Тернополяни, що живуть у багатоповерхових будинках, старіють швидше
Новий експеримент, покликаний наочно продемонструвати ефект теорії відносності в обмеженому земному просторі, показав, що чим далі людина розташована від поверхні землі, тим швидше вона старіє.
Теорія відносності свідчить, що час для всіх обчислюється по-різному залежно від прискорення, що повідомляється досліджуваного об’єкта. Як наслідок, годинники, що знаходяться в русі, йдуть трохи повільніше, ніж ті, що знаходяться в нерухомому стані, розповідає National Geographic.
«Парадокс близнюків» – це уявний експеримент, пов’язаний з теорією відносності, в якому один з близнюків здійснює гіпотетичне подорож у всесвіті, рухаючись зі швидкістю світла. По поверненню на Землю першого брата виявляється, що близнюк, який залишився вдома, набагато старіше свого брата,що повернувся.
За допомогою атомного годинника вдалося довести, що сила земного тяжіння уповільнює перебіг часу. Це було виявлено при порівнянні в реальному часі показань годин на Землі і тих, що були розміщені на космічних кораблях і орбітальних супутниках, які використовуються в навігаційних системах GPS.
На об’єкт, розташований на поверхні Землі, сила земного тяжіння впливає більшою мірою, ніж на той, що знаходиться в атмосфері. Дослідники продемонстрували, що якщо годинник підняти над землею всього лише на 30 см, він трохи сповільнить свій хід.
Другий експеримент доводить теорію відносності на прикладі атомів алюмінію, за допомогою яких вимірюється час в атомних годинниках, що вважаються найточнішими в світі.
Принцип роботи цих годинників заснований на кількості власних коливань атомів при їх переході з одного стану енергії в інше. Одна секунда дорівнює 9192631770 періодам електромагнітного випромінювання.
Підтверджуючи прогнози Ейнштейна, було встановлено, що годинники, що знаходяться в русі, йдуть повільніше.
Щоб не створювати паніку серед людей, що проживають на верхніх поверхах, вчені запевняють, що для людського життя довжиною в 80 років це запізнення дорівнює відрізку часу трохи менше секунди.
Пройде зовсім небагато часу, і за допомогою атомного годинника стане можливим вимір найдрібніших коливань гравітаційного поля Землі з неймовірною точністю. Це величезною мірою підсуне таку науку, як геодезія, допоможе вченим визначати на всепланетному рівні розташування підземних джерел питної води та їх траєкторії.
Парадокс близнюків, згаданий вище, пропонує наступну загадку: у нас є двоє близнюків – брат і сестра. Сестра вирушає в подорож на найближчу зірку – Альфа Центавра, що розташована на відстані 4 світлових років від Землі. Вона рухається зі швидкістю, близькою до швидкості світла. З точки зору її брата, що залишився на Землі, вона була відсутня 160 місяців (13 років і 4 місяці).
Але, враховуючи, що в русі час трохи сповільнює свій хід, годинники, що знаходилися на борту космічного корабля сестри, відрахували 128 місяців (10 років і 8 місяців). Повернувшись на Землю, сестра зустрічає брата. Хто з них старше? Правильна відповідь – брат.
КАНАЛ 24
Коментарі вимкнені.