Протяги у спеку: небезпечна iлюзiя прохолоди
Спека! Кожний подих вiтерця ми сприймаємо як подарунок. Хто оточує себе кондицiонерами, хто — вентиляторами, а хто влаштовує невеликi перетяги. А наступного дня прокидається хворим…
Чим небезпечнi протяги? Чи справдi вони можуть спровокувати застуду?
— Вiдчиненi вiкна автомобiлiв, вентилятори — усi цi рукотворнi перетяги — небезпечна iлюзiя прохолоди, — пояснює лiкар-методист Львівського мiського центру здоров’я Вiра Веселовська. — Хоч повiтря й не морозне, але коли людина спiтнiла, а її тiло розiгрiте, навiть легкий вiтерець справдi може бути небезпечним. У зонi ризику — м’язи спини, шиї, попереку.
Рiч у тiм, що внаслiдок контрасту температур вiдбувається спазм судин, якi кровопостачають нервовi волокна м’язiв. Сильний спазм провокує запалення. Це дуже часто трапляється у людей з ослабленим iмунiтетом. Саме протяг може стати причиною загострення радикулiту, остеохондрозу, синуситiв та мiозитiв (запалення м’язiв). Не кажу вже про тривале сидiння пiд кондицiонером, яке може завершитися пневмонiєю.
— Але як пережити спеку без свiжого повiтря?
— Свiже повiтря i перетяг — поняття рiзнi. Перевiтрювати примiщення, вiдчиняючи одночасно i вiкна, i дверi, слiд регулярно кiлька разiв на день. Але при цьому не сидiть на перетязi. А вентилятор ставте на вiдстанi не менш нiж пiвтора-два метри вiд себе. “Подих вiтерця”, надто прохолодного, не повинен бути прицiльним.
— Як допомогти собi, якщо вiдчуваєш: протягнуло?
— Уражену дiлянку насамперед слiд змастити маззю iз протизапальною та розiгрiвальною дiями, випити чогось теплого — i в лiжко. Але якщо наступного дня надокучатимуть больовi вiдчуття, пiдвищиться температура тiла, негайно звернiться до лiкаря. Особливо небезпечний симптом — бiль у головi. У такий спосiб про себе сигналiзують невралгiя трiйчастого чи потиличного нерва, неврит лицьового нерва. Це серйознi захворювання, якi
потребують професiйного й невiдкладного лiкування.
Коментарі вимкнені.