Без паспорта у Тернополі затримуватимуть лише на 3 год – пояснення нового Кримінального кодексу

Довкола нового Кримінального кодексу – багато міфів, переконують міліціонери. Скажімо, затримання людини без паспорта для з’ясування особи можливе лише на три години. Але ця норма не стосується тих, хто скоїв важкий злочин

До змін у Кримінально-процесуальному кодексі правоохоронці готові, запевняють у міліції:.

Вивчати новації вони почали ще у квітні – з моменту, коли Кодекс ухвалили.

Окрім того, побутує багато “страшилок” про новий документ. Причому вони не відповідають дійсності, додають фахівці.

Для людей – корисна зміна

– Погоджуюся, із прийняттям нового Кодексу у міліції додасться роботи, – каже заступник начальника слідчого управління обласної міліції Олександр Богомол. – Адже після того, як скасували інститут дослідчої перевірки, кількість кримінальних справ зросте. Наразі ми плануємо збільшити штат слідчих, аби впоратися з таким обсягом роботи.

Однак жодного “роздування” штату не буде, переконує він.

– Скажімо, відділ, який займався дослідчою перевіркою, тепер буде зайвим, – пояснює він. – Його розформують, а натомість збільшать кількість слідчих. Міліції, звісно, буде важче, але для людей це – корисна зміна, адже їхні справи розглядатимуть ретельніше.

Нововведенням, за яким уже почали працювати тернопільські міліціонери, є єдиний реєстр досудових розслідувань. У нього вносять відомості про усі кримінальні провадження, відкриті в Україні.

– Його створили на базі сайту Генеральної прокуратури. Тож до нього мають доступ слідчі підрозділи з усієї України, – продовжує фахівець

Потрібен дозвіл слідчого

Обов’язкового розтину усім покійникам, про що тепер часто говорять юристи, не робитимуть.

– Звісно, причину смерті людини треба встановити, – каже пан Богомол. – Але для цього не обов’язково проводити судмедекспертизу. Якщо померла літня або важкохвора людина, на місце події приїжджають міліціонер і медик. Вони оглядають покійного, чи немає ознак насильницької смерті.

Якщо медик може на місці визначити причину смерті, він видає довідку і тіло людини залишається у родичів, наголошує правоохоронець. Утім, якщо покійного кладуть у морг, забрати його звідти можна буде лише за письмового дозволу прокурора. Тепер це – обов’язкова вимога, пояснює фахівець.

– Якщо померла молода людина, на її тілі є поранення та синці, чи людина загинула за межами дому або ж хтось із родичів сумнівається у тому, що смерть настала природно, тіло відправляють на експертизу, – каже Олександр Богомол.

– Подію про смерть людини тепер заносять в єдиний реєстр досудового розслідування, – додає він. – Але якщо ознак насильницької смерті не встановлюють, ці кримінальні провадження закривають протягом семи днів.

Скорочує термін у міліції

Ще одним міфом, за словами міліціонера, є так званий “безпаспортний арешт”. Багато видань нині пишуть, що будь-кого нині можуть затримати на 72 години для з’ясування особи, якщо вона не має при собі паспорта. Це – неправда. Однак будь-який документ із вашим фото варто мати при собі завжди. Треба зважити, що підстави для затримання без дозволу суду за підозрою у вчиненні злочинів чітко прописані у законі. КПК подає норми затримання підозрюваного у вчиненні злочину уповноваженою особою, тобто правоохоронцем, з ухвалою слідчого судді або суду чи без такого документу, а також затримання неуповноваженою особою, тобто звичайним громадянином.

– Як раніше, так і тепер, людину без документів можуть запросити до підрозділу міліції на термін до трьох годин – для з’ясування особи, – каже правоохоронець. – Якщо ж її підозрюють у вчиненні злочину, то не пізніше як через 24 години їй мають повідомити, у чому підозрюють.

При цьому, як він стверджує, правоохоронці мають зібрати максимальну кількість доказів злочину. Згодом, не пізніше 60 годин з моменту затримання, справу мають передати до суду – на розгляд слідчого судді. Він не пізніше як через 12 годин повинен винести рішення про міру запобіжного заходу. Через це, як пояснює міліціонер, мабуть, і виникли чутки про 72 години арешту для тих, хто без паспорта. Насправді йдеться про час, на який підозрюваного можуть затримати, аби суд виніс вирок про міру запобіжного заходу

– Єдине нововведення – те, що час затримання тепер розраховуватимуть з моменту, коли людину зупинили міліціонери на вулиці, а не з часу прибуття у відділок, – каже пан Богомол. – Це скорочує термін перебування затриманого у міліції. До речі, щодо затримання за адміністративні правопорушення, жодних змін немає.

Правоохоронці мають щоденні заняття із вивчення нового кодексу. Тож, як він каже, невдовзі до змін звикнуть і пересічні громадяни, і міліціонери. Розповісти про усі нововведення людям за такий короткий проміжок часу неможливо. Тому до цієї теми усім, хто прагне знати більше, треба буде неодноразово повертатися.

20 хвилин

Коментарі вимкнені.