти».
Що робити підліткам, якщо з’являються думки про самогубство
1. Поговоріть із кимось, кому довіряєте.
2. Не залишайтесь наодинці і не підхоплюйте загальний тренд. Адже ви не тренд, а особистість.
3. Точно вихід є. Майбутнє ще не раз вас приємно здивує. Обирайте життя, щоб про це дізнатись.
Якщо ви побачили хоч якісь із перелічених ознак – дзвоніть на лінію психологічної допомоги фонду «Голоси дітей», де безкоштовно допомагають дітям та батькам які переживать досвід війни: 0800210106.
Національна «гаряча» лінія для дітей та молоді: 116111, 0 800 500 225.
Teenergizer надає онлайн-консультації для підлітків за телефоном 066 136 33 14.
Коментарі вимкнені.