На Тернопільщині гора перед зсувом гуділа цілу ніч

А поряд живуть люди, і з уже звиклим острахом озираються, чи гора не зробила чергового руйнівного кроку…

Нема грізнішого, ніж природна стихія. Не дай, Боже, землетрус чи повінь, тоді ми, люди, із «царів» перетворюємося на безпомічних та безсилих, покладаємося лише на долю, вищі сили. Місяць тому у селі Доброводи Збаразького району стався зсув рукотворної гори – з терикону колишнього кам’яного кар’єру. Десь п’ятнадцять років, як кар’єр закрили, гора стояла незворушно і раптом… За словами сільського голови Доброводів Романа Модного, зсув стався 12 квітня вдень – десь із дванадцятої до п’ятнадцятої гора поволі сходила і врешті «вперлася» в асфальт, подекуди викорчувавши його до середини дороги. Начебто сталося це безшумно та непомітно для оточуючих.

Втім, двоє школяриків – Юрко і Володя, яких редакційна машина підвозила із Доброводівського ліцею до сусіднього села, навперебій розповідали: гора перед зсувом гуділа цілу ніч. А рибалки, які вночі рибалять на сусідньому із горою ставі, запевняють: під горою бурлить вода. Хтозна, що буде далі… Діти щодня проходять повз це місце, означене з двох боків дорожніми знаками «Небезпека». Бояться? «Ні!» Звісно, хлопчаки десяти-одинадцяти років ревно плекають репутацію відчайдухів – вони нічого не бояться…

Масштаби зсуву великі, а надто, якщо взяти до уваги, що поряд населений пункт. Роман Модний розповідає: “Зсув довжиною двісті метрів, а увесь териконовий насип займає десь два гектари. Цей величезний масив зрушився, подекуди утворивши глибокі тріщини. Загрозливо виглядають розкидані великі камені. Сільський голова пояснює: каміння – залишки від кар’єру, і дехто з місцевих, коли їм потрібен для господарства той чи інший камінь, стверджують, мовляв, це їх власність – колись видали каміння в рахунок зарплати. Тепер дивно звучить, а у дев’яностих минулого століття, бувало, зарплату виплачували й у такий оригінальний спосіб – це був час бартеру.

Від зсуву постраждала капличка. Величезна брила, яка раніше була за два метри від споруди, розколола капличку навпіл. Нині на цьому місці лише купа камінців… Капличку зводили працівники Доброводівської колонії. Вона була майже готова – залишалося встановити скульптуру Божої матері. Тут же – труба із джерельною водою. Задум був такий: подорожній зупиниться, помолиться, нап’ється води. Та не судилося…

У Доброводах у багатьох місцях пробиваються із землі джерела. Колись Богдан Хмельницький, втамувавши спрагу із одного місцевого джерела, мовив: «Добра вода», і тим дав назву поселенню. На горі теж у кількох місцях прориваються на поверхню джерела.

То що порушило спокій гори? Фахівці, які оглядали місцевість після зсуву, висловлювали припущення: надзвичайна ситуація сталася через значне перезволоження грунту, тонни якого не витримали навантаження і повільно почали сповзати додолу. Дуже сніжною була цьогорічна зима. Роман Модний має і свою гіпотезу: неподалік є джерело, яке раніш було дуже повноводним: за півгодини набирали цистерну. Розчищував джерело місцевий житель Петро Нагаєвський, хата якого неподалік. Не стало чоловіка – джерело замулило. Сьогодні у тому місці витікає лиш цівка води. Хтозна, може, те повноводдя збирається під горою і розмиваючи, робить її «рухомою».

Хата покійного Петра Нагаєвського зараз стоїть пусткою, а у сусідній хаті – ще більш наближеній до гори, живуть люди. (Ці два будинки стоять осібно від інших хат). На жаль, господарів не було вдома – вони працюють у виправній колонії для жінок. (З кожної п’ятої сім’ї у Доброводах хтось працює у цій кримінально-виконавчій установі.) Саме мешканцям цього будинку зсув приніс найбільше тривоги – зовсім поряд розложисте підніжжя рукотворного насипу. Сільський очільник розповідає, що геологи не побачили загрози для цих двох будинків, тож про відселення не йдеться. Втім, про остаточні висновки поки що говорити рано.

Пригадується, відразу після НП, спеціальну нараду провели в ОДА. Було дано кілька доручень для попередження надзвичайних ситуацій та недопущення нещасних випадків. Зокрема Галицькому інституту інженерно-технічних розвідувань доручили терміново провести обстеження зсуву та до 23 квітня 2013 року надати пропозиції щодо проведення заходів з його ліквідації, повідомляла прес-служба ОДА. Також відповідно до обласної програми вивчення розповсюджень зсувних процесів, запланували провести моніторинг таких явищ на території Збаразького району, зокрема в селі Доброводи. Збаразькій районній державній адміністрації та Доброводівській сільській раді доручено замовити виготовлення проектно-кошторисної документації у спеціалізованій проектній організації, укласти угоду на виконання робіт з ліквідації зсуву і організувати проведення постійного моніторингу за розвитком зсуву. Державтоінспекція мала обмежити рух великовагового та пасажирського автотранспорту на пошкодженій ділянці дороги, не допускати перевезень людей в автобусах через небезпечну ділянку. Службі автомобільних доріг в області доручили виконати роботи з розширення проїжджої частини на пошкодженій ділянці дороги, облаштувавши тимчасову смугу руху з протилежного боку від зсуву.

Що зроблено? Роман Модний розповів: укладенням договору з проектною організацією займається Збаразька РДА. Обстеження вартуватиме 60 тисяч гривень. Відразу після посівної місцеве сільгосппідприємство надасть трактор, аби прочистити проїзд до гори, аби геологи змогли завезти бурильну техніку. Чіпати асфальт фахівці не радять, аби не спровокувати нові зсуви – гора «живе». Проїзд повз гору і надалі можливий лише в односторонньому русі. Єдине, що втішає Романа Модного, мітки, які він зробив фарбою, залишаються на місці, а отже, гора спинилася. У Доброводи веде ще одна дорога – об’їзна, через Зарубинці, Опрілівці, Чумалі. Але ця дорога не заасфальтована.

Гора «задрімала» і це добре. От тільки щоб не приспала вона тимчасовим спокоєм людську пильність, а надто обов’язок тих, хто мав би відповідно до згаданих вище доручень запобігати майбутнім небезпекам.

Ольга КУШНЕРИК, Свобода

Коментарі вимкнені.