Рятуйся хто може — іде нова хвиля кризи!

Не встигли ми оговтатись від однієї економічної кризи, яка знецінила куз п’яти до восьми гривень за долар та залишила без роботи тисячі українців, як у світі заговорили про чергову кризу. І почалася вона знову з США. Рейтингова агенція Standard & Poor’s знизила кредитний рейтинг США (вперше за всю історію існування рейтингу). Тобто цінні папери США уже не вважають такими надійними, як раніше, – пише ВЗ.

А потім Standard & Poor’s знизила також рейтинги найбільших іпотечних компаній США – Fannie Mae і Freddie Mac. Погіршили й оцінки якості тисяч американських муніципальних облігацій. Як наслідок, упали усі найважливіші світові індекси. На фондових ринках від Нью-Йорка до Гонконгу почався розпродаж — інвестори почали скидати більш-менш ризикові папери. Український фондовий ринок обвалився майже на 10%. За оцінками експертів, за два дні світовий ринок акцій втратив 2,5 трильйона доларів. Ціни на золото та швейцарський франк (як альтернативу долару і євро) різко пішли вгору… Якщо найближчими днями паніка на фондових ринках не вщухне, світова економіка впаде в депресію.

За словами представника Міністерства фінансів України Сергія Кульпінського, різниця між кризою 2008 та 2011 року в тому, що перша була пов’язана з приватними банківськими інститутами. А нинішня – з тим, що держави проводили необдуману фіскальну політику, яка не стимулювала попиту в економіці. Українську економіку може підтримати більш раціональна політика використання внутрішніх заощаджень, які становлять 300 мільярдів гривень.

«Зниження кредитного рейтингу США призвело до подорожчання позик — відсоткові ставки збільшились, в тому числі і по українських єврооблігаціях. Тепер витрати на обслуговування боргів зростуть, – каже керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club Микола Івченко. – Згортання кредитних програм означає сповільнення економічного зростання. Це вдарить і по експортно орієнованих країнах — знизиться попит на нафту, газ, метали. Утім, зараз рано говорити про глобальну рецесію. Європейський центральний банк заявив, що купуватиме італійські та іспанські облігації, банк Японії також вливатиме гроші в економіку. Зараз усе залежить від того, як діятиме Федеральна резервна система США. Криза 2008 року практично не зачепила азійські країни — Китай, Південну Корею, Таїланд. Вони фактично витягнули світову економіку з кризи. Цього разу криза може зачепити і ці країни. Проте, якщо порівнювати нинішню ситуацію з тією, що була у 2008 році, то зараз обсяг виданих кредитів менший. Тому такого колапсу, як тоді, не буде. Сповільнення світової економіки буде м’якшим».

Утім, деякого знецінення курсу гривні експерти не виключають, адже зі зниженням експорту знизиться і притік валюти в Україну. Крім того, за такої непевної ситуації у світі навряд чи можна розраховувати на якісь серйозні інвестиції.

«Падіння на фондових ринках було і у травні цього року — це не є щось унікальне. Звичайно, ця ситуація може вплинути і на реальний сектор економіки, в тому числі й економіки України, – каже експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. – Скорочення експорту (за обсягами, за цінами) — це погіршення доходів бюджету. Через зростання ризиків країнам, що розвиваються, важко буде отримати позику. Тобто у нас можуть виникнути проблеми з отриманням запозичень, принаймні за тими ставками, які були на початку року. Усе це – тиск на курс гривні. Зрозуміло, що про інвестиції в економіку (чи то зовнішні, чи то внутрішні) за таких умов говорити важко».

Поки експерти оцінюють можливі наслідки ситуації, що склалася, ця економічна криза може виявитись черговою аферою. Виявляється, невідомий фінансист у липні поставив 850 мільйонів доларів на те, що США втратить максимальний кредитний рейтинг. Газета The Daily Mail стверджує, що умови були 10 до одного, тобто ця людина могла заробити вісім мільярдів доларів! Навіть припускають, що цим фінансистом міг бути Джордж Сорос, який у 1992 році обвалив британський фунт і заробив на цьому мільярд. Інші джерела це спростовують. Кажуть, це могла бути людина, яка знала, що Standard & Poor’s знизить рейтинг США з «ААА» до «АА+»… Є два варіанти: або інформацію про рейтинг просто злили, або зниження рейтингу купили.

Коментарі вимкнені.