Тернопільським вступникам доведеться готувати не знання, а гаманці
Для участі в Зовнішньому незалежному оцінюванні зареєстровані 322 тис. 133 абітурієнти. З них 98% складатимуть тест з української мови та літератури, 61% — математики, 60% — історії України. Вступник має право здати щонайбільше чотири предмети. Тестування пройде з 3-го до 27 червня.
— За останні три роки жодних суттєвих змін у процедурах чи форматі ЗНО не відбувалося, — вважає керівник Центру освітнього моніторингу Павло Полянський, 51 рік. Цьогоріч запровадили кілька нових предметів, на які реєструється мізерна кількість випускників — всесвітня література, новітня історія та російська мова. Просто викинули гроші на вітер.
Проблем вистачає. По-перше, попри обіцянки Табачника не вдалося створити доступну електронну базу реєстрації. Торік нею скористалися лише 11 відсотків абітурієнтів. Це провал проекту. По-друге, є проблема розбіжностей шкільної програми та тестів. Наприклад, з історії України вилучили постаті Степана Бандери та Романа Шухевича. Натомість Табачник виправдовувався, що в тестових завданнях ці персоналії залишаться. Це не припустимо, бо зашкодить вступникам, які орієнтуються на програму тестів. Учасникам тестування можуть трапитися питання, до яких вони не готувалися.
Третя проблема — потрібно оновити базу тестових завдань та перейти на електронний формат тестування, щоб не переводити щороку тонни паперу. Натомість уряд постійно скорочує видатки на ЗНО, що свідчить про їхнє ставлення до нього.
Четверта проблема — не введені різнорівневі тести. Це було в планах розвитку ЗНО. Задля економії Міністерство освіти вирішило відмовитися від “відкритих” завдань, в яких учень висловлює свою думку, а не лише ставить галочку навпроти якогось результату відповідей. Освіта тепер вимагатиме лише запам’ятовування й відтворювання інформації.
Доля незалежного тестування залежить від того, який приймуть закон про вищу освіту. Нині в парламенті є три його проекти, що запекло борються між собою. Якщо депутати проголосують за законопроект “регіоналів” — на ЗНО можна ставити жирний хрест. Окрім ЗНО, він передбачає складання вступних іспитів. Це поверне корупцію у вступну кампанію. Абітурієнтам доведеться готувати не знання, а гаманці.
Коментарі вимкнені.