Святий Юрій на Тернопільській землі: слідами традицій і небесного заступництва
СВЯТИЙ ЮРІЙ – ПОКРОВИТЕЛЬ УКРАЇНИ ТА ВОЯЦТВА
В той день, коли навколо весна уже буяє,
Відходить у минуле пора зимових бур,
І остаточно в світі тепло перемагає,
В той день до нас приходить, святий Юр.
Олександр Шевченко
Нині день святого Юрія, за язичницьких часів – день Ярила. Цього дня весна сходить на землю і вступає у свої права. Святий Юрій відмикає ключами землю, випускає тепло, росу, благословляє майбутні врожаї.
НА ЮРІЯ, ЩОБ БУВ ДОБРИМ УРОЖАЙ, САДИЛИ ОГІРКИ І ДИНІ
День св. Юрія на Тернопільщині завжди був у пошані, у багатьох населених пунктах краю освячували поля, щоб був добрим урожай. До сходу сонця збирали росу і вмивалися нею, щоб бути здоровими, а дівчата ще й красивими, цією росою кропили домашню птицю – «щоб плодилися курчата». Цього дня вперше виганяли худобу на пасовисько, її обов’язково гнали освяченою лозою – «щоб нечесть не чіпалася до тварин». Крашанками гладили худобу і коней по хребті, щоб вони були гладкими й здоровими. А ще наші предки вірили, що в день св. Юрія починає співати соловейко і вперше кує зозуля, що цього дня звірята сходяться докупи і розмовляють між собою, а потім знову розбігаються на цілий рік. Тому у день св. Юрія категорично заборонялося бити, сварити домашніх тварин – особливо собак і котів, навіть якщо вони й нашкодили.
Святого Юрія просять про допомогу: щоб був добрий врожай, при шкірних захворюваннях, коли вкусила змія, при хворобах домашніх тварин, зокрема, корів, коней і овець.
А ще наші прадіди вважали, що вода на Юрія має таку ж силу, що й на Водохреща і Стрітення. Тому на Юрія чистили й освячували сільські криниці, степові й лісові джерела. Ранкову воду з криниць на Юрія давали пити важкохворим, нею лікували рани, очі, поливали сади, окроплювали домашніх тварин.
СВЯТИЙ ЮРІЙ НА МАПІ ТЕРНОПІЛЛЯ
На честь Юрія названо село Юр’ямпіль («поселення Юрія у видолинку») на Борщівщині, до 1983 р. на Гусятинщиніні було село Юрківці, нині у складі села Васильківці.
Фіґури на честь св. Юрія є у таких селах Тернопільщини: Малі Заліщики (Бучаччина; капличка Матері Божої з ангелами і св. Юрієм, 2009 р.), Чагарі-Збаразькі (Збаражчина), Буданів (поблизу колишніх монастирських келій кам’яна плита із зображенням святого; Теребовлянщина). Також на Тернопільщині є багато церков, названих на честь цього святого, зокрема, у селах Шельпаки на Підволочищині (біля неї є фіґура з вирізьбленими молитвами), Старе Місто (Підгаєччина), Товстолуг Тернопільського району, Шибалин (Бережанщина), Окопи (Борщівщина), Кокошинці (Гусятинщина), Дунів і Касперівці (Заліщанщина), Кобилля (Збаражчина), Мала Снігурівка (Лановеччина), Мшана (Зборівщина), а також капличка у с. Сков’ятин (поч. 20 ст.; Борщівщина).
Святий Юрій – один із покровителів України, м. Збаража (зображений на гербі), с. Шманьківчики Чортківського району (зображений на гербі), головної святині Галичини та Львова – Собору святого Юра та опікун Пласту. Його вважають покровителем військових, кавалерії, солдатів, лучників, зброярів, а також селян, м’ясників і пастухів.
Просимо святого Юрія, щоб оберігав Україну і наше вояцтво, а також про якнайшвидший переможний мир.
Тож з Днем ангела Вас – Юрії, Юріївни та Юрійовичі! І, сподіваюся, Ви не забули вмитися цілющою ранковою росою…
Віктор Уніят