Губернатор Тернопілля Валентин Хоптян з чиновниками вкрали у людей область

Тернопільська обласна рада перебуває у стані затяжного паралічу, будучи неспроможною ще з кінця минулого року провести сесію. Причина — постійна відсутність кворуму, бо депутати від ВО «Свобода» неявкою протестують проти того, що територiальна виборча комiсiя уже третій рік неспроможна ввести в раду 17 їхніх колег на місце вибулих. Що ж, з одного боку, свободівців зрозуміти можна, бо це в них як крайній захід після довгої і безрезультатної боротьби за законність і справедливість. Але з іншого — багатостраждальна Тернопільщина, яка вимушена виживати без обласного бюджету на 2013 рік, бо ж його можливо прийняти тільки на сесії. Чи не десята спроба провести таку в липні знову завершилася нічим. Тим часом проблеми, породжені «безбюджетністю» області, з кожним днем лише загострюються. Видатки на всі сфери, згідно з законом, iдуть із розрахунку 1/12 від минулорічних видатків. Через відсутність бюджету–2013 Тернопільщина, зокрема, не отримала 6,7 мільйона дотацій, понад 7 мільйонів на допомогу найвразливішим верствам населення, майже 29 мільйонів — на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг. У Держказначействі на рахунках облради більше 50 мільйонів гривень коштів, які нема можливості зняти. Починає бракувати грошей уже на найнеобхідніше, в тому числі зарплати бюджетникам, а що ж буде далі?

Складну політично–економічну ситуацію в регіоні представники різних політичних сил, громадських організацій та Координаційної ради захисту української державності обговорювали у Тернопільському прес–клубі.

— У липні ми вже розглядали це питання на засіданні, — сказав голова громадської ради при облдержадміністрації Володимир Чубатий. — Наш вис­новок — ситуація створена штучно. Ми надсилали звернення до тих осіб, які би мали розв’язати це питання, — голови «Свободи» Олега Тягнибока, голови Партії регіонів Миколи Азарова і голови облдержадміністрації Валентина Хоптяна, який має право на дії щодо дострокового припинення повноважень обласної ради, якщо вона не виконує закони України. На жаль, до сьогодні ми не отримали жодної відповіді. Відтак сесія не збирається, бюджет не прийнято, кошти розподіляються «вручну», тобто без обраної населенням обласної ради, без контролю громадськості та депутатів, що є порушенням Конституції та чинного законодавства. Проаналізувавши ситуацію, громадська рада підготувала відкрите звернення до глави уряду України про те, що ситуація набуває критичного стану. Наведу приклад. Керівник виконавчої гілки влади нещодавно заявив у Теребовлі (райцентр Тернопільської області. — Авт.), що обласній адміністрації не потрібна рада, можна, мовляв, працювати і без неї. Але ж у такому разі вся робота ведеться із порушенням чинного законодавства, що з часом може стати об’єктом досліджень правоохоронних органів. Тобто фінансисти облдержадмінiстрації через вказівки «зго­ри» і тиск з боку керівництва допускають відхилення від діючих нормативних актів. У цілому ж у нас виходить майже за Гоголем, коли чорт вкрав місяць і ніхто нічого не бачив. Ось так зараз Партія регіонів в особі обласної адміністрації вкрала у людей область».

Участь в обговоренні проб­леми взяли представники ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», «УДАРу», «Громадянської позиції» та обласної Координаційної ради захисту української державності. Співголови останньої повідомили, що вже прийнято відповідне звернення про ситуацію в облраді до Президента України та голови ЦВК, а також ініційовано збір підписів серед населення області щодо захисту конституційного ладу на її території, де «нівелюється такий орган місцевого самоврядування, як обласна рада». До цієї акції вони закликали приєднатися усі демократичні сили регіону.

Думку про необхідність перевиборів як єдиної можливості виходу з політичного тупика озвучив на засіданні Теодозій Кухарський, заступник голови обласної організації ВО «Батьківщина», яка на сьогодні не має де­путатів в облраді, бо свого часу вони також у результаті по­літичного конфлікту склали мандати. «Зважаючи на те, що обласна виборча комісія не виконує своїх прямих обов’язків із введення депутатів, а ЦВК також не виконує своїх функцій, народний депутат Василь Деревляний (лідер тернопільських тимошенківців. — Авт.) зареєстрував у Верховній Раді постанову про проведення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради. Ми переконані, проведення таких виборів забезпечить повну перемогу демократичних сил», — зазначив він. Підтримали варіант перевиборів представники УДАРу та «Громадянської позиції». Голова ж обласної організації ВО «Свобода», яка є однією з конфліктуючих сторін, Володимир Стаюра сказав наступне: «Ми за те, щоб Конституція на території Тернопільської області діяла. Народ вибрав обласний парламент, він визначив, скільки представників певних політичних сил у ньому повинно бути, і це є нормами Конституції. Скажіть, у якій цивілізованій дер­жаві вибір народу може перекручуватися? На жаль, так є на території Тернопільщини, і ці порушення робить виконавча гілка влади, тобто облдержадміністрація, бо саме вона підміняє вибір людей. Уже три роки не вводяться до складу ради депутати, бо не може зібратися обласна виборча комісія, підконтрольна владі. І це при тому, що виграні всі суди. Більше того — ЦВК також не приймає рішення. Очевидно, на це є вказівка зверху».

До речі, на те, щоб ТВК таки виконала свої обов’язки, також потрібна чимала сума коштів, яку обласна рада може виділити лише за умови проведення сесії з необхідним кворумом. Отаке–от виходить політичне замкнуте коло. Не інакше як тернопільських політиків точно чорти поплутали.

Світлана Мичко, Україна Молода

Коментарі вимкнені.