Олександр Похилий: «У два місяці об’єднані громади ще не можуть «читати буквар»
Інтерв’ю голови Тернопільської райдержадміністрації Олександра Похилого.
Проекти із соціальною користю
— Олександре Ігоровичу, на засіданні колегії Тернопільської РДА нещодавно проаналізовано підсумки економічного та соціально-культурного становища району за 2015 рік, окресле-но пріоритети 2016-го. Що із запланованого можна назвати таким, що вдалося?
— Відповіддю на це питання, перш за все, є лідерська позиція Тернопільського району в рейтингу успішності поміж районів Тернопільської області. Найвища заробітна платня у нашому районі – вища за середньообласну і навіть у місті Тернополі. Депутати Тернопільської районної ради на сесії одноголосно підтримали звіт Тернопільської районної державної адміністрації “Про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району за 2015 рік”. Зазначу, що програма соціально-економічного розвитку – документ, що декларує наміри на цілий рік. У загальному із запланованого у 2015 році вдалося все і навіть більше — зокрема, реалізовано шість проектів в рамках співфінансування (90%) з Державного фонду регіонального розвитку. У 2016 рік Тернопільський район перейшов без боргів і навіть з невеликою частиною вільних залишків коштів. Цьогоріч працюємо над проектами із соціальною користю — важливими, передусім, для людей. Соціальний розвиток у нас йде паралельно з економічним, адже вони взаємозалежні. На початку березня у Тернопільській райдержадміністрації проведено індивідуальні зустрічі з усіма сільськими і селищними головами району щодо планування їхньої роботи у частині збільшення доходів. Спільно з керівництвом Тернопільської об’єднаної податкової інспекції ми показали керівникам громад механізм роботи з резервами фінансових надходжень на місцях. Маю на увазі підвищення ставки орендної плати за землю. Ще один важливий фактор – податок з акцизу, бо неприйнятно, щоб у сільських магазинах продавали по “дві цигарки на день”, що свідчить про “тінь” у бізнесі. Реєстрація приватних підприємств на території відповідних територіальних громад та “біле” працевлаштування – третій резерв. Є й інші аспекти податкової бази, за якою – гроші місцевих рад. Через місяць знову проведемо зустрічі з метою аналізу проведеної роботи у сільських і селищних радах. Працюємо з
кожним керівником громади індивідуально. Цього року також плануємо придбати два шкільні автобуси за кошти районного та державного бюджетів.
— Нашим читачам цікавою і корисною є інформація про таку інституцію, як Державний фонд регіонального розвитку. Які проекти, зокрема, в Тернопільському районі, матимуть “зелене світло” для реалізації у цьому році?
— За підсумками конкурсного відбору, згідно з рейтингом оцінок, до переліку інвестиційних програм та проектів регіонального розвитку, що можуть реалізуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку в 2016 році, в Тернопільському районі пройшли три об’єкти. Два з них будуть реалізовані у с. Ангелівка – це реконструкція будівлі колишньої котельні під народний дім на 100 місць по вул. Шевченка, 1 а, та капітальний ремонт спортивного залу Ангелівської ЗОШ І-ІІІ ст. Співфінансування із місцевого бюджету становитиме 15%. Ще один проект буде реалізовано у Почапинській ЗОШ І-ІІІ ст., який, ймовірно, розтягнеться на два роки, там передбачено заміну вікон, утеплення фасаду та встановлення шатрового даху.
Крім Державного фонду регіонального розвитку, є чимало грантових програм, з якими зараз працює відділ економічного розвитку і торгівлі Тернопільської РДА, активно співпрацюємо з громадськими організаціями для залучення додаткових коштів у Тернопільський район. Найближчим часом будемо аналізувати із структурними підрозділами Тернопільської райдержадміністрації результати відповідних проектів та реакцію на них грантових структур.
У два місяці об’єднані громади ще не можуть “читати буквар”
— У суспільстві зараз часто можна чути протилежні оцінки: “є реформи”, “нема реформ”. Якщо реформи є чи вже відбулися, зокрема, на прикладі Тернопільського району, то які?
— Однозначно, реформи відбуваються, і їх досить багато. Успішний початок реформ правоохоронного відомства в Україні яскраво демонструє створення нової патрульної поліції. Приміром, минулої суботи, 12 березня, у Тернополі на Театральному майдані офіційно представили 209 поліцейських. Принцип роботи новоствореного підрозділу концептуально відрізняється від методів старої системи. Відтепер працювати у патрульній поліції надзвичайно престижно та почесно. Поліцейські Тернополя — це абсолютно нові люди в системі правоохоронних органів — колишні юристи, економісти, програмісти, банківські працівники, активісти громадських організацій. Усі мають вищу освіту, і головне, зі свідомим та зрілим розумінням свого вибору — служінню закону та людям.
Реалізується і адміністративно-територіальна реформа, її приклад у Тернопільському районі – Великогаївська та Байковецька об’єднані територіальні громади. Фактично 25 попередніх років в Україні нічого суттєвого не відбувалося, зараз процес реформ нарешті стартував. Так, помилки та проблеми є і будуть – це природньо, але в такий нелегкий для України час втілюємо реформи і вже бачимо непоодинокі результати. Кожна об’єднана територіальна громада – як новонароджене дитя, зрозуміло, у два місяці вони ще не можуть “читати буквар”. Громади щойно створені, тож логічно, що наразі не можуть зажити як повноцінні європейські, сформовані роками громади. Якщо чекати на розробку ідеальної моделі реформ, вони б ніколи не реалізувалися в Україні. Єдиноправильний шлях у нинішніх реаліях – шлях реформ.
Важливо бути оптимістами
— Чому в такому випадку, на Вашу думку, досить поширеним є твердження “нема реформ”, яке його підґрунтя?
— Завжди набагато легше критикувати когось, у нашому випадку – критикують владу. Я завжди запрошую мешканців Тернопільського району подавати і реалізовувати власні ідеї. Не треба забувати, що в країні війна, великий об’єм державних коштів йде на зміцнення обороноздатності. Зрозуміло, війна, низький рівень життя людей, ріст цін виснажують народ. Саме це і є рушійною силою для скарг і звинувачень. Вважаю, незважаючи на все, треба берегти у собі оптимізм і наполегливо працювати на результат. Треба підказувати ближньому, як чинити правильно, а не чекати, поки він оступиться, щоб критикувати помилки.
— У Тернопільському районі відчувається інтерес мешканців до такого явища, як об’єднані громади, у людей виникають логічні запитання – як об’єднуватися, з ким об’єднуватися, чи об’єднуватися взагалі і яка, зрештою, користь окремо взятому селу від об’єднання. Тобто, Ваш погляд на адміністративну реформу по-українськи.
— Часто спілкуюся з громадами Тернопільського району. Дивує, скільки ще міфів про адміністративно-територіальну реформу побутує у наших селах і селищах. Адже ми багато працюємо в інформаційному полі – на місця часто виїжджають фахівці райдержадміністрації, представники офісу реформ, інші спеціалісти. Втім, все ще є багато некомпетентних людей, які вважають, що після адмінреформи у селах не залишиться нічого — закриються школи, дитячі садочки, клуби, село загерметизується і врешті зникне. Новостворені громади у Тернопільському районі є наочним підтвердженням у хибності думок про неперспективність об’єднання, адже тут не тільки не закривають жодного соціально важливого об’єкта, а, навпаки, відкривають нові. Приміром, днями в селі Дубівці, яке входить у Байковецьку об’єднану територіальну громаду, відкриють дитячий садок для 20 дошкільнят.
Щодо центрів об’єднання – вони визначені згідно з Методикою формування спроможних територіальних громад, розробленою Кабінетом Міністрів України. Я вважаю за правильне запрошувати у села представників одразу кількох керівників потенційних центрів громад, слухати і запитувати їх, аналізувати економічні перспективи, територіальну зручність, ментальні зв’язки, і лише після цього робити відповідні кроки. Реформа покликана далеко не для того, аби об’єднати два бідних села, щоб лише погіршити їхнє становище. Це до слова про міфи.
— Які ще питання життєдіяльності Тернопільського району вважаєте для себе зараз пріоритетними?
— Працюємо над детінізацією економіки, за якою стоїть наповнення районного та місцевих бюджетів. Ще один пріоритет — залучення інвестицій. За кількості населення у Тернопільському районі 67 тис. осіб, станом на 1 березня ц. р. у нас зареєстровано 369 безробітних осіб. Це свідчить про брак робочої сили для масштабних інвестиційних проектів у районі. Під час нещодавньої розмови з керівником вже діючого та успішного інвестиційного проекту – директором ТОВ “СЕ Борднетце-Україна” Екхартом Бістрамом – щодо розширення підприємства, він повідомив, що станом на початок 2016 року в Тернопільському районі розширення невигідне за браком людського ресурсу для заводу потужністю 2000 робочих місць (працівників на завод у Байківцях підвозять з трьох районів області). Але, щоб не втратити потужний інвестиційний проект, голова Тернопільської ОДА Степан Барна запропонував Екхарту Бістраму відкрити ще один завод у Чорткові. Інвестори підтримали цю ініціативу.
Загалом, не зважаючи на військові дії в країні, закордонні інвестори активно цікавляться Тернопільщиною, зокрема Тернопільським районом. Надходять пропозиції з Ірану, Індії, Польщі, Литви. Майже щотижня на зустрічі з головою Тернопільської ОДА Степаном Барною приїжджають іноземні делегації високого рангу, чого у попередні роки не було.
Позачергові вибори до Верховної Ради – шлях у нікуди
— Сьогодні на всіх рівнях, особливо на вищих поверхах державної влади, звучить думка про необхідність відставки уряду, перезавантаження, дочасних виборів до Верховної Ради. Ваша позиція з цього приводу.
— Вважаю, позачергові вибори до Верховної Ради в сучасних умовах, тобто під час війни і посередині реформ, – шлях до краху держави. Це може активувати безліч непрогнозованих негативних факторів. Приміром, вибори можуть зупинити роботу 159 об’єднаних громад в Україні, за якими стоїть вирішення буденних питань у селах — виплата заробітної плати, соціальна та адміністративна допомога та безліч інших життєвоважливих дій.
У державі є окрема категорія політиків-критиканів, які, нічого не створивши і не реалізувавши жодного важливого проекту, дають негативні оцінки іншим. Багато критики на початку минулого року адресували у бік держбюджету. Але факт, що у селах і селищах на початок 2016 року були вільні залишки коштів замість традиційних боргів, — говорить сам за себе. Ефективність реформ дуже часто оцінюють пізніше.
— В умовах нових викликів, напруги, щоденних навантажень, коли на зустрічі з громадами у селах доводиться виїжджати здебільшого у вихідні, чи залишається час для відпочинку?
— Ні. За умов 24-годинного робочого дня сім днів на тиждень, при цьому з високим темпом роботи – відпочивати ніколи. Та й не пора нині для відпочинку. Хочеться реалізувати багато ідей, тому інтерес у реалізації свого потенціалу в рамках патріотичних почуттів до Тернопільського району спонукає рухатися вперед, не задумуючись про втому та інші “побічні ефекти” (усміхається – ред.).
Розмовляла Ірина Юрко.
Коментарі вимкнені.