Хто відповість за екологічну катастрофу на Тернопільщині

Пройшло чотири місяці відколи сталася еколочіна катастрофа на річці Серет. Тоді, 10 травня, з’явилися перші повідомлення про забруднення річки Серет комунальним підприємством «Тернопільводоканал». Лише за кілька днів (14 травня) те, що відбулося, фахівці назвали екологічною катастрофою, а саму ситуацію обізвали надзвичайним станом. Було сказано чимало гучних заяв, мовляв, ми знайдемо, розберемося, винні понесуть покарання тощо. Час пройшов, а на сьогодні не відомо напевно, ні хто зливав у каналізаційну систему водоканалу хімічноактивні речовини, ні точної кількості скиду неочищених стічних вод, більше того, сума збитків екосистемі області постійно зменшується. Тому постає логічне запитання: а чи хтось відповість за масштабне забруднення річки Серет?

 

Нагадаємо, першими факт негативних змін якості поверхневих вод у Сереті засвідчили 9 травня рибалки та місцеві мешканці сіл В. Березовиці, Острова, Буцнева, Миролюбівки, Лучки, В. Луки та інших населених пунктів Тернопільської області. Оскільки цей день був святковим вихідним, тому повідомити  представників держаних органів та органів місцевого самоврядування не було можливості. Вже на наступний ранок, 10 травня, плаваючої догори черевами риби було в рази більше, а цікавих на це подивитися було дуже багато. Також збільшилося число і тих, хто усілякими новими технічними засобами це хотів засвідчити, зафіксувати і передати інформацію іншим.

Що саме було зафіксовано? Масову загибель риби різних розмірів та видів. Гинула риба та інші живі істоти на очах у людей, які прийшли подивитися до річки і перевірити чутки та різноманітні припущення. Від річки доносився різких неприємний запах, і чітко можна було визначити те, що «пахло» – вода річки, а точніше те, що в ній розчинилося. З річки та з її берегів виходили «причмелені» жаби, ящірки, вужі, кроти, пацюки. Свійської птиці на воді не було видно. Також були на кадрах емоційні враження від побаченого та розповіді місцевих жителів із певними припущеннями.

Зі слів місцевих жителів, 10 травня представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування нічого конкретного не могли сказати про причину надзвичайної ситуації і не коментували про її можливі наслідки. Також не було інформаційних повідомлень про певні заборони із використанням річкової води і питної води у зв’язку з надзвичайною ситуацією. Лише 14 травня події в басейні р. Серет офіційно класифікували як надзвичайну ситуацію техногенного характеру місцевого рівня.

Перші офіційні повідомлення про те, що сталося, з’явилися згодом і звучали вони так: «В ніч з 10 на 11 травня з каналізаційної мережі м. Тернополя на очисні споруди КП «Тернопільводоканал” потрапили агресивні стоки невідомого походження, через які на ділянках біологічної очистки «активним мулом» сталося вимирання очисних мікроорганізмів. Внаслідок втрати очисної можливості зі споруд до р. Серет, за розрахунками працівників комунального підприємства, потрапило до 40 тис. м куб. недостатньо очищених міських стічних вод».

– У зв’язку з викидами у річку Серет неочищених вод управлінню охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області довелося на місцевому рівні оголосити надзвичайний стан, адже рівень забруднення річки був критичним, – пригадує її начальник Орест Сінгалевич. – Особливо критична ситуація була в Чорткові, який на 70% постачається водою з ріки Серет. У райцентрі є спеціальний поверхневий водозабір. Через спеціальні піщано-гравійні фільтри вода набирається у резервуари і після хлорування надходить жителям. У результаті скиду у Тернополі стічних вод більшість жителів Чорткова опинилися без води…

Сподіваємося компентентні органи таки назвуть винних осіб у екологічній катастрофі, чи можливо, знову сховають голову у пісок, як це часто трапляється…

Номер Один

Коментарі вимкнені.