З 2017 року діти вчитимуться у школі 12 років

Про це нещодавно під час презентації законопроектів “Про освіту” і “Про професійну освіту” заявив міністр освіти і науки Сергій Квіт.

Згідно з планами Міносвіти це відбудеться з 2017 року. За словами міністра, таке рішення було ухвалене для того, щоб відкоригувати вітчизняну систему освіти відповідно до світових стандартів.

Розповісти про нововведення попросили директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації Любомира Крупу.

«У всіх європейських країнах запроваджена 12-річна система освіти. Відтак, аби інтегруватися в Європу і щоб наші учні були конкурентоспроможні в іноземних вишах, мусимо піти на такі зміни», – сказав Любомир Левкович.

Директор департаменту освіти пояснив, що при такій системі учні п’ять років навчатимуться в початковій школі, чотири – в базовій, три – у старшій. В останній будуть професійні й академічні ліцеї, а також коледжі. У професійних ліцеях можна буде опанувати робітничі професії, в академічних – підготуватися до вступу у виш, а в коледжах – отримати ступінь молодшого спеціаліста.

«Учні закінчуватимуть школу у 18 років і одразу зможуть працевлаштуватися, оскільки уже матимуть першу спеціальність», – зазначив пан Любомир.

Також посадовець зауважив, що потрібно змінювати підхід до роботи самих педагогів. Вони повинні йти в ногу з усіма технічними новинками.

«Основне – навчити дитину вчитися. Не нагромаджувати в учневі купу інформації, з якою він не може впоратися. А навчити відфільтровувати отримані знання. Навчання повинно бути не на все життя, а протягом життя. Так робить увесь світ. Наприклад, здобув одну професію, влаштувався на роботу. Згодом потреби ринку праці змінилися. Здобув іншу освіту чи перекваліфікувався. Знання не бувають зайвими. Основне, щоб їх подавали якісно і кваліфіковано», – наголосив Любомир Крупа.

Окрім того, підкреслив керівник, слід вдосконалити патріотичне виховання учнів: «Адже коли дитина закінчить той чи інший іноземний виш і у неї буде перспектива піти на роботу із зарплатнею 5 тисяч євро, чи повернеться вона на Батьківщину? Отож, потрібно вже зі шкільних років робити акцент на вихованні патріотичного духу у молоді, а в державі, відповідно, створити усі умови, щоб висококласні спеціалісти після навчання в інших країнах поверталися в Україну».

Днями директор освітніх програм Центру Разумкова Людмила Шангіна поставила під сумнів успішність цієї ідеї Міносвіти. Мовляв, за 24 роки це вже п’ята спроба змінити термін навчання у школі.

«Ми матимемо погано освічених дорослих людей, які поповнять армію якщо не безробітних, то дешевої робочої сили. Причина – у відсутності інфраструктури, починаючи від недостатньої кількості місць у дитсадках і завершуючи обладнанням для шкіл: лабораторіями, комп’ютерами, швидкісним інтернетом тощо. Таку реформу  потрібно починати з підготовки вчителів у педагогічних вишах. До того ж на це потрібно більше часу, тому що в такому разі на її реалізацію піде 5-7 років», – зазначила пані Шангіна.

Ми запитали у тернополян, діти яких невдовзі підуть у перший клас, чи згідні вони із цими нововведеннями в освіті.

Марія Жашова, 28 років:

  • Звісно згідна. Якщо ми хочемо йти в Європу, потрібно змінювати усе, освіту у тому числі. Так, дитина закінчить школу у 18 років, але ж уже з певною спеціальністю!

Євгенія Залужень, 35 років:

  • Для початку нехай змінять шкільну програму! Діти нині не вчаться, а мучаться. Завдання такі, що дорослі не можуть впоратися. Якщо таке пекло буде протягом 12 років, то дитина навряд чи витримає.

Стефанія Олексіївна, 75 років, бабуся першокласника:

  • Я учитель із тридцятирічним стажем. З огляду на свій немалий досвід скажу, що перед тим, як робити такі зміни, потрібно відправити таких, як я, на пенсію. У мене старша внучка потрібну інформацію шукає в інтернеті, використовує для навчання електронні книги. А старше покоління не вміє користуватися сучасною технікою, тому не повинно заважати розвитку нинішнього покоління.

Зоряна ДЕРКАЧ, газета “Совбода”

Коментарі вимкнені.