108 тисяч тернополян можуть сьогодні святкувати свій день

Міжнародний день ліворуких відзначається щорічно 13 серпня. Точної статистики щодо кількості лівшів в області нема, але відомо, що 10% світу цього є ліворукими.

Вперше цей день був відзначений 13 серпня 1976 за ініціативою Lefthanders International. Рух лівшів почався в 1980 році з мітингів у США на захист звільненого поліцейського Франкліна Уінборна. Уінборн, відповідно до статуту повинен був носити кобуру праворуч – а йому, шульзі, було зручніше ліворуч. Слідом грянула кампанія на підтримку лівші Роберта Гріна: цей, працюючи на пошті, сортував конверти лівою рукою, а начальник хотів, щоб правою. Штаб-квартира Міжнародної асоціації ліворуких знаходиться в м.Топіка (США, штат Канзас).

День шульги покликаний привернути увагу:
суспільства до проблеми переучування дітей-лівшів (вчителями або батьками) до письма правою рукою, що веде до психологічних травм;
звернути увагу виробників різноманітного обладнання на проблеми лівшів: при роботі на обладнанні для правшів лівші здійснюють неприродні для них рухи, внаслідок чого частіше отримують нервовий і м’язовий стрес.

В Америці, Японії та деяких європейських країнах є спеціальні магазини для ліворуких. Там можна придбати все, починаючи від меблів, побутової техніки і закінчуючи спеціальними портмоне.
За статистикою, зараз на Землі проживає близько 500 мільйонів ліворуких людей, тобто практично кожен десятий. Цікаво, що лише половина лівшів є лівшами генетичними, а 50 відсотків – компенсаторними, тобто лівшами вони стали в результаті поразки лівої частки головного мозгу.

Латинське слово «dexter» (правий, кваліфікований) позичили багато європейських мов. Аналогічно як і латинське слово «sinister» (лівий, зловісний, незграбний). Навіть слово «ambidexterity» («розторопність») відображає упередження, має на увазі «кваліфікацію з обох сторін» («бути правим з двох (обох) сторін»). Це твердження також очевидно в менш відомому антоніми «ambisinistrous», що означає «незграбний з обох сторін».

Можливо, з цим пов’язана невелика легенда про рукостискання. Звичай рукостискання як вітання зародився саме в Стародавньому Римі і означав добрі наміри. Таким чином людина показувала, що у неї в руці немає зброї, наприклад, меча або стилета. У прикладі з рукостисканням лівша міг простягнути праву руку, а в лівій – спокійно стискати зброю: так він знешкоджував противника і лівою рукою наносив смертельні рани. Природно, шульг охоче наймали як кілерів, а простий народ їх боявся і не любив – взагалі вважав, що вони приносять нещастя.
Серед населення Південної Азії, Східної Європи, Південно-східної Азії зустрічається набагато більше шульг, ніж в інших етнічних групах у всьому світі, в той час як серед населення Західної і Північної Європи, Африки – лівшів зустрічається набагато менше. Це може бути спровоковано і соціальними причинами – лівші як ізгої “видавлювалися” на периферію Старого світу.

Французький фізіолог Ксавьє Біша пов’язує праворукість з методами ведення бою. Виходячи з того, що серце людини знаходиться в лівій частині грудей, воїн намагався прикривати ліву (більш вразливу) частину грудей щитом, а правою рукою наносити удари списом або мечем. Одні (їх більшість) вважають, що ліворукість закладається ще під час вагітності. Інші дотримуються думки, що на розвиток головного мозку і на визначення домінуючого півкулі, сильно впливає характер перебігу пологів. Є гіпотези про те, що число ліворуких людей коливається в залежності від історичного періоду. Деякі фахівці схильні бачити в домінуванні лівої руки наслідок родової травми і навіть патологію. Причиною ще може бути тривала травма правої руки. Одна з теорій свідчить про те, що високі дози передпологового тестостерону призводять до більш частого появи лівшів. Доказом цієї теорії служить і те, що серед ліворуких кількість чоловіків значно вища числа жінок, також існує велика ймовірність народження ліворуких чоловіків-близнюків. Це гіпотеза Гешвінд-Галабурда.

А терміни «лівша» і «правша» застосовують і до тварин. Відтак, серед котів більшість лівшів, серед мишей – 44% правші, 28% лівші, всі решта амбідекстри. Зате всі білі ведмеді лівші. В дикій природі 2/3 шимпанзе лівші, але в неволя це число діаметрально протилежне.

Серед лівшів багато тугодумів, хоча результати цих тривалих роздумів часто бувають оригінальними. У літературі частенько згадується деяка тупуватість, якою цебто відрізнявся Ейнштейн в шкільні роки. Майбутнього батька теорії відносності вважали «помірно здатним», тому що він дуже повільно засвоював і перетравлював нову інформацію. Він не відзначався навіть в арифметиці.

І хоча кожен десятий є шульгою, але ви знаєте ще багатьох таких «10-их»:

Політики і військові:

Гай Юлій Цезар
Александр Македонський
Жанна Д’Арк
Наполеон Бонапарт
Отто Бісмарк
Бенджамін  Франклін
Уінстон Черчилль
Фідель Кастро
Махатма Ганді
Барак Обама

Вчені і бізнесмени:

Альберт Ейнштейн

Ісаак Ньютон
Білл Гейтс

Художники:

Рафаель (Раффаелло Санті)
Леонардо да Вінчі
Мікеланджело
Пабло Пікассо

Актори:

Чарлі Чаплін
Мерлін Монро
Джим Керрі
Том Круз
Роберт Де Ніро
Мила Йовович
Ніколь Кідман
Джулія Робертс
Демі Мур
Кіану Рівз
Морган Фріман
мультгерой Барт Сімпсон

Музиканти:

Людвіг Ван Бетховен
Вольфгант Амадей Моцарт
Фредерік Шопен
Пол Маккартні
Курт Кобейн
Селін Діон
Боб Ділан
Стінг
Емінем

Письменники і філософи:

Арістотель
Фрідріх Ніцше
Франц Кафка
Ганс Христіан Андерсен
Марк Твен

Спортсмени:

Діего Марадона
Пеле
Мішель Платіні
Олег Блохін

Якщо в творчій сфері відсоток ліворуких і амбідекстрів достатньо великий, то серед представників технічних професій очевидно переважають правші. Відтак не перевчивайте своїх чад, раптом це буде світовий талант! А шульгів вітаємо з професійним святом.

Підготувала Катерина Пронь

-1 thoughts on “108 тисяч тернополян можуть сьогодні святкувати свій день

  • 10:52 | 13.08.2013 о 10:52
    Permalink

    108 тисяч тернополян. У Тернополі 200 з гаком. Як 108?

Коментарі вимкнені.