Що очікувати випускникам ВУЗів 2012?
Для багатьох студентів-випускників державної форми навчання факт про обов’язкове відпрацювання за спеціальністю став несподіванкою. Проте кожен при вступі підписував угоду згідно Постанови від 22. 08. 1996р. «Про порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснюється за державним замовленням».
Згідно з угодою випускник зобов’язаний глибоко оволодіти всіма видами професійної діяльності та відпрацювати у замовника не менше трьох років. Диплом вільного працевлаштування отримують випускники платної форми навчання, а також інваліди 1 та 2 груп, вагітні жінки, молоді батьки та студенти, які будуть проходити військову службу або продовжувати навчання. У разі відмови студента приступити на роботу за направленням або звільнення за власним бажанням випускник зобов’язується відшкодувати вартість навчання.
У педагогічному університеті ім. В.Гнатюка створено центр моніторингу якості освітніх послуг й сприяння працевлаштування студентів і випускників. Фахівці центру співпрацюють із різними освітніми закладами та державними організаціями. За словами фахівця із працевлаштування Володимира Михайловича Ткача законопроект за 5 років навчання не змінився. Керівництво університету вважає цілком достатнім інформування студентів перед вступом та наприкінці навчання щодо умов працевлаштування студентів державної форми навчання. Тому несподіваність такого факту – результат неуважності заклопотаних студентів.
Як відомо, студенти із цільовим направленням за місцем проживання мали значні переваги при вступі. Держава заохочує випускників педагогічних профілів до роботи за спеціальністю. Студенти, які укладуть на строк не менше як три роки договір про роботу у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, отримають одноразову грошову допомогу у п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати. Також Володимир Михайлович повідомляє, що механізм із відшкодування студентами грошей у разі відмови від працевлаштування на даний час не розроблений. «Уряд зацікавлений в тому, щоб молоді фахівці після закінчення вищих навчальних закладів офіційно працевлаштовувались і працювали на благо своєї держави. Допускається працевлаштування за спеціальностями, суміжними отриманому фаху. Проте подальші зміни законопроекту про працевлаштування будуть стосуватися і випускників 2012. Цілком можливо, що згодом будуть прийняті вимога щодо працевлаштування строго за спеціальністю», – підсумовує В.Ткач.
Студенти-випускники загалом не в захваті від умов підписаної ними ж угоди.
Марта Томахів, студентка 5-го курсу ТНПУ ім. В.Гнатюка, факультет іноземних мов: « Я вважаю, що це дещо сковує можливості студентів-випускників в умовах і так не вельми сприятливих для працевлаштування. Не кожен морально готовий поїхати, скажімо, в іншу область працювати за направленням або добиратися на роботу в сільську місцевість. На мою думку, якщо студент працевлаштувався не зовсім по спеціальності, але це офіційне працевлаштування, до нього не має бути жодних претензій. А факт, що подальші зміни до законопроекту впливатимуть на нас , створює атмосферу нестабільності».
Оксана Бучко
Коментарі вимкнені.