Як на Тернопільщині ліквідовували вояків УПА. Звіт шумського РВ НКВС

(З архівних документів)

9 травня 1950 року (СЕКРЕТНО)

ОПИС бойових дій засади спецгрупи НКВС під керівництвом інструктора політвідділу по комсомольській роботі лейтенанта ГЕРАСИМЕНКА і групою бійців командира відділення сержанта КОЛОБКОВА по ліквідації трьох бандитів УПА на хуторі ШОПИНКА ШУМСЬКОГО РАЙОНУ.

 

ОПЕРАТИВНА ОБСТАНОВКА

По отриманих даних ШУМСЬКОГО РВ МДБ від місцевих агентів, стало відомо, що бандогрупа керівника банди «ВЮН», вечором з настанням темноти повинна появитися на хуторі ШОПИНКИ, щоб взяти собі харчів на декілька днів. Крім того один з місцевих жителів повідомив, що декілька днів тому назад, вечором до нього приходили бандити і дали йому завдання приготувати, щоб люди на хуторі скинулися щось  з продуктів і вони прийдуть вечором з 8 на 9 квітня 1950 року. На хуторі ШОПИНКА ця банда мала  свою велику сітку інформаторів з числа бандитопосібників і родичів бандитів. На озброєні бандити мали автомати, гвинтівки, пістолети, гранати і достатню кількість патронів. Місцевість в районі  ШОПИНКИ заводнена і кругом росли густі дерева. В цей час  операції, наступає темрява о 9.00 годин, а розвидняється о 6.30 годин. Видимість у ночі на відстані 15 -25 метрів.

ВИСНОВОК;

В районі ШОПИНКИ бандити УПА добре орієнтуються в місцевості і всі скриті підходи. Мають широку сітку інформаторів та родичів. Томі для групи  бійців РВ МДБ потрібно провести маскування під час руху і знати місця розкладки на місцях.

 

РІШЕННЯ І ПЛАН ДІЙ

Командир військової групи старший лейтенант ЖМУР разом з начальником ШУМСЬКОГО РВ МДБ майором БИЧЕНКО вирішили;

Захватити або знищити бандитів методом засади в будинку місцевого жителя , до якого повинні прийти за продуктами харчування бандити. До моменту виставлення засади поява у хуторі ШОПИНКА військової групи або оперативника забороняється. З наступленням темноти особовий склад підвести на закритій машині до місцевості за два кілометри і тихо, маскуючись рухатися на місце призначення і там розміститися о 20.00 годин. В засаді на місці призначення розмістися трьома групами згідно розробленої схеми.  На випадок коли бандити не прийдуть, то з настіпленням світанку засаду зняти і групу перевести на відпочинок у село КОРДИШІВ, а коли наступить знову ніч перевести знову на попереднє місце засади.

ХІД БОЙОВИХ ДІЙ

8 квітня 1950 року о 19.00 годин після отримання задачі, військовий наряд в кількості семи чоловік під керівництвом оперуповноваженого старшого лейтенанта СОКОЛОВА і командою лейтенанта ГЕРАСИМЕНКА виїхали на автомашині в хутір ШОПИНКА. Не добравшись два кілометри до населеного пункту, наряд зупинився в скритій місцевості і прибув до господарства  громадянина «С» і розмістився трьома лініями. У ночі з 8 на 9 квітня 1950 року бандити не прийшли. О 6.00 годин ранку засада була знята і перебралася в село КОРДИШІВ , де розмістилися на відпочинок. 9 квітня 1950 року о 22.00 засада коло господарства громадянина «С» біла відновлена. В 22.15 рядовий КРЕТОВ замітив двох бандитів, які дуже тихо увійшли в двір до господаря. Він про це доклав оперуповноваженому старшому лейтенанту СОКОЛОВУ. Через десять хвилин появився і третій бандит, який відразу направився до дверей хатигосподаря «С». Два інших пішли з хату і там були замічені групою бійців лейтенанта ГЕРАСИМЕНКА. Бандити тихо стали стукати в хату громадянина «С». На цей шум вийшла жінка і сказала бандитам що винесе їм їсти і сама пішла до хати та сильно стукнула дверима. Це був сигнал що прийшли бандити. Сержант КОЛОБКОВ на відстані десяти метрів здійснив оклик:  «СТОЙ РУКІ ВВЕРХ». Бандіт, який стояв коло дверей почав тікати, але прозвучала черга з автомата рядового КРЕТОВА і бандит був вбитий. Ті два бандити що були за будинком також кинулися втікати і попали на засаду групи лейтенанта ГЕРАСИМЕНКА. Коли вони наблизились то лейтенант ГЕРАСИМЕНКО освітив місцевість ракетою і тоді бандити відкрили вогонь. Одночасно військові відкри по бандитам також вогонь. Бандити намагалися бігти до річки. В ході перестрілки рядових ВАЛЯВІНА, САДОВНІКОВА і ХРОБІСТВО бандити були вбиті не встигши перейти річку.

 

МАТЕРІАЛИ ПІДГОТУВАВ ОЛЕГ КРИВОКУЛЬСЬКИЙ

-1 thoughts on “ Як на Тернопільщині ліквідовували вояків УПА. Звіт шумського РВ НКВС

  • 22:51 | 29.05.2018 о 22:51
    Permalink

    Людмила Димерська та Леонід Фінберґ звинуватили його (Дмитра Донцова – авт.) книжку «Націоналізм» (1926 р.) в повторенні думок Гітлера з «Mein Kampf» (L. Dymerskayaand L. Finberg. The «Willful» Nationalismof Dmytro Dontsov and his Followersin Today’s Ukraine// Antisemitismofthe Ukrainian Radical Nationalists: Ideologyand Policy. — Jerusalem, 1999. — P. 12.). Думаю, что пришло время выступить против против кощунствннного памятника в Бабьем Яру в связи с расстрелом оуновцев, которые о участвовали в Холокосте, занимались мародерством имущества расстрелянных (см. газету Хадашот №1, 2017) и т.п. Кто мог бы это поддержать? 28 ноября, 2016 Львівський історик Ярослав Грицак: “Декомунізація в Україні є нечесною. Ми засуджуємо радянський тоталітарний режим, але нічого не говоримо про націоналізм, який теж був тоталітарною ідеологією. Українські націоналісти мали причетність до геноциду проти єврейського та польського населення в роки Другої світової війни. І про це не треба забувати” https://tribuna.pl.ua/news/ne-bandera-ne-mazepa-yaroslav-gritsak-rozpoviv-hto-ob-yednuye-ukrayintsiv/;http://zik.ua/news/2016/12/01/yaroslav_grytsak_nazvav_imena_yaki_obiednuyut_ukraintsiv_tse_ne_bandera_1001439 «Ми повинні заявити, що багато хто з (ОУН) і (УПА) були вбивцями євреїв», – заявив порталу IzRus екс-голова правління «Яд Вашем» Іцхак Арад, який бився всю війну з нацистами і колабораціоністами в лісах Литви і Белоруссіі.- «організація українських націоналістів поширювала антисемітизм в своїй пропаганді. Її лідери заявляли, що в їх Україні не буде місця москалям, полякам і жидам ». Арад додав, що в рядах УПА, сформованої в 1943 році на базі воєнізованих підрозділів ОУН Бандери, складалися колишні українські поліцаї – учасники геноциду євреїв. Він нагадав, що навесні 1943-го ці працювали на німців поліцаї залишили свої пости і пішли в ліси за призовом ОУН. «УПА вбивала і єврейських утікачів з гетто, особливо на Волині». «Интересно также свидетельство Зыбачинской о том, что зимой 1942 года немцы активно прозводят аресты мельниковцев, в том числе людей, близких к Войновскому, за то,что они грабили имущество убитых евреев, вырывали золотые зубы у расстрелянных жертв Холокоста и переплаляли их.» (Хадашот, №1, 2017). От рук УПА … погибло до 100 тыс. человек, из которых 80-90% – это мирное население…. (Хадашот, №7, 2015) http://versii.com/news/363278/

  • 03:19 | 30.05.2018 о 03:19
    Permalink

    Чому БАНДИТИ?Можна було б і в лапках

Коментарі вимкнені.