Від мільйона до скромного принтера беруть на «лапу» тернопільські корупціонери
Ні революція Гідності, ні війна, ні майже чверть століття незалежності не змогли знищити корупцію. Вона, як паразит, висмоктує соки на тілі суспільства: руйнує економіку, мораль, віру українців у справедливість, верховенство закону, змушуючи грати «за правилами». А ще – рушить долі людей, хай звучить пафосно, але так і є. Тернопільщина може з сумом похвалитися корупціонерами різних видів і мастей. Хтось бере грубо і нахабно, хтось став справжнім віртуозом, придумуючи хитромудрі схеми, щоб набити гаманець. Та найстрашніше те, що до багатьох видів корупції ми звикли і це стає нормою.
Скільки корупціонерів нарахували на Тернопільщині?
Правоохоронні органи області у минулому році викрили 105 кримінальних правопорушень щодо корупційних дій (у 2013 році їх було 71). Майже половина з них – тяжкі, третина від усіх випадків – отримання хабарів.
– Прокуратура скерувала до суду 52 кримінальні провадження у сфері корупції. До відповідальності притягнуто 54 особи. 12 розслідували слідчі органи прокуратури, 39 – органами внутрішніх справ, – повідомив прокурор областіЮрій Гулкевич.
Серед притягнутих до кримінальної відповідальності – два міліціонери, два податківці, серед яких начальник ОДПІ району, 10 держслужбовців (один з них четвертої категорії), 3 керівники органів місцевого самоврядування, 16 осіб публічного права.
У цьому році скеровано до суду вже 5 актів з кримінальних корупційних порушень, з них два – від слідчих прокуратури.
– З 26 січня вступили в дію зміни у законодавстві, держава посилює відповідальність за корупційні дії. Зокрема, виключено положення, за якими винні у корупції могли бути звільненими від кримінальної відповідальності, наприклад за дійовим каяттям. Також їх не засуджуватимуть до умовних термінів, а реально позбавлятимуть волі. Думаю, такі зміни призведуть до покращення ситуації, – зауважує начальник відділу нагляду за додержанням законодавства у сфері протидії корупції обласної прокуратури Ігор Топилко.
Разом з тим, питання запобігання корупції вже не входить у повноваження прокуратури, її функції обмежуються сферою кримінальної юстиції.
Серед справ, якими займалося управління МВС, найбільшим хабаром стала сума 276 тисяч гривень, найменша сума, яку дали на «лапу», – 500 гривень.
Найбільш ласі до адміністративної корупції – депутати
Що ж до адміністративної корупції, минулоріч складено 92 протоколи, у січні цього року до них додалося ще 11.
Серед грішників, яким довелося понести адмінвідповідальність, 8 держслужбовців районних адміністрацій, 17 депутатів різних рівнів, 14 посадових осіб органів місцевого самоврядування, 11 працівників закладів охорони здоров’я, 7 освітян.
Про такий хабарницький «врожай» прозвітував завідувач сектору з питань запобігання та виявлення корупції ТОДАБорис Довгий.
– Згідно з аналізом, найбільш враженими корупцією є представники депутатського корпусу та посадові особи органів місцевого самоврядування, – констатує пан Довгий.
До речі, в області діяла програма запобігання та протидії корупції у 2013-14 роках. Однак її навряд чи можна назвати ефективним ударом по хабарництву, це визнають і самі посадовці. Упродовж року відкривали веб-сторінки структурних владних підрозділів, оприлюднювали розпорядчі документи для моніторингу громадськості, здійснювали перевірки декларацій, проводили бесіди та подібне. Також при ТОДА працює антикорупційна «гаряча» лінія, однак за увесь рік на неї зателефонував лише один громадянин, та й то звернення не підтвердилося.
Можливо, бракувало ефективних механізмів і зусиль, можливо, причиною незадовільної роботи стало недофінансування. Як наголошує керівник сектору, із 83 тисяч гривень, які були передбачені в обласному бюджеті для реалізації програми, не виділили нічого.
Зловмисники проявляють неабияку кмітливість
Корупціонери нашої області не позбавлені винахідливості і кмітливості. Ось деякі приклади з кримінальних справ.
Директор ДП «Кременецький лісгосп», змовившись із головним лісничим, організували справжню злочинну групу. Винахідники створили підприємство для відображення видимості виконання лісозаготівельних та лісокультурних робіт шляхом укладення з ДП фіктивних договорів та штучного проведення відповідних робіт працівниками новоствореного товариства. Внаслідок «важкої» праці впродовж 2011-2014 рр. лиходії нажилися на загальну суму майже 1 мільйон гривень. Зараз обвинувачені звільнені з роботи та перебувають під заставою, розмір якої становить теж майже мільйон.
Хабар у доларах брав начальник відділу державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції. 2 тисячі «зелених» чиновник зажадав за сприяння у знятті арешту на приміщення СТО. Зараз підозрюваного відсторонили від посади і тримають під вартою.
Набагато простіше вирішив діяти тернопільський міліціонер. Він за свої послуги просив принтер, причому лазерний. За це мав закрити кримінальне провадження по ДТП. Горе-правоохоронця застукали на «гарячому», коли той отримував принтер. Вартувала техніка 2 455 гривень. Питання про обрання підозрюваному запобіжного заходу та звільнення з роботи наразі ще вирішуються.
Люди не бачать реальних змін
Примітно, що, звітуючи, і правоохоронні органи, і влада називають боротьбу з корупцією одним з найважливіших своїх завдань. Однак, дивлячись на статистику викриття, розуміємо, що корупціонерів на Тернопільщині ще дуже багато. Особливо так званих дрібних хабарників. Гроші за здачу іспиту, місце у садочку, «розцінки» у лікарів, які знає мало не кожен пацієнт, – явища, які, напевно, побороти важче, ніж великі хабарі чиновників. Адже, щоб змінити цю буденність, потрібна свідомість, відвертість і навіть принциповість суспільства.
Революція поставила перед нами високі вимоги, навіть якщо ми не можемо їх виконати, потрібні реальні зміни. Від того часу пройшов рік, і в суспільстві накопичується негатив щодо органів влади й охорони порядку.
– У людей сьогодні багато запитань. Наприклад, чому валюту обмінюють, де тільки можна? Чому в містах діють точки продажу самогону? Чому за операцію треба платити лікарю певну суму? Таких соціально важливих запитань багато, і громадяни очікували, що ситуація зміниться. Якщо нічого не зробимо, народ спитає по-іншому, – звернувся до представників різних гілок влади і правоохоронців в. о. голови Тернопільської ОДА Іван Крисак на засіданні колегії.
Для ефективної боротьби з корупцією потрібно об’єднати зусилля різних структур, які мають на це повноваження. Тому очільник ТОДА планує провести нараду з керівниками силових структур області для визначення конкретних заходів, як в області спинити корупційне нашестя.
Голова обласної ради Василь Хомінець закликав плідно попрацювати над програмою по боротьбі з корупцією на цей рік.
– Навколо містечок нашої області виросли міні-межигір’я, багато з їх власників є державними чиновниками, правоохоронцями. Це обурює населення, підриває довіру. Разом з тим пам’ятаємо, як у 2013 році деякі правоохоронні структури не боролися з корупцією, а її очолювали. Згадайте, як рік тому горіли правоохоронні органи! Тож сьогодні у нас є зовнішня загроза – агресор і внутрішня – корупція, яка руйнує державу зсередини. Потрібно залучити громадськість і розробити ефективну програму боротьби на цей і наступні роки, починаючи з себе. Також слід зробити наголос на формуванні свідомості людей: винен і той, хто бере, і той, хто дає.
Олена Бойчук, “Номер один“
Коментарі вимкнені.