Унікальний посібник „Історія розвитку футболу” презентували в Кременці…

Нещодавно в читальній залі бібліотеки Кременецької ОГПА імені Т. Г. Шевченка відбулася велелюдна презентація, зустріч із автором згаданої вище унікальної книги – кандидатом наук із фізичного виховання й спорту, доцентом кафедри футболу Львівського державного університету фізичної культури Ігорем ЧОРНОБАЄМ. До слова, родинні корені фахівця загальноукраїнського рівня визнання із виду спорту №1 та його перші, юнацькі футбольні університети пов’язані з Кременеччиною, а саме – із селом Підлісці, де народився батько добродія Ігоря Миколайовича. Крім того, як виявилося, доволі близькі родинні та дружні, ігрові, змагальні зв’язки єднають автора зі Львова й із відомими в нашому краї братами-футболістами – Олегом та Ігорем Бендасюками, й іншими ветеранами кременецького футболу – Володимиром Соколовським, Миколою Маландієм, Володимиром Левицьким, Василем Галевичем та іншими.
Доцент кафедри, кандидат наук із фізичного виховання і спорту, доцент Ігор Чорнобай має в своєму доробку чималі спортивні досягнення: чемпіон першої ліги Львівщини з футболу, «Ватра» (Рудно), 1987 р. Бронзовий призер чемпіонату 2-ої ліги СССР із футболу 1990 р. в якості тренера-масажиста, лікаря команди «Авангард» (Рівне). Тренер збірної команди ЛДІФК із футболу, 3-є, 2-е місця у першостях міста Львова у 2004-2005, 2006 роках. Тренер студентської збірної Львівщини, котра здобула 5-е місце на 7-ій Універсіаді України 2005 року. Призер чемпіонатів Львівщини («Ватра» Рудно), Тернопільщини («Кремінь», Кременець) із футболу серед ветеранів, чемпіон України 2010 року в складі команди «Збруч» (Підволочиськ).
Ігор Миколайович також брав участь у громадських спортивних організаціях: 2001 року створив Львівську міську дитячу Громадську організацію “Футбольний клуб “Левандівка”; дитячу футбольну команду “Живчик”. Є членом Ради та виконкому федерації міні-футболу (футзалу) Львівщини, головою технічного комітету, спостерігачем-делегатом матчів ФМФЛ.
Із-поміж спектру діяльності в його навчально–методичній роботі є викладання таких дисциплін, як-от: теорія і методика футболу, теорія та методика обраного виду спорту (футбол), спортивно-педагогічне вдосконалення (футбол). І. Чорнобай здійснює керівництво тренерською практикою студентів у СДЮСШОР.
Наукова робота автора-дослідника футболу становить понад 70 (!) виданих наукових та науково-методичних праць, він є співавтором патенту на корисну модель № 64786. Був керівником 16-ох магістрів; проводив дослідження зі студентами та готував їх до участі в наукових конференціях. Відповідальний за наукову роботу на кафедрі футболу ЛДУФК. Також розробляв і проводив дослідження за темами НДР кафедри.
Успішна спортивна діяльність Ігоря Миколайовича теж неабияк вражає своїми вагомими набутками. Був тренером команд «Енергія-2 ЛДУФК», «Січ» та збірної ЛДУФК із футзалу – учасниць чемпіонатів 2-ої ліги України, Прем’єр-ліги та універсіади Львівщини з футзалу.
Не цурається Ігор Чорнобай і виховної роботи. Організовував та готував студентів до участі в мистецьких, виховних заходах, масових пробігах, змаганнях.
Автор нової книги особливого значення надає, так би мовити, кузні юних футбольних кадрів України, а відтак проводив профорієнтаційну роботу зі школярами у ЗОШ міста Львова № 65, 67; СДЮШОР-4.
У вельми розлогому за своїм обсягом (648 (!) сторінок) й ошатно оформленому новому виданні з численними кольоровими фотоілюстраціями Ігор Чорнобай висвітлив початки розвитку футболу, зокрема на теренах його родоначальниці – Англії, зміни в правилах, організації гри.
У ньому не просто документально зафіксовано історію матчів, але й простежено долю популярних у міжвоєнні роки футболістів, уміщено авторські версії й оцінки тодішніх футбольних подій та інтриг. Сьогодні ж Ігор Чорнобай чи не вперше спробував дослідити історію зародження українського футболу в Галичині й на Волині у 1909-1944 роках, коли наша спортивна термінологія тільки починала з´являтися. Звісно, історія ця – «коротка», проте максимально насичена: написана на основі газетних публікацій та архівних документів тих часів, пересипана колоритними цитатами очевидців й автентичними чорно-білими фотографіями, більшість із котрих опубліковані чи не вперше.
Звісна, річ, ішлося на презентації й про описані в книзі здобутки найтитулованішої футбольної команди Західної України радянських часів – львівські «Карпати», було згадано про сенсаційне здобуття цим клубом зі столиці бандерівського краю Кубка колишнього СССР 17 серпня 1969 року в Москві, відзначено неперевершену гру найвідоміших тогочасних футболістів-карпатівців – Ігоря Кульчицького, Лева Броварського, Ростислава Поточняка, Яноша Габовди, Геннадія Лихачова й Володимира Булгакова під керівництвом визначного тренера Ернеста Юста…
Автор докладно систематизував інформацію про міжнародні футбольні організації, змагання, участь у них українських футболістів, про найкращі за міжнародними, національними рейтингами збірні, клубні команди, найвідоміших футболістів, воротарів, тренерів, арбітрів України і світу. Подано описи, статистичні відомості та світлини про футбольні змагання в Україні й колишньому СССР, міжнародні та вітчизняні досягнення команд, гравців, зокрема київського «Динамо», донецького «Шахтаря», дніпровського «Дніпра», луганської «Зорі», здобутки національної збірної колишнього СССР під орудою найвидатнішого українського тренера всіх часів та світового визнання Валерія Лобановського. Увагу закцентовано й на постатях відомих українських науковців футболу, зокрема Анатолія Зеленцова – начальника науково-дослідного центру ФК «Динамо» (Київ), викладачів кафедр футболу.
Видання рекомендоване студентам тих вищих навчальних закладів, які вивчають «Теорію і методику обраного виду спорту (футбол)», «Теорію і методику футболу», «Історію спорту», а також фахівцям галузі фізичної культури та спорту й широкому загалові.
На презентації виступили та щиро привітали автора з виходом такої цінної й пізнавальної книги декан факультету фізичного виховання й біології, кандидат наук із фізичного виховання та спорту Олександр Бережанський, перший заступник та радник Кременецького міського голови Микола Матвіюк і Валерій Левченко. На завершення заходу всі охочі шанувальники футболу та спорту загалом мали змогу придбати нове видання й отримати безпосередньо в його автора автографи на згадку.
Ростислав ЛЕНЧУК, кореспондент газети “ДІАЛОГ” (Кременець).
Фото Алли ОЛЬШАНСЬКОЇ.

Коментарі вимкнені.