У Тернополі для передчасно народжених дітей реалізовується проект «Чудо-восьминіжки»

Проект «Чудо-восьминіжки», який спрямований на допомогу процесу виходжування передчасно народжених дітей, реалізовується в Україні з листопада 2014 року. За даними координаторів проекту, в Україні у рік передчасно народжуються  24 тисячі діток. Щоб кожного малюка індивідуально забезпечити іграшкою, потрібно чимало майстринь і матеріалів. Благодійний проект, окрім Києва, активно працює у Черкасах, Івано-Франківську, Львові, Рівному, Чернівцях, Дніпропетровську, Вінниці та в інших областях. У Тернополі він  почав діяти наприкінці 2015 року, його координатором стала молода мама Катерина Счастна.

«Інформацію про проект побачила у соцмережі на сторінці доктора Комаровського. Щупальця восьминіжок  нагадують дітям пуповину. Тому, коли за них тримаються, дітки заспокоюються. Тоді вони не видирають прилади, трубки. Я почитала про проект і вирішила долучитися. Спочатку матеріали використовувала свої, потім передали координатори проекту з Києва. Щоб зв’язати одну восьминіжку треба близько 4 годин. Діаметр голівки – 5 см., довжина – до 10 см., а щупальця, якщо в розкрученому стані, не більше 20 см. Дезінфекція проводиться. Восьминіжки перуться у 60-тиградусній воді гіполігенними засобами і сушаться природним методом», – розповідає Катерина Счастна.

Проект із чудо-восьминіжками активно реалізовується у Тернопільському обласному перинатальному центрі «Мати і дитина».

“У нас реанімація, діти поступають після родзалу до нас. Я робила звіт – за минулий рік було 254 дитини, 80 відсотків з них, тобто, близько 200 дітей, недоношені. До нас скеровуються жінки з важкою патологією. Відповідно тут концентрується більшість недоношених і глибоко недоношених малюків, – розповідає завідувач відділення інтенсивної терапії новонароджених Тернопільського обласного перинатального центру «Мати і дитина» Неля Скубенко. – «У нас біля кожної недоношеної дитини є так звана “чудо-восьминіжка”. Складаємо дітям у руки ці щупальця, щоб вони не тягнули зонди і трубки, а власне тримали іграшку. Так діти більш спокійно поводяться. Коли дітки з реанімації виписується восьминіжки перемо, висушуємо і передаємо наступній дитині. Перші восьминіжки передали нам з Києва ще раніше. А наприкінці 2015 року Катерина Счастна зайнялася виготовленням восьминіжок як координатор цього проекту у Тернополі. Вперше вона принесла восьминіжки на початку грудня, а перед Днем св. Миколая – десь ще 5-6 восьминіжок. Якби у Тернополі цей проект запровадився активно, тоді ми могли би переводити дітей на інші етапи виходжування зі своїми восьминіжками”.

У січні 2016 року в Тернополі восьминіжки отримали новонароджені, серед них – два хлопчики, які народилися із вагою 920 та 1100 грамів та зростом 33 та 37 см. Вони більше місяця проходили лікування у Києві, а потім повернулися до Тернополя на реабілітацію. Також у Тернопільському пологовому будинку №2 восьминіжку отримав малюк, який народився із зростом 41 см та вагою 1300 грамів. До реалізації проекту, окрім Катерини Счастної, долучилася ще одна майстриня – шкільна вчителька Наталія Ворощук.

Що таке шлях розвитку недоношеної дитини з восьминіжкою і без – добре знає координатор проекту «Чудо-восьминіжки» в Україні Олександра Балясна: «Я сама як мама передчасно народженої дитини мала проблему виривання зондика під час харчування. Коли дитині треба 5 разів на день міняти зонд, це дійсно неприємно. Якщо така дрібничка, як восьминіжка, зроблена з любов’ю може зменшити проблему і поліпшити настрій дитини та мами, чому б не зробити її. Адже це невеликі затрати і водночас така моральна підтримка», – розповідає Олександра Балясна. – «Проект почав активно працювати в Україні з листопада 2014 року. Я їздила до координаторів в Голландію. Під час спілкування мені дали величезний пакет, заповнений восьминіжками для України. Тоді ми почали залучати волонтерів, активістів».

Наразі проект активно працює в Києві, Черкасах, Івано-Франківську, Рівному, Чернівцях, Дніпропетровську, Вінниці, Тернополі та інших містах. «Окрім цього, якщо лікарі зацікавлені розвивати цей проект, вони самі в’яжуть, або підключають лікарню без координації з нами. У Полтаві, Хмельницькому медики самі виготовляють восьминіжки», – каже Олександра Балясна. До кураторів цього благодійного проекту в Україні зверталися вже волонтери з Росії, які хотіли запустити проект у своїх містах. «Ми передали всю інформацію, при цьому могли переслати для зразка лише одну восьминіжку. Так само було з Казахстаном, Білорусією. Зараз у Польщі пробують започаткувати цей проект».

Охочі долучитися до проекту можуть пройти безкоштовний майстер-клас з виготовлення восьминіжок. «Собівартість однієї восьминіжки становить приблизно 25 гривень. Якщо кожна десята дитина народжується передчасно, бажано кожній з них надавати восьминіжку. За даними, які в мене є,  в Україні – 24 тисячі передчасно недоношених дітей. Кожна іграшка мала би надаватися кожній дитині індивідуально. Тому роботи багато. Потрібні майстрині і фінансова підтримка», –  каже Олександра Балясна.

Для реалізації проекту волонтерам необхідна підтримка благодійників. Потрібно місце для регулярного проведення майстер-класів з виготовлення восьминіжок. Також необхідні кошти для закупівлі ниток, холлофайбера та гачків. Охочі підтримати проект «Чудо-восьминіжки» можуть перерахувати гроші через благодійний фонд “Велвет Хартс”, який є партнером проекту від самого початку.  Благодійна Організація “Благодійний Фонд “Велвет Хартс” код ЄДРПОУ: 39048516, юридична адреса: 03035, Україна, м. Київ, вул. Кудряшова, 20г, кв. 109, рахунок: № 26000052735458, в Печерській філії ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 300711 Призначення платежу: благодійний внесок для реалізації проекту восьминіжки.

Тамта ҐУҐУШВІЛІ, Тернопіль

Коментарі вимкнені.