Тернопільська міська рада може стати першою, якщо Надал забажає
25 лютого у Тернопільському центрі комунікацій депутати міської та обласної рад, громадські активісти, керівники громадських організацій та координатор на загальноукраїнському рівні проекту по персональних голосуваннях в місцевих радах Святослав Грабовський, обговорювали потребу вводити персоналізацію голосувань у місцевих радах.
Степан Барна, депутат обласної ради Тернополя:
Закон України про місцеве самоврядування чітко регламентує, що рішення приймається відкритим, таємним голосуванням. Виходячи з цього, є «лазєйка» до того, щоб показати, як працюють депутати. Умовно кажучи, в облраді є 36 «свободівців», але ви не бачите поіменно, хто проголосував. Ви бачите лише, як голосує Барна, бо він один є позафракційним. У випадку з міською радою – не бачите, бо позафракційних є сім. Отже, наша ініціатива полягає в тому, щоб ми вийшли на формат не відкритого, а поіменного голосування, у всіх радах Тернопільської області з подальшим інформуванням на сайті місцевої ради, як персонально проголосував кожен депутат.
Святослав Грабовський, координатор проекту по персональних голосуваннях:
Навіщо це потрібно і чого дотепер цього ніхто не робив: у Верховній раді публікується кожне рішення поіменно, можна робити кількісний і якісний аналіз роботи кожного депутата. Що виявляється по всій Україні – по всій Україні, в сільських, міських, районних, обласних радах нема поіменного переліку, хто як голосує. Це значить, що якшо міська рада, припустімо Тернопільська, голосує питання продати озеро в приватну власність, то ви не побачите, хто відповідальний за це рішення. Це порушення представницької демократії.
Ми досліджували, що в багатьох міських радах рішення підставляються. Самі депутати не знають, за що вони голосували. Пройшла сесія, вирішили три питання, а через рік виявляється, що на сесії вирішили чотири питання. Потрібно внести зміни до закону Про місцеве самоврядування. Поки це ще не зроблено, обласний депутат Тернопільщини Степан Барна запропонував вносити зміни в регламенти обласних і місцевих рад.
Проблемою є те, що більшість депутатів не зацікавленні в таких нововведеннях. Бо на фоні «правильних» депутатів вони будуть виглядати негарно і люди будуть чітко знати, кого не варто підтримувати на наступних виборах.
Другий крок – це процедура відкликання депутата. Коли ми знатимемо кількісну і якісну характеристику роботи депутата – то зможемо його відкликати. А це можливо лише тоді, коли буде введено поіменне глосування.
Вітвіцький Олег, депутат міської ради:
– Найбільшою бідою в Україні є те, що відбулося три роки тому – ми досі мучимося з діючим президентом. Для тернопільської міської ради це було би цікаво, бо це би внесло трохи змін в розмірений спосіб голосування, коли кожного місяця 100 земельних питань, які відбуваються в такий спосіб, що вже іноді хочеться покинути зал для голосування. Бо інакшим чином не можна висловити свій протест. Не беру участі в цьому «дерибані», який відбувається періодично в стінах тернопільської міської ради. Я є позафракційний депутат, не пов’язаний з проблемою рішень більшості фракцій. На моє рішення жоден не впливає.
Пан Олег вважає, що система «Рада» чи «Віче» є шкідливою для місцевих рад. Бо в верховній ради 400 депутатів – дійсно важко порахувати, а 60 депутатів міської ради порахувати можуть навіть і діти.
– В мене є підозра, що в ТМР дуже складно буде провести такий проект. Це може бути лакмусовим папірцем певних фракцій. Але ми спробуємо стати однією з перших рад, де буде введено персональне голосування.
Тарас Юрик, депутат міської ради:
В площині політичної діяльності існують певні подвійні стандарти. На загальноукр рівні певні політструктури відстоюють введення персоналізаці. А на місцевому рівні – ні. Зокрема члени тієї політичної сили, яка складає більшість в міській раді (ми неодноразово зауважували та піднімали питання) записувалися на виступ депутати, які взагалі перебували вдома.
Введення персоналізації – це буде певний «Стоп» для кожного депутата. Адже його прізвище буде на табло. Тим більше, що система «Віче» таку можливість передбачає – персоніфікується голос кожного депутата. Підтримую цю ініціативу. Добре, що вона є ініціативою громадськості і, можливо, об’єднає різні політичні сили.
Володимир Ханас:
З 2007 року в різних форматах проводилися моніторинги діяльності депутатів різних рівнів. Персоналізація голосування – це святий обов’язок депутатів. Я з вами не погоджуюся, що треба голосувати рукою. Техніка дає можливість зразу висвітлити в інтернеті, як хто голосував. Але у нас ще нема традиції правозастосування цього закону. Є ігнорування – депутати не звітують.
Коментарі вимкнені.