Про що говорив головний терапевт України Василь Нетяженко у Тернополі
“Щороку в Україні інсульт вражає до 110 тисяч людей. Загалом, близько тридцяти процентів населення України, а це до десяти мільйонів українців мають підвищений артеріальний тиск” – про це повідомив головний позаштатний спеціаліст Міністерства охорони здоров’я України зі спеціальності “Терапія”, член-кореспондент НАМН України, д.мед.н., професор Василь Нетяженко під час прес-конференції з тернопільськими мас-медіа у Тернопільській облдержадміністрації.
За словами головного позаштатного терапевта МОЗу, “серед загальновідомих чинників ризику виникнення інсультів є артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, куріння, надмірна вага тощо.
Відтак, з метою зниження захворюваності на ішемічну хворобу серця, судинні ураження мозку, що є наслідками гіпертонічної хвороби, підвищення тривалості та якості життя пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями та підвищення доступності їх лікування, з червня 2012 року в Україні триває реалізація Пілотного проекту із запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для гіпертоніків, й майже два роки як затверджений порядок часткового відшкодування вартості ліків гіпертонікам”.
Також, як відомо, на початку цього року даний проект було призупинено та у червні відновлено.
– Для того, аби отримати ліки від гіпертонії, достатньо звернутися до сімейного лікаря, дільничного терапевта чи кардіолога й отримати оформлений відповідним чином рецепт, за яким берете в аптеці гіпотензивні препарати зі знижкою – повідомив Василь Нетяженко. – Вочевидь, тут потрібна налагоджена робота лікарів з пацієнтами. Васжлива прихильність до лікування. Важливе систематичне звернення до лікаря. Хворим на артеріальну гіпертензію особливо необхідно доносити важливість саме регулярного лікування, оскільки від цього залежить його ефективність. Для залучення більшої кількості пацієнтів необхідно проводити постійну інформаційно-просвітницьку роботу не лише серед ЗМІ, а й серед лікарів.
Так, приміром, до реалізації Пілотного проекту в Україні постійного лікування дотримувалися лише 15% гіпертоніків, (понад тридцять років тому цей показник взагалі був на рівні 4% – авт.), а в Європі цей показник сягає 35%, в США – до 50%.
Головний позаштатний спеціаліст-терапевт МОЗ України наголосив на тому, що “85% хворих гіпертонічною хворобою – це люди старшого віку із соціально-незахищеної верстви населення, тому передусім важливо, що саме вони отримали медичну допомогу та лікування із значним відсотковим відшкодуванням коштів на антигіпертензивні препарати”.
Під час прес-конференції Василем Нетяженком було звернуто увагу на те, що “сучасні вітчизняні препарати є не менш ефективними та якісними, як і зарубіжні, проте їх вартість значно нижча. У середньому річна вартість лікування одного хворого на АГ одним препаратом становить приблизно 150-160 гривень. Але завдяки Пілотному проекту є можливість отримати відшкодування на кілька препаратів, у тому числі й дороговартісних”.
– Помилковими є вислови декотрих приватних кампаній, стосовно того, що вони спонсорують гіпотензивні препарати, які задіяні в Пілотному проекті. Це не так. Держава відшкодовує до 90% від вартості препаратів для пацієнтів.
Нагадаємо, що встановлено три рівні часткового відшкодування вартості лікарських засобів: перша група – ліки, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню на 90%, друга група – на 60-80%, а третя – ліки, вартість яких не відшкодовується, але, за умови зниження ціни, також підлягатимуть відшкодуванню.
Пілотний проект дав добрий зачин важливій справі. Однак всупереч бажанні і політиці держави, виникають труднощі у її реалізації. І про те, що є певні труднощі у реалізації Пілотного проекту проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою на Тернопільщині, повідомив керівник медицини області Володимир Курило. Вони, головно, полягають у тому, що необхідно збалансувати відповідність максимального числа хворих, залучених до пілотного проекту на 2014 рік, в оптимальному співвідношенні виділених коштів та їх відшкодування, а також відсоток відшкодованих рецептів.
– Основна і, без перебільшення, надважлива мета реалізації Пілотного проекту – зазначив Володимир Михайлович – у Тернопільській області, зокрема, справджується – кількість госпіталізацій з приводу гіпертонічних кризів зменшилася.
Також Володимир Курило висловив глибоке переконання у тому, що “кошти виділені на область під реалізацію пілотного проекту із запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для гіпертоніків будуть використані кошти у повній мірі і підуть на користь пацієнтів”.
За словами, головного терапевта області Лариси Матюк, “зі 140 млн.грн. виділених під Пілотний проект по гіпертонії, Тернопільщина минулоріч отримала 4,3 млн. гривень, а у 2014 році – 3,3 млн. гривень”.
“Потрібно переконувати хворих на артеріальну гіпертензію, яке є інвалідизуючим захворюванням, ретельно та регулярно стежити, станом здоров’я, – продовжила далі проректор з лікувальної роботи Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я.Горбачевського Надія Ярема – зокрема і за артеріальним тиском”.
ДОВІДКОВО |
На Тернопільщині у 283703 пацієнтів є підвищений тиск. Це понад 26% від всього населення області.
В той же час в області до пілотного проекту залучено лише 98 тисяч пацієнтів, середній вік яких (які отримали рецепти) – 62 роки, питома вага хворих, яким за шістдесять – 59% . До слова, на Тернопільщині до реалізації гіпотензивних препаратів залучено 85% аптек області. Свідченням ефективності реалізації пілотного проекту на Тернопільщині є збільшення пацієнтів, які регулярно отримують антигіпертензивну терапію (від одного до трьох місяців) – до 59,7%. Відсоток таких хворих, які отримують лікування до одного місяця – 14,4%, більше трьох – 25,9%. Найкращі показники реалізації проекту – у Чортківському, Теребовлянському та Збаразькому районах; найнижчі – у Бережанському, Борщівському, Бучацькому, Зборівському, Підгаєцькому районах. Кількість госпіталізацій з приводу гіпертонічних кризів в області зменшилася. Торік цей показник склав 1463, а за 10 місяців 2014 року 998. |
Світлана Гуменна,
Прес-служба ДОЗ ТОДА,
Фото автора
Коментарі вимкнені.