Європа чи реінтеграція з Росією? Депутати-тернополяни на сторінках європейського видання
У переддень Різдва пригадав анекдот. В одному селі тихо-мирно проживали українці та кілька сімей росіян. І ось настали Різдвяні свята. Росіяни щедро провели старий рік, так само зустріли новий, а на Різдво залишилися з порожніми кишенями й голими столами. Приїхав на Різдво до росіян Азаров, а вони навіть почастувати його не мають чим, кажуть: «Ви Миколо Яновичу, йдіть до українців, там столи аж гнуться від різноманітних наїдків і напоїв». «А що я їм маю сказати? – запитав Янович. «Та скажіть «Христос рождається!», і вони запросять вас до столу. Зайшов Азаров до хати українців, а вся родина вечеряє за столом, на якому і печений хліб, і ковбаса, й шинка, й самогон… Аж слина потекла Яновичу…
Раптом бачать росіяни: Микола Янович кудись біжить. Спотикатся, мало не падає. «Куди ж ви?» – запитають його росіяни. «Куди, куди? Я до них «Христос рождається!», а вони: «Славіте його!» А я ж веду здоровий спосіб життя, бігаю, мене не так уже й просто «словіте». Не споймають!…
Було б весело, якби не було так сумно. Справді, зовнішньополітичний вектор України настільки змінюється, що його, як М. Азарова, нелегко не те, що «словіте», а й зрозуміти… Протягом грудня відбулася низка подій, котрі знову можуть значно змінити становище України у міжнародних відносинах. Хто б не говорив, що Митний союз чи Європа – це насамперед економіка, ми не маємо забувати, що економіка – також велика політика. Ще наприкінці листопада Перший віце-прем’єр-міністр України Валерій Хорошковський заявив, що питання вступу України до Митного союзу нині перебуває поза законом, наголосивши, що у національному законодавстві чітко визначена європейська перспектива України. На це Прем’єр-міністр М. Азаров, перебуваючи у Москві, відразу відреагував, назвавши висловлювання Хорошковського про Митний союз його особистою думкою. Протягом цього часу з Миколи Яновича намагалися зробити проєвропейського політика, ба, навіть євроінтегратора. Але «шила в мішку не втаїш». Президент із кандидатурою Прем’єр-міністра довго не визначався, і вже 13 грудня Верховна Рада України затвердила Миколу Азарова на посаді, а Президент України В. Янукович підписав відповідний Указ. Цього ж дня Європарламент закликав офіційний Київ приняйти обґрунтоване і справедливе рішення у справах Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Наступного дня Перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський подав Президентові заяву про відставку у зв’язку з незгодою щодо повторного призначення Миколи Азарова на посаду прем’єра. Ще кількома днями раніше стало відомо, що євроінтеграція України відкладається. В Європарламенті відбулися дебати щодо ситуації в Україні, під час яких депутати висловилися за підписання Угоди про асоціацію з Україною після того, як Київ продемонструє прогрес у низці реформ. Відклавши підписання на невизначений період, Європа підштовхує Україну в Митний союз.
Ще 5 грудня під час візиту до туркменської столиці В. Янукович заявив про те, що Україна має приєднатися до «деяких положень» Митного союзу. Можливо, саме тоді Президент остаточно визначився з кандидатурою М. Азарова на посаду Прем’єр-міністра. 18 грудня під час зустрічі в Москві Президент планував підписати меморандум про часткове приєднання до Митного союзу, а там де часткове приєднання, буде й повне. Пам’ятаєте приказку: «Кігтик застряг – усій пташці загин». Тим часом, робочу поїздку В. Януковича до Москви перенесли, зіславшись на те, що експерти ще мають опрацювати деякі документи. Чи зміст угоди не настільки був вигідними для України? Чи Президент побоявся погроз опозиції? У всякому разі св. Миколай для України був добрим. Цілком ймовірно, що це питання згодом буде винесене на референдум. Потім знову бійки у Верховній Раді, як завжди, звинувачення у зраді національних інтересів. Незрозуміло інше, чому частина опозиційних політиків закликала Європу не підписувати з Україною угоди про Асоціацію. Чиї інтереси вони підтримували? В. Медведчука з так званим «Українським вибором»? Комуністів? Проросійських політиків із Партії регіонів? Зрештою, прихильників створення шовіністичного «Русского мира»? Як кажуть: «Апетит зростає під час їжі».
Створення «Русского мира» – це не міф, уже більш як три роки з цього питання тривають консультації деяких депутатів Державної Думи Російської Федерації і частини проросійсько налаштованих українських політиків. Плюс цю ідею відкрито підтримав Патріарх Московський і всієї Русі Кирил, цитую: «Ядром Руського світу сьогодні є Росія, Україна, Білорусія; і святий преподобний Лаврентій Чернігівський висловив цю ідею відомою фразою: «Росія, Україна, Білорусь – це і є свята Русь». Звичайно, для втілення цієї ідеї їм потрібен Київ як «мать городов русских». Дехто з прихильників «Русского мира» взагалі хоче відділити від майбутнього нового утворення Галичину, знову ж таки, шляхом референдуму…
Тим часом європейська преса смакує бійки між депутатами у Верховній Раді, нерідко наголошуючи на залізних кулаках Віталія Кличка. «Хліба та видовищ!». Навіть Ювенал, Рим і плебеї відпочивають. Завдяки німецькій газеті Bild Європа змогла побачити й тернопільських «свободівців» – бійця Михайла Головка, а також інтелігентного Олега Сиротюка (див. фото), котрі разом із побратимом Олексієм Кайдою 18 грудня у Тернополі відкрили приймальню в приміщенні Народного Руху України. Під час їхньої прес-конференції за спинами новообраних депутатів красувалося фото світлої пам’яті В. Чорновола. Чи такою він хотів бачити Україну, чи саме таких народних депутатів?..
Тим часом 16 грудня відбулися вибори голови Коропецької селищної ради, що у Монастириському районі. За попередніми даними, перемогу здобув кандидат від ВО «Свобода Володимир Мельник.
15 грудня розпочався виборчий процес в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 27 м. Тернополя. Нагадаємо, що проміжні вибори відбудуться 3 лютого 2013 року.
Віктор Уніят, керівник Тернопільського представництва Інституту української політики.
Коментарі вимкнені.