Пляжів стає все більше, а місць для купання – все менше
Порівняно з минулим роком кількість пляжів в Україні збільшилася на 34. Екологи дивуються: звідки братися новим місцям відпочинку, якщо через наявність бактеріологічних та хімічних порушень закриваються існуючі.
За даними Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, минулого року до пляжного сезону готували 902 пляжі, а цього року – вже 936. З них – 885 морських та 51 річковий. При цьому санітарні паспорти поки що отримали трохи більше 600 пляжів, що говорить про те, що кількість пляжних територій, можливо, і має тенденцію до збільшення, однак місць, де купання дозволене, лише меншає.
Еколог Наталя Чижмакова зазначає, що відсутність паспортів у пляжів та рекреаційних зон «можна пояснити банальною відсутністю дозволів або наявністю ЛКП (лактопозитивних кишкових паличок). Отже, там має місце бактеріальне забруднення. Це все надходить зі стоками, з каналізацією. Наша екосистема не може витримати низької якості очистки води, постійної негативної динаміки рівня забруднення стічних вод. Тому ми стаємо свідками цвітіння води».
Головний державний санітарний лікар Криму Наталя Пеньковська на початку купального сезону заявляла, що СЕС здійснили усі відповідні дослідження, у тому числі – на наявність холерного вібріона. Головний сенепідеміолог Криму запевняла, що жодних порушень не було, і купатися можна без остраху для життя.
Однак сьогоднішні дані (станом на 11 липня 2011 р.), у тому числі й по Кримському півострову, які опублікувало Міністерство охорони здоров’я, свідчать про наступне: у Криму всього нараховується 326 пляжів, а працює – 299. Проби морської води наразі перевірено менш як у половини з них – 119.
Сьогодні на реконструкцію закрито три пляжі в Ялті (це пляжі «Сонячний», міський «Золотий» та пляж санаторію «Золотий»). Крім того, відхилення від стандарту за минулий тиждень виявлено у двох пробах морської води по індексу ЛКП на пляжах сіл Рибаче та Малореченка. Купання на цих пляжах заборонено й вони знаходиться під наглядом санепідслужби. Точніше, лише один з них – бо 12 липня міська СЕС зняла своє «табу» з села Рибаче. Решта пляжів не має на цей час дозвільних документів.
Складна ситуація
У МОЗ констатують, що складана ситуація з пляжами у Донецькій області, де на сьогоднішній день працює лише половина пляжів (13 з 25), з них 4 – морських.
Майже кожного дня ускладнюється ситуація в Маріуполі. Всього станом на 11 липня у місті зареєстровано 22 випадки захворювань на холеру і 9 випадків вібріононосійства.
Купатися на міських пляжах заборонено. Крім того, у МОЗ радять не купатися і на пляжах, що знаходяться близько до міста. Уже закриті деякі пляжі у Новоазовському та Першотравневому районах – через невідповідність якості води нормативам.
Складна ситуація з водою та пляжами і в Миколаєві. Ще кілька тижнів тому державний санітарний лікар Миколаєва Василь Ганусовський повідомляв, що рівень забруднення річок Південний Буг та Інгул в межах Миколаєва набагато перевищує норму. Причинами цього, як і в інших містах України, є неочищені стоки міської каналізації і дощові стоки, а також стоки побутові і господарські з несанкціонованих врізань в міську каналізаційну систему.
Забрудненню води сприяють також і природні умови: річкова вода застоюється в лимані, де створюються ідеальні умови для розмноження шкідливих організмів. Вона просто не встигає самоочищатися.
За його словами, при нормі знаходження у воді лактозопозитивної кишкової палички в 5 тис. на пляжі «Чайка» в Корабельному районі цей показник досягає 24 тис., а на пляжі «Стрілка» – 24 млн.
В.Ганусовський зазначив, що цього року в Миколаєві визначено 6 місць відпочинку. Проте санітарні паспорти, які свідчать про те, що пляж вважається офіційним і обладнаний йсім необхідним, отримали тільки два пляжі – «Чайка» і «Стрілка». Адміністрації Корабельного і Центрального районів, де вони розташовані, видали розпорядження про те, що купання на них заборонене через надмірне забруднення води.
А СЕС міста Одеси ще наприкінці червня рекомендувала взагалі не купатися на місцевих пляжах. Проте у МОЗ зазначають, що в Одеській області з 21 діючих пляжів за звітний період працюють 19 морських пляжів у місті та приморських районах. Через незадовільний технічний стан закрито 2 пляжі. Це морський пляж «Чорноморка» в Одесі та 1 річковий пляж у Кілії. Потішити одеситів може лише інформація, що спеціалістами СЕС досліджено 72 проби морської води, але відхилень від стандарту не виявлено.
На четвірку з мінусом
Є серед великих міст приклади, коли влада завчасно подбала про очисні споруди, тому там, навіть після двотижневих злив, вода біля місць купання відповідає вимогам санітарних лікарів. Як приклад можна навести досвід Запоріжжя, де реконструкція очисних споруд була проведена за рахунок кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку з використанням нового обладнання європейських виробників. До речі, це рішення міської влади було продиктовано прагненням запобігти загрозі розповсюдження кишкових захворювань. Тому в Запорізькій області з 376 пляжів (366 морських і 10 річкових) працює 215 пляжів. Решта пляжів просто не відкривалася через непідготовленість до оздоровчого сезону. Досліджено 55 проб води, при цьому відхилень від стандарту за звітний період виявлено у 3 пробах річкової води з рекреаційної зони Комунарського району Запоріжжя на р. Дніпро. Там наразі купання заборонено, а пляжі знаходяться під наглядом санепідслужби.
Доброю ситуацію можна назвати і в Херсонській області, де під наглядом держсанепідслужби знаходиться 159 пляжів (145 морських і 14 річкових). На сьогоднішній день загалом працює 110 пляжів, а закрито 2 річкових пляжі у м. Цюрупинськ через незадовільний санітарно-технічний стан. Ще кілька пляжів у області не мають дозвільних документів на відкриття.
Найкраще з підготовкою до пляжного сезону впоралася влада і комунальні служби в Севастополі, де наразі працюють усі 8 пляжів (6 пляжів та 2 зони рекреації «Любимівка» і «Золотий пляж» у Балаклаві). Досліджено 11 проб морської води. Відхилень від стандарту не виявлено.
А от у Києві ситуація з пляжами майже за півтора місяця не змінилася. З 11 пляжів та зон відпочинку, що розташовані на р. Дніпро, 8 не мають офіційних дозволів на відкриття. Відкрито офіційно та мають паспорти 3 пляжі – «Дитячий» у Гідропарку Дніпровського району, «Тельбін» на озерах у Дніпровському районі, «Чорторий» у ПКіВ Дружби народів Деснянського району.
Через невідповідність якості води нормативам закрито чотири пляжі – «Райдужний», «Центральний», «Тельбін» та «Чорторий». Досліджено 96 проб річкової води. Відхилення від стандарту виявлено у 3 пробах річкової води по індексу ЛКП.
Н.Чижмакова переконує, що «за радянських часів ці перевірки повинні були здійснюватися один раз на два тижні. З якою періодичністю СЕС це робить, зараз сказати важко».
В Україні перевірка води для купання прописана СанПіном №4631-88 охорони прибережних вод морів від забруднення в місцях водокористування населення, а також постановою Кабміну від 29 лютого 1996 р. N 269 «Про затвердження Правил охорони внутрішніх морських вод і територіального моря від забруднення та засмічення». Згідно з документами, необхідно враховувати наявність сумішей на поверхні, запах, прозорість, колір, рівень РН, розчинений кисень, біохімічне споживання кисню та хімічні речовини.
Екологи свідчать, що наявність такої кількості захворювань та кишкових інфекцій змушує сумніватися у якості та належній періодичності перевірок, які здійснює СЕС. Але якщо уявити, що ці дослідження будуть здійснюватися за всіма правила, може виявитися, що чистих пляжів в Україні взагалі не залишилося – й українцям купатися практично ніде.
Грамотна Юлія спеціально, ІА «Україна Комунальна»
Коментарі вимкнені.