Інтерв’ю одного із засновників фан-клубу AC\DC в Україні — тернополянина Андрія Стеліги
Свого часу, щоб потрапити на концерт улюбленого гурту AC\DC, тернополянин Андрій Стеліга продав колекційний годинник і позичив гроші у приятеля. На крайній в часі “зліт фанатів” в Німеччині подолав з дружиною на авто 1800 кілометрів – німці були приємно заскочені такою витривалістю! Серед особливих аксесуарів одного із засновників фан-клубу AC\DC в Україні – номерні знаки AC\DC, куртка з колекцією 120 патчів (нашивок) мало не з усього світу, а в дружини безрукавка – з підписом бас-гітариста Марка Еванса.
Нотатки з одного із найприємніших в практиці автора цих рядків інтерв’ю – з Андрієм Стелігою.
Чому я відвідую концерти AC\DC? У певний момент з’явився страх, що ніколи не побачу улюбленого гурту. Розумію, що таких груп за мого життя більше не буде. Адже становлення “акул” рок-музики на кшталт “Metallica”, “Motörhead” (засновник недавно помер), “Black Sabbath” (вже дав прощальний тур «The end»), “AC\DC” відбувається впродовж 30-40 років. Через 30 років мені, приміром, буде 80. Якщо буде. Тож наразі ловлю унікальний момент.
AC\DC 43 роки на сцені. Відповідно, їхня публіка 40+. Серед них, до речі, багато жінок.
Мій батько був військовим, сім’я часто переїжджала. Я народився на заході Грузії – в місті Сенакі. П’ять років дитинства провів у Німеччині, де вперше почув AC\DC. Це була ще так звана ера Бона Скотта – зразкового бешкетника і зірви голови.
Моє друге життя – це AC\DC, у першому ж я – менеджер з продажу годинників.
Мій перший візит на концерт AC\DC відбувся 2010 року. Це був початковий склад гурту без Бона Скотта. У мене тоді були важкі часи, фінансові труднощі. У поїздці на концерт допоміг знайомий, а ще довелося продати колекційний годинник. Жодного разу не пошкодував про цей вчинок.
Після того концерту в свій день народження вирішив встановити на власному авто номери AC\DC, вони вписані в техпаспорт. Тільки в нашій країні можна дозволити собі таку витівку (усміхається – ред.)!
Фан-клуб AC\DC в Україні з’явився спонтанно. В Києві є три триб’ют-гурти, які виконують репертуар AC\DC, – “AS/DS”, “DC train” і “BIG GUN”. Вони приїжджали в Тернопіль, під час одного з цих візитів 7 грудня 2014 року ми поєднали два свята – мій день народження і день народження фан-клубу.
Я придбав домен acdc-ukraine.com.ua/ua/. Цей сайт безкоштовно наповнюють і вдосконалюють самі ж фанати.
Офіційно у фан-клубі AC\DC в Україні 400 осіб.
З України ми організовували дві поїздки на концерти в 2015 і 2016 роках. Орієнтовно їздили 100 осіб. Для українців це доволі дороге задоволення – квиток на концерт вартує 100 євро, плюс готель і проїзд (у підсумку – щонайменше 300 євро).
На крайню в часі фан-зустріч ми з дружиною подолали на авто 1800 км. Це була чергова річниця фан-клубу «Динаміт» (один із найстарших клубів в Німеччині). Німці, коли дізналися, звідки ми приїхали, казали: ви «крейзі» (з англ. “божевільні” – ред.)! Мовляв, це дуже далеко. Вони зазвичай долають відстань понад 400 км літаком чи потягом.
До речі, німці близько до серця сприймають ситуацію в Україні.
Для мене в музиці немає політики. Часто зустрічаємося на концертах з росіянами-фанатами, серед яких – цілком адекватні люди. Передусім, ми знаходимо порозуміння, бо слухаємо одну музику. Хоча німці потерпали за наші з росіянами стосунки на концертах в Німеччині.
Незабаром російська триб’ют-група відзначатиме 10-річчя, запрошували мене. Навряд чи поїду. Сюди вони їхати побоюються, хоча раніше гастролювали Україною.
Мій найулюбленіший альбом AC\DC – «Шлях у пекло» («Highway to Hall») 1979 року, який підніс групу на вершину світових хіт-парадів рок-музики всіх часів. Насправді йдеться не про демонічну музику, як може здатися із назви. Гурт так назвав альбом через виснаження під час перших гастролей в Англії і США. Мандрівки автобусом із міста в місто настільки їх вимотували, що якось хтось із хлопців сказав: «Це не життя, а дорога в пекло». Так з’явилася однойменна пісня, яка в результаті стала назвою платівки.
Улюблена пісня – «Тouch too much» (1979 р.). Саме її Бон Скотт виконав 7 лютого 1980 року на шоу Top of the Pops, а через 12 днів його знайшли мертвим.
2016 року в Празі ми з дружиною потрапили на виконання пісні «Тouch too much». Наживо після смерті Бона AC\DC на концертах її до цього не виконували. Половина фанів тоді плакала. Загалом на концертах неймовірна атмосфера! Усі почуваються, як сім’я – така собі AC\DC family.
«Back in black» – наступний альбом, який побив всі хіти, продано понад 21 мільйон копій у США і більш як 42 млн. за їх межами. Альбом написаний на знак пам’яті про Бона Скотта, який помер 19 лютого 1980 року. Він пішов із чергової вечірки й залишився на ніч в авто знайомого, який і виявив Бона наступного дня мертвим. Причина смерті – алкогольне отруєння. Скотт похований в Австралії. Фанати, які відвідують його могилу, залишають там пляшку віскі, яке дуже полюбляв співак.
Незабаром один із засновників фан-клубу AC\DC в Україні, харків`янин Станіслав Бородін поїде в Шотландію на Bonfesf, на батьківщину Бона Скотта. Відтак наш прапор вперше побуває на батьківщині Скотта.
AC\DC – перший гурт у світі, який використав волинку в рок-музиці. Батько Скотта грав на цьому інструменті в Шотландії. Після них це зробив «Korn».
На початках AC\DC грали просто за їжу. Стартова вартість білетів – 2 долари. Це зараз квитки коштують по 100 євро і зникають з продажу впродовж 12 хвилин. Але до цього вони йшли 40 років.
На фестиваль «Файне місто» в Тернопіль торік приїжджав перший вокаліст AC\DC (ще до Скотта) – Дейв Еванс. Він написав лише дві пісні і був вигнаний з гурту. Замість нього і взяли Скотта.
Фани фактично не визнають Дейва як повноцінного учасника AC\DC. Але для багатьох він цікавий тим, що був від початку становлення гурту. Власне група з нього і починалася. Як людина, він дуже цікавий. Спілкуюся з ним у Facebook.
Еванс був приємно здивований тернопільською кухнею і фестивальним містечком. Казав, що “Файне місто” нагадує йому “Вудсток”. Зізнався, що на такій великій сцені ще не грав.
Дейв Еванс гастролює сам – у кожній країні шукає триб’ют-гурти і виступає з ними. Своєї групи в нього нема.
Стежить за собою – спортивний дядько. Дітей не має.
Найвідданіші фанати AC\DC – німці. Під час турів найбільше концертів відбувається саме в Німеччині. Приміром з 15 концертів у Європі – 8 “залізно” для німців. Для німців AC\DC – це культ. Такі куртки з патчами, як у мене, найбільше носять теж німці. На моїй зараз орієнтовно 120 патчів. Приміром, ось цей надіслали два тижні тому з Аргентини. Я знайомий із власником найбільшої в світі колекції патчів. Він очолює серйозну фірму, хоча на концертах його висока посада зовсім непомітна — в потертій кепці й джинсовій куртці (усміхається – ред.).
Для німців така куртка, наче святиня. Її не можна прати, адже там – автографи. У моєї дружини є підпис фломастером Марка Еванса (бас-гітарист AC\DC), вона фанатка не тільки AC\DC, а й гурту Metallica.
На завершення нашої розмови Андрій Стеліга відкрив таємницю читачам “Погляду”, що 9 вересня цього року в Тернополі відбудеться міжнародна фан-зустріч “Ternopil or bust“, яку організовує фан-клуб AC\DC в Україні. Деталі згодом!
Ірина Юрко.
Фото автора та з приватної галереї Андрія Стеліги.
Коментарі вимкнені.