На Тернопільщині старовинні ікони викрадають «на замовлення»?

За одну ніч невідомі злодії обікрали аж два храми, що у Лановецькому районі. Так, від цинічного вторгнення «непроханих гостей» постраждала церква, розташована у невеличкому селі Шушківці. Там поцупили позолочені образи і чашу. Від такої ж наруги потерпів й храм, що у селі Бережанка. Звідти також винесли дві ікони козацької доби. В обох випадках крадії залишилися непоміченими.

«Цього літа ми відзначили 100 років з дня заснування нашої церкви Успіння Пресвятої Богородиці, — розповідають у сільській раді Шушківців. — Тоді наші святині ще були на місці. А лише через пару місяців, прийшовши до церкви на Покрову, парафіяни із жахом виявили, що вони безслідно зникли…»

Найдорожчі ікони зловмисники викрали саме напередодні величного християнського свята. Проникли до церкви посеред ночі, зірвавши на дверях навісні замки.

«Викрали різьблену з дерева й позолочену ікону Миколаю Чудотворцю, — розповідає настоятель Успенської церкви села Шушківці отець Олексій Філюк. — Вона дуже коштовна насамперед тому, що старовинна — виготовлена ще за козацької доби у 17 столітті. Зникли ще храмова ікона Успіння та копія образу Почаївської лаври, яка була в золотій ризі. Забрали крадії й церковну чашу — латунну і золочену».

Зникнення коштовних ікон першими побачили троє священнослужителів, які прийшли до храму у день Святої Покрови. Розповідають, що «нічні візитери» намагалися прихопити ще декілька образів, але збагнувши, що вони звичайні і не мають значної матеріальної цінності, залишили їх біля входу.

Вартість награбованого настоятель церкви оцінює у понад 100 тисяч гривень. Однак душевна травма, якої зазнали парафіяни, не вимірюється жодними грошовими одиницями. Жителі Шушківців у розпачі. Коли після наруги на храмом вперше відправляти Службу Божу, людей так переповнював жаль, що ніхто не міг стримати сліз. Плакав й сам отець Олексій.

«Тепер нам треба зібрати кошти, аби придбати хоча б спускну ікону Матері Божої, без якої богослужіння не можливе, — зазначив він. — У нашому селі всього 50 дворів. Кожен дає стальки, скільки може».

Священник підозрює, що невідомі зловмисники, можливо, діяли «на замовлення». Бо самотужки збути раритетні ікони зовсім не просто.

«Торік у нашій області за схожою схемою обікрали близько 20 храмів, — продовжує отець Олексій. — Лише в Шумському районі їх постраждало аж вісім! Й досі жодної зниклої цінності правоохоронці не знайшли. Загалом ця проблема не рівня невеличкого села, вона — загальнонаціональна. Із храмів вивозять коштовні ікони, які потім з’являються якщо не у колекції впливових людей, то десь на закордонних прилавках. Так, одну зі зниклих на Шумщині ікон впізнали… на Берлінському вернісажі. І оцінювали її там у… 10 мільйонів гривень!»

Наразі правоохоронці все ще розшукують зловмисників, які не побоялися підняти руку на святе. А парафіяни не втрачають надії, що втрачені святині таки повернуться до їхньої церкви.

Марія Нестерук

 

Коментарі вимкнені.