Жахіття: школярка з Тернопільщини повісилася на стрічці “Міс школа”
15-річна школярка зі Збаража вкоротила собі віку у закинутій будівлі неподалік від школи, повісившись на стрічці «Міс школа», яку здобула у конкурсі краси напередодні. Її однолітка із Шумщини затягнула на шиї в’язаний шарф. На металевій трубі у рідному домі її мертвою знайшов батько.
Статистика суїцидальних випадків з початку цього року вражає. У петлю, а саме в такий спосіб діти зводять рахунки із життям, полізли шестеро неповнолітній. Найстаршому було сімнадцять, двоє – шістнадцятирічних, трьом виповнилося лише п’ятнадцять. Спробу вчинити самогубство намагалися семеро школярів.
Які причини скоєння суїцидів і як батькам, педагогам розпізнати, а головне не допустити непоправного. Про це розповів практичний психолог Головного управління Національної поліції Тернопільщини Михайло Козюк.
-Психологічні чи психіатричні розлади- це найперше, що має насторожувати рідних та близьких, – каже Михайло Козюк – Часто батьки намагаються «не вірити», «не бачити», «свідомо заменшувати» проблеми, які є у молоді, невчасно, а подекуди й зовсім не звертаються за допомогою кваліфікованих психологів чи лікарів.
По-друге, підліткова депресія. В процесі фізіологічного зростання кожна особистість має певні кризові періоди, гормональні зміни організму. Іноді буває так, що молодь в пошуках власного самовираження, формування життєвої позиції чи побудови свого статусу в певній соціальній групі не може знайти «комфортних» для себе шляхів реалізації. Як наслідок, у ще несформованої особистості може розвиватися почуття власної нікчемності, неповноцінності, зниження мотивації до життя, навчання, спілкування.
Третя причина, на яку варто звернути увагу, – відчуття провини, страху у неповнолітніх. Через відчуття невідповідності певним критеріям, які нав’язуються близькими людьми чи соціальними групами в яких виховується та зростає підліток, наприклад, вимога батьків чи вчителів навчатись тільки на відмінно, чи категоричність у виборі друзів, виникають емоційні зриви, комплекси нереалізованість власної позиції, страждає самоствердження.
Погіршення психологічного стану та глибокі емоційні переживання у молоді виникають внаслідок втрати об’єкту любові або небажаної вагітності. Через інтимність цієї тематики, відсутність правильного сексуального виховання молоді люди часто не хочуть спілкуватись, або радитись із кимось щодо шляхів врегулювання проблем у взаєминах, вважаючи, що не знайдуть підтримки. Часто панічно бояться бути підданим критиці, насильству, особливо, коли дитина виховується в неблагополучних сім’ях.
Конфлікти в навчальних закладах, сварки з друзями, неуспішність, негативний соціальний статус в колективі, проблеми з батьками також можуть бути причиною необдуманих вчинків юнаків та юнок. У силу соціальної незрілості, максималізму у поглядах, нестабільності емоційної сфери можуть відбувається швидкісні афективні реакції на певні проблеми або стреси. А в стані афекту, яке відомо, прогнозувати наслідки дій вкрай важко.
Демонстративно-шантажна поведінка теж одна з причин суїцидальних намірів. З метою привернення до себе чи своїх проблем уваги, неповнолітні часто методом погроз заподіяти собі шкоди, намагаються маніпулювати іншими. Часто такі явища відбуваються без усвідомлення незворотності наслідків свого вчинку. У випадку, якщо інші піддалися такому «шантажеві», поведінка набуває системності та може повторюватись аж то того часу, поки це не закінчиться фатально.
До необдуманих вчинків також можуть підштовхнути вживання психоактивних речовин, наркотиків або алкогольних напоїв.
Коментарі вимкнені.