За стажування тернопільські студенти отримають зарплату та запис у трудову (коментар юриста)

У липні був прийнятий новий Закон України “Про зайнятість населення”№5067-VI, який набув чинності з 1 січня 2013 року. У ньому цікавим пунктом є саме інформація про стажування з метою набуття досвіду, удосконалення професійних знань, умінь та навичок і т.д. Що він означає для студентів? По-перше, запис у трудовій книжці та оплату праці.

Стаття 29 цього закону, яка досить цікаво називається «розширення можливостей для підвищення конкурентоспроможності молоді» дозволяє студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем “кваліфікований робітник”, “молодший спеціаліст”, “бакалавр”, “спеціаліст”, мають право проходити стажування за спеціальністю, за якою здобувається освіта, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, на умовах, визначених договором про стажування у вільний від навчання час.

Строк такого стажування за договором не може перевищувати шести місяців і після проходження такого стажування вноситься відповідний запис роботодавцем до трудової книжки. Також коли стажер, виконує професійні роботи, підприємство, організація, установа за всі роботи, виконані відповідно до наданих завдань, здійснює виплату йому заробітної плати згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок.

На мою думку, це чудова норма, яка покликана усунути таку проблему, як відсутність офіційно підтвердженого досвіду роботи при працевлаштуванні молодих спеціалістів, але ця норма є лише декларативною, оскільки в ній відсутній механізм її реалізації. Тому для з’ясування способу реалізації студентами вищих та учнями професійно-технічних навчальних закладів свого права на проходження такого стажування, 14 січня 2013 року я направив запит на інформацію в Кабінет Міністрів України з проханням надати інформацію про порядок укладення договору про стажування студентами вищих та учнями професійно-технічних навчальних закладів та надати типову форму такого договору. Не знаю чи Кабінет Міністрів планував затвердження такого порядку і типової форми договору чи на це якось вплинув мій інформаційний запит, але 16 січня 2013 року була прийнята Постанова Кабінету Міністрів України №20 «Про затвердження Порядку укладення договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях і Типової форми договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях». Дана постанова набуде чинності найближчими днями, після опублікування її в Урядовому кур’єрі.

Дія цього порядку не поширюється:

– на студентів вищих навчальних закладів, що проходять стажування у державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим та їх апараті;

– студентів вищих медичних навчальних закладів та інтернів;

– курсантів (слухачів, студентів) вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів;

– курсантів та слухачів вищих навчальних закладів МВС і МНС.

Тобто ці студенти, не будуть мати можливості пройти стажування і отримати хоча б якийсь досвід до закінчення ними вищих навчальних закладів.

Перелік документів

Також в цьому порядку вже передбачено перелік документів, які майбутній стажер повинен надати роботодавцю, затверджено форму заяви з якою студент чи учень звертається до роботодавця і яка є підставою для укладення договору про стажування, а також затверджено типову форму такого договору.

Але вартим уваги є порядок отримання інформації про можливість такого стажування. Частина 5 статті 29 Закону України «Про зайнятість населення» зазначає, що вищі та професійно-технічні навчальні заклади разом з роботодавцями сприяють студентам і учням у доступі до інформації про можливість стажування. Пункт 3 вищезазначеного порядку визначає, що вищі та професійно-технічні навчальні заклади разом з підприємствами надають студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів інформацію про можливість стажування. А пункт 7 цього ж порядку зазначає, що для отримання інформації про можливість стажування студенти вищих та учні професійно-технічних навчальних закладів звертаються до відповідних підрозділів таких закладів, територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, організацій роботодавців, а також безпосередньо до керівників підприємств.

Тому наскільки ефективним буде введення такого стажування, це покаже практика, але безперечно це є значний крок вперед, який покликаний оптимізувати українське законодавство у відповідність до європейських стандартів.

Віктор Козелко, новини Тернополя “Погляд

Коментарі вимкнені.